Etyka a profesja pośrednika nieruchomości

people_fDziałalność zawodowa związana z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami,  wymaga dyscypliny i pogłębionej wiedzy z zakresu wielu dziedzin takich jak prawo, psychologia a nawet marketing. Osoba ubiegająca się o stanowisko pośrednika nieruchomości powinna charakteryzować się ogromną empatią, komunikatywnością oraz kulturą osobistą. Zasady etyki zawodu pośrednika wynikają z ogólnie przyjętych norm moralnych i etycznych. Ich przestrzeganie stanowi jeden z głównych wymogów wobec pośrednika w świetle ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zasady etyki zawodowej stanowią rodzaj wskazówek, które mogą być pomocne w kształtowaniu prawidłowych relacji na linii zamawiający, wykonawca oraz reszta uczestników rynku nieruchomości.

Na agencie nieruchomości ciąży odpowiedzialność zawodowa. Stanowione zasady mają na celu zapewnienie usługobiorcom najwyższej ochrony i jakości usług w interesie wspólnego dobra. Agent nieruchomości powinien kojarzyć się z kompetencją, uczciwością i odpowiedzialnością wynikającą z przestrzegania prawa oraz zasad etyki zawodowej. Dlatego też pośrednicy zobowiązani są popierać i doskonalić tworzenie norm swego zawodu oraz ponosić wspólną odpowiedzialność za godność tej profesji.

– Na rynku liczy się wiedza, kompetencje, doświadczenie oraz cała oprawa niezbędna do transakcji wynikająca z właściwych kwalifikacji. Pośrednik bierze odpowiedzialność za losy swojego klienta i musi tej odpowiedzialności sprostać. Tak w wywiadzie dla Polskiego Radia, o profesji pośrednika nieruchomości wypowiadał się Grzegorz Dobrowolski, wiceprezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien wykonywać swój zawód według zasad wynikających z przepisów prawa i standardów zawodowych, ze szczególnym naciskiem na etykę zawodową. A co najważniejsze – powinien kierować się zasadą ochrony interesu osób, dla których świadczy usługę. Standardy zawodowe pośredników w obrocie nieruchomościami stanowią reguły, które zobowiązują do wykonywania profesjonalnego pośrednictwa. Zasady etyki pośrednika są sformułowane w postaci nakazów i zakazów.

 Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami jest profesją o szerokim zakresie powinności. Osoba decydująca się na wykonywanie tego zawodu powinna swoją postawą reprezentować określone standardy etyczne. Warto zwrócić uwagę, iż, że nie każda osoba dysponuje predyspozycjami pozwalającymi na wykonywanie zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. W zawodzie agenta niezbędne są nie tylko wysokie kwalifikacje, ale również konieczność spełniania wysokich wymagań etycznych oraz moralnych.

 Należy zwrócić uwagę, iż wykonywanie zawodu pośrednika przez osoby nieposiadające doświadczenia i wiedzy z zakresu umów cywilnoprawnych oraz brak umiejętności w związku z rzetelnością przekazywania swoim klientom ewentualnych skutków prawnych, będących wyrazem zawarcia określonej umowy może spowodować daleko idące i nieodwracalne skutki. Niewłaściwe informowanie o określonych faktach będących wyrazem braku wiedzy specjalistycznej, bez wątpienia sytuować będzie klientów w niekorzystnej sytuacji prawnej, a co za tym idzie – może narazić ich na negatywne następstwa nieudolnego działania pośrednika, oraz na ludzką krzywdę.

Poniżej link do źródła.

http://www.ihouse.pl/news/detal/etyka-a-profesja-posrednika-nieruchomosci/873/4

Oprac.: iHouse/ www.ihouse.pl

logoihouse

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »

Marzec 2025 to kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych

Cytat “Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.”

Przeczytaj więcej »