ePUAP, czyli jak działa elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to system informatyczny, umożliwiający załatwianie spraw urzędowych przez Internet. Została ona utworzona w maju 2008 roku, ale ciągle trwa jej ulepszanie i rozszerzanie katalogu spraw, które mogą być załatwione bez konieczności wychodzenia z domu. Platforma umożliwia załatwienie w taki sposób wielu kwestii związanych z nieruchomościami, a mianowicie sprawy: wynajęcia lokalu mieszkalnego lub użytkowego, nabycia nieruchomości lub lokalu komunalnego, wywłaszczania, zwrotu i odszkodowania za nieruchomości, użytkowania wieczystego gruntu, potwierdzania i realizowania prawa do rekompensaty (mienie zabużańskie), oddania nieruchomości w zarząd, ustanowienia własności lokalu, eksmisji, zamiany mieszkania, przydziału mieszkania komunalnego. Od 9 czerwca br. działa na platformie tzw. profil zaufany, który umożliwia załatwianie spraw bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego. Jak się jednak okazuje nie spowodowało to znacznego wzrostu liczby spraw załatwianych przez Internet o czym w artykule Łukasza Sobiecha na stronie www.gazetaprawna.pl – link do artykułu.
Więcej o e-PUAP także na stronie – link.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »