Doświadczenia kupujących nieruchomości z rynku pierwotnego

Aż co trzecia osoba mieszkająca na nowych osiedlach rozważała zakup nieruchomości z rynku wtórnego, natomiast 65% badanych interesowało się wyłącznie mieszkaniami lub domami od dewelopera – tak wskazują wyniki najnowszego Raportu Otodom na podstawie badań Kantar. 

W pierwszej części opracowania poruszyliśmy temat wiarygodności dewelopera. Przyjrzeliśmy się doświadczeniom poszukujących, ich ogólnej satysfakcji z usług firm deweloperskich, a także obawom związanym z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym. Tym razem skoncentrujemy się na wadach i zaletach nowych nieruchomości.

Zanim klamka zapadnie, czyli preferencje poszukujących

Finalna decyzja o kupnie nieruchomości poprzedzona jest długim procesem zbierania informacji i czasochłonnymi analizami. Na początkowym etapie poszukiwań pojawia się również zadawane przez wielu pytanie, który rynek wybrać – wtórny czy pierwotny? Sprawdziliśmy, jakie możliwości brali pod uwagę poszukujący przed dokonaniem właściwej transakcji.

Nowe mieszkania i domy od deweloperów były przedmiotem zainteresowań 2/3 osób dokonujących zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym. Aż 35% zapytanych przed kupnem mieszkania od dewelopera rozważała również nieruchomości z rynku wtórnego. Co ciekawe, jest to znaczny spadek w stosunku do 2018 roku, kiedy co 2 osoba interesowała się zakupem używanego mieszkania. Dodatkowo, jedna na dziewięć osób deklarowała, że nie ma dla niej znaczenia, czy przyszłe mieszkanie będzie pochodziło z rynku pierwotnego czy wtórnego.

O zaletach mieszkań i domów od dewelopera

Zainteresowanie rynkiem mieszkań deweloperskich dominowało wśród znacznej części badanych (65%). W tym miejscu właściwe jest pytanie: Co zadecydowało o tak dużej atrakcyjności nowych mieszkań?

Za dużą popularnością ofert na rynku pierwotnym przemawia kilka ważnych aspektów, które są charakterystyczne dla tego typu nieruchomości. Poza oczywistym atrybutem nowości, na który wskazało 33% osób, według respondentów największe atuty mieszkań deweloperskich sprowadzają się do takich kwestii, jak:

  • budynek nie wymaga remontów (39%),
  • samemu decyduje się o wystroju wnętrza (38%),
  • nowoczesna infrastruktura (25%),
  • większa estetyka budynku (22%),
  • niskie koszty użytkowania (22%),

Nieco mniejsze znaczenie dla poszukujących miały: brak prowizji dla pośredników (11%), bogatsza oferta niż na rynku wtórnym (10%) oraz zamieszkanie w otoczeniu sąsiadów o podobnym stylu życia (9%).

Co klienci uważają za wady nieruchomości z rynku pierwotnego?

Z badania dowiedzieliśmy się również, co osoby dokonujące zakupu na rynku pierwotnym uważają za podstawowe wady mieszkań i domów od dewelopera.

Jeśli mowa o słabych stronach nieruchomości pochodzących z rynku pierwotnego, to najwięcej wskazań przypadło na dłuższy czas oczekiwania na mieszkanie lub dom (44%). Problematyczną kwestią dla kupujących była także konieczność poniesienia dodatkowych kosztów (37%). Ponadto, blisko co trzecia osoba wskazała na brak możliwości wprowadzenia się bezpośrednio po zakupie ze względu na konieczność wykończenia i wyposażenia mieszkania oraz mniej korzystne ceny.

Co czwarty  zapytany do głównych wad nowych mieszkań zalicza możliwość wystąpienia niekorzystnych zmian w otoczeniu budynku oraz niepewność związana z bankructwem dewelopera lub brakiem regulacji prawnych. Tylko nieliczni respondenci wskazywali na złą jakość techniczną nowopowstałych budynków.

Podsumowanie

Chociaż nowe mieszkania i domy od dewelopera nie są pozbawione wad, to jednak zalety przeważają i tym samym przekładają się na ogólną satysfakcję klientów oraz wysoki poziom zaufania do deweloperów (o czym pisaliśmy w artykule Wiarygodny deweloper oczami klienta). Nowoczesne budownictwo, nieograniczone możliwości aranżacji, atrakcyjny wygląd i estetyka sprawiają, że mieszkania z rynku pierwotnego są interesującym wyborem dla kupujących nieruchomości.

Autor: Dorota Dwornik

Link do artykułu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów