Dobra lokalizacja – czyli w sumie jaka?

Dobra lokalizacja – czyli w sumie jaka?

Osoby, które aktywnie poszukują mieszkania jednogłośnie powiedzą, że chcą, by znajdowało się w dobrej lokalizacji. Co może kryć się pod tym stwierdzeniem?

Twoje indywidualne kryteria

Atrakcyjność miejsca jest bardzo subiektywna. To, czy dana lokalizacja jest dobra zależy od tego, jak wiele zalet ma dla osoby, która będzie w niej mieszkać. Na pewno istotna jest odległość od miejsca pracy lub innego ważnego dla danej osoby miejsca (przedszkole, szkoła, szpital, centrum handlowe itd.). Oczywiście u każdego z nas lista ta będzie wyglądała trochę inaczej. Singiel raczej nie ucieszy się z widoku na plac zabaw, ale dla rodziny z małymi dziećmi będzie to ogromnym atutem. Osoby, które nie posiadają samochodu zwrócą z kolei uwagę przede wszystkim na lokalizacje dobrze skomunikowane, czyli te z dużym wyborem linii tramwajowych i autobusowych. 

Centrum czy obrzeża?

Już na samym początku warto zdecydować, gdzie najchętniej byśmy zamieszkali. Mieszkanie w centrum miasta niesie za sobą wiele udogodnień takich, jak bliskość różnych punktów usługowych i handlowych oraz rozbudowaną komunikację miejską. Niestety ma też swoje minusy, do których zaliczamy zwiększony ruch, z którym wiąże się również hałas, zanieczyszczone powietrze oraz brak terenów zielonych w okolicy. Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na tych ostatnich – warto rozważyć zamieszkanie na obrzeżach miasta.

Zorientuj się jak wygląda okolica
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie lub wynajęciu mieszkania warto jest rozejrzeć się po okolicy. Szczególnie polecamy dłuższy spokojny spacer po sąsiednich uliczkach. W trakcie jego trwania warto przyjrzeć się gdzie znajdują się punkty takie, jak sklep monopolowy, przychodnia czy poczta. Zwróć uwagę również na to jak długo idzie się na przystanek autobusowy oraz czy droga do niego jest bezpieczna.

Jak wygląda budynek?

Niezależnie od miejsca zamieszkania, ważną rolę odgrywa architektura danej inwestycji. Budynek i mieszkanie powinny podobać Ci się nie tylko z zewnątrz, ale również od wewnątrz. Przyjrzyj się rodzajowi zabudowy oraz wyglądowi terenu – czy jest ogródek, plac zabaw, zieleń.

Przyjrzyj się, gdzie dokładnie w budynku usytuowane jest mieszkanie, które Cię interesuje

O dobrej lokalizacji świadczy również położenie lokalu w budynku. Nie zapomnij dokładnie przyjrzeć się temu, na jakie strony świata wychodzą poszczególne pomieszczenia. Jeżeli okna wychodząc na północ – powinieneś liczyć się z tym, że w danym pomieszczeniu zawsze będzie najciemniej, bez względu na porę roku. Pamiętaj również, że w takich pokojach będzie chłodno. Jeżeli chcesz być w posiadaniu “ciepłego mieszkania” – szukaj lokum, w którym większość okien wychodzi na południe. Bardzo jasne wnętrza już od wczesnych godzin porannych zapewnią Ci okna wychodzące na wschód. Pamiętaj jednak, że światła może zabraknąć już wczesnym popołudniem – zwłaszcza w okresie zimowym.

Dowiedz się jakie są plany na przyszłość

To, że w danym momencie okolica wygląda zachęcająco nie oznacza, że tak będzie zawsze. Właśnie dlatego warto, byś zebrał jak najwięcej informacji o tym, jak może ona wyglądać w bliższej i dalszej przyszłości. O charakterze lokalizacji decydują plany zagospodarowania przestrzennego, które są tworzone przez radę gminy oraz powszechnie dostępne. Przed zakupem mieszkania warto dokładnie przestudiować nie tylko ten dokument, ale również uchwalony plan dla obiektów znajdujących się w najbliższej okolicy. Jest to szczególnie istotne w przypadku budynków, które znajdują się w okolicy niezabudowanej. Z takich planów dowiesz się, jakie są plany względem tych terenów.

Oprac. Olga Kowalczyk-Kustra / iHouse

Źródło http://www.ihouse.pl/news/detal/dobra-lokalizacja-czyli-w-sumie-jaka-/817/1

logoihouse

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »