Dane GUS: pierwsze oznaki ożywienia na rynku mieszkaniowym.

Ubiegły miesiąc przyniósł dalszą, nieznaczną poprawę sytuacji rynku mieszkaniowego. Aktualna dynamika zmian jest na poziomie -0,21 procent. Wynik jest znacznie lepszy niż w roku ubiegłym, kiedy wynosił -15,2 procent. Oddano do użytku o 13 procent więcej jednostek mieszkaniowych. Zaobserwowano również przyrost wydanych pozwoleń na rozpoczęcie budowy. Na wzrost największy wpływ miały inwestycje inwestorów indywidualnych, sprzyjająca aura oraz po części niska baza sprzed roku. Inwestorzy powoli odbudowują stracone pozycje pomimo wygaszania programu Rodzina na Swoim czy kolejnych zaostrzeń na rynku kredytowym. Deweloperzy elastycznie dopasowują się do nowych realiów, budując mieszkania małe, bardziej dostępne dla przeciętnego kredytobiorcy.
Więcej w artykule autorstwa Bernarda Waszczyka / Open Finance na stronie http://www.bankier.pl link do artykułu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

AI w ofertach sprzedaży mieszkań, czyli kiedy obróbka zdjęć staje się oszustwem

Cytat “AI śmiało wkracza na rynek nieruchomości i to niestety nie zawsze w dobrym stylu. Widać to w przypadku ofert sprzedaży mieszkań – okazuje się, że niektórzy sprzedawcy zamiast lekkiego retuszu zdjęć serwują klientom „wirtualne apartamenty”, które w rzeczywistości okazują się zupełnie zwykłymi, nierzadko zaniedbanymi lokalami. Eksperci alarmują: to ryzykowna strategia, która może skończyć się utratą klienta i reputacji. Niewykluczone również, że w przyszłości tego rodzaju działania doczekają się sankcji.”

Przeczytaj więcej »

Kiedy właściciel mieszkania odpowiada za wybryki najemcy?

Cytat “Czy właściciel mieszkania może zostać obciążony kosztami szkód wyrządzonych przez najemcę? Wbrew obawom wielu wynajmujących, w większości przypadków prawo stoi po ich stronie. Orzeczenia polskich sądów pokazują, że za zakłócanie spokoju czy zniszczenia odpowiada sam lokator. Warto jednak pamiętać, że są i takie sytuacje, w których to właściciel może zostać obciążony kosztami. Wyjaśniamy, jak się zabezpieczyć i uniknąć kosztownych niespodzianek.”

Przeczytaj więcej »