Czy należy płacić opłatę skarbową z tytułu pobieranych przez pośredników i zarządców zaświadczeń z ewidencji ludności?

Czy należy płacić opłatę skarbową z tytułu pobieranych przez pośredników i zarządców zaświadczeń z ewidencji ludności?

Ministerstwo Finansów w swoim uproszczonym informatorze nie wspomina o tym nic może dlatego że informator ma charakter ogólny patrz http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=139&id=273786&typ=news .

Wobec tego sami spróbujmy zerknąć do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. W artykule 2 ustawy w ustępie pierwszym w pierwszym punkcie tego ustępu pod literką h czytamy (dla prostoty pomijam inne literki) :
“Art2. 1. Nie podlega opłacie skarbowej:
1) dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia (pozwolenia, koncesji) albo złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawach:
…..
h) załatwianych na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.),”

Warto pamiętać o zastrzeżeniu, które znajdujemy w ustępie 2 tego artykułu ” 2. Jeżeli zaświadczenie, którego wydanie nie podlega opłacie skarbowej zostanie użyte w innej sprawie niż wymieniona w ust. 1, wydanie tego zaświadczenia podlega opłacie skarbowej.”

Wobec tego zaglądamy do ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ze zmianami – tam w artykule 181 w ustępie 6 czytamy “Art 181 ust. 6. Przy wykonywaniu działalności zawodowej w związku z zawartą umową pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, w zakresie objętym tą umową, pośrednik odpowiedzialny zawodowo za jej wykonanie ma prawo wglądu oraz pobierania odpowiednich odpisów, wypisów i zaświadczeń zawartych w:
1) księgach wieczystych;
2) katastrze nieruchomości;
3) ewidencji sieci uzbrojenia terenu;
4) tabelach taksacyjnych i na mapach taksacyjnych tworzonych na podstawie art. 169;
5) planach miejscowych, studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
6) rejestrach osób, którym przysługują prawa określone w art. 180 ust. 1 pkt 2 oraz prawa odrębnej własności lokalu;
7) ewidencji ludności;
8) świadectwie charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową.”

Zadaję pytanie czy udało się Wam nie zapłacić opłaty skarbowej przy pobieraniu zaświadczenia chociażby wskazanego w tytule notatki zaświadczenia z ewidencji ludności. Jeśli opłaty skarbowe pobierano od nas bez podstawy prawnej to pomyślmy troszkę o konsekwencjach … Moim zdaniem taka opłata się nie należy. Czekam na uwagi. Zbigniew Kubiński

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »