Co z budynkami antycovidowymi po ustaniu epidemii? Trzeba będzie je rozebrać?

Niektórzy deweloperzy postanowili wykorzystać przepisy ustaw antycovidowych do wybudowania budynków na terenach, na których nie mogli tego robić. Co się z nimi stanie już po ustaniu epidemii, skoro wszystkie mają służyć właśnie walce ze skutkami koronawirusa?

W ramach ustaw covidowych powstaje w Polsce łącznie kilka inwestycji. Pisaliśmy już o osiedlu powstającym na terenach starej bazy radarowej w Lesie Bemowskim oraz o problemach z ośmiopiętrową inwestycją w Waliszewie. Są też inne przykłady, według ustaleń “Rzeczpospolitej” powstaje w ten sposób siedem inwestycji. Wszystkie te budynki powstają w ramach walki ze skutkami koronawirusa.

Ustawa antycovidowa

Zapisy ustaw antycovidowych w ogólnym rozumieniu dopuszczały budowę budynków służących do walki z koronawirusem w miejscach objętych ochroną, np. tam, gdzie nie dopuszcza tego Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W zamyśle ustawodawców chodziło głównie o szpitale czy inne budynki, które mogłoby służyć w opanowaniu epidemii.

Pomysł był zrodzony z dobrych intencji i doświadczeń innych państw. Wszyscy pamiętają słynną budowę szpitala w chińskim Wuhan, gdy władze zmuszone były do natychmiastowego zwiększenia liczby przyjmowanych chorych.

Lukę w tych przepisach postanowili wykorzystać jednak niektórzy deweloperzy. Na terenach wcześniej niedostępnych w kilku miejscowościach ruszyły prace przygotowawcze do budowy inwestycji. Deweloperzy zgłaszali swoje budynki, zasłaniając, że powstają one właśnie w tym celu. – W całym kraju jest co najmniej siedem wykorzystujących taką furtkę inwestycji, ale skala zjawiska może być większa – pisze na łamach “Rzeczpospolitej” Aneta Gawrońska.

– Jeśli więc inwestor oświadcza, że realizuje inwestycję w celu przeciwdziałania COVID-19, a ustawodawca nie wymaga, aby takie oświadczenie było potwierdzone jakimś zaświadczeniem, opinią czy decyzją innego organu lub by nawet po fakcie przewidywano możliwość weryfikacji zgodności oświadczenia ze stanem faktycznym, to nie ma podstaw, by oczekiwać od inwestora czegoś więcej, niż uczynił. Takie prawo obowiązuje – komentuję sprawę na łamach “Gazety Wyborczej” adwokat Robert Suwaj, specjalista od prawa budowlanego.

Co z powstałymi budynkami

Budynki, mimo zgłaszania przez władze lokalne zastrzeżeń, a nawet zawiadomień do prokuratury, nadal powstają. Trzeba się liczyć, z tym że do końca rozstrzygnięcia sprawy przez sąd budynki mogą zostać oddane do użytkowania. Co wtedy, gdy powstaną, a epidemii już nie będzie? Deweloper będzie mógł je sprzedać na rynku komercyjnym? Zostaną wyburzone?

Głos w tej sprawie zabrał Polski Związek Firm Deweloperskich zrzeszających największe firmy na rynku. Związek zgadza się z wójtami gmin, w których rozpoczęto wspomniane inwestycje, że wybudowane lokale trudno będzie sprzedać na rynku komercyjnym. By móc tego dokonać niezbędne jest zaświadczenie o samodzielności lokalu wydawane w oparciu o zapisy planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy, czyli WZ-tki. A we wspomnianych inwestycjach nie ma takiej możliwości.

Pytanie, co się stanie z budynkami powstałymi w ramach ustaw antycovidowych, pozostaje, póki co, otwarte. Ponieważ zmonetyzować mieszkań deweloper nie będzie mógł, ale wyburzanie powstałych budynków w czasach, gdy w Polsce brakuje mieszkań, też nie brzmi dobrze.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »