Co to znaczy, mieszkanie w stanie deweloperskim?

Od stycznia do lipca br. deweloperzy oddali do użytkowania około 68 tys. mieszkań. Zdecydowana większość z nich została oddana w “stanie deweloperskim”. Co oznacza ta formuła? Na co, powinni liczyć nabywcy otrzymujący tak przygotowane mieszkanie? Tłumaczymy.

Zdecydowana większość mieszkań z rynku pierwotnego jest oznaczona jako standard deweloperski, ale co konkretnie zawiera się w tym sformułowaniu – decyduje ostatecznie wykonawca. Nigdzie nie są określone sztywne ramy wymogów jakie muszą spełniać mieszkania w tym standardzie. Oto, co trzeba wiedzieć decydując się na tę formę odbioru mieszkania.

Jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim?

Przede wszystkim, wszystkie elementy wykończenia muszą być dokładnie opisane w umowie zakupu mieszkania (np. w specjalnym załączniku). Jeżeli deweloper nie zawarł takiej informacji, powinno się naciskać na to, by te szczegóły znalazły się w dokumentach przed podpisaniem umowy.

Co może zawierać standard deweloperski? Mieszkanie powinno być po prostu gotowe do ostatniej fazy wykończenia. Najczęściej w lokalu wykonana jest już wylewka betonowa na podłodze, ściany są przygotowane do malowania (pokryte gruntem, tynkiem bądź już z jedną warstwą białej farby). Powinny być już zamontowane okna z parapetami (zewnętrzne i wewnętrzne) oraz drzwi wejściowe. Rozprowadzone powinny być też instalacje: wodna (ale bez białego montażu), kanalizacyjna i elektryczna.

Jaki jest koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim?

Po odbiorze mieszkania w stanie deweloperskim nadchodzi czas na wykończenie, a jego koszt może być zależny od wielu czynników. Jednym z najważniejszych parametrów jest jakość materiałów wykończeniowych. Jeżeli zdecydujemy się na podstawowe wykończenie kupowane w sieciowych marketach budowlanych i promocjach – cena za wykończenie metra kwadratowego powinien się utrzymać w okolicach 1000 PLN/m2.

Jeśli zdecydujemy się na dobrej jakości materiały i wyposażenie ze średniej półki, cena w może wzrosnąć do 1500 – 2000 PLN za metr kwadratowy. Natomiast, gdy marzy się nam zastosowanie materiałów naturalnych, sprzęt i wyposażenie ma pochodzić tylko od uznanych producentów na rynku (często zagranicznych) wpadamy w standard wysoki, co może wiązać się z ceną nawet powyżej 3000 PLN/m2.

Planując wykończenie np. 60-metrowego mieszkania musimy się więc liczyć z wydatkiem rzędu przynajmniej 60 tys. PLN. Średni standard może być droższy o przynajmniej 30 tys. PLN, a górnej granicy kosztów nawet nie można podać.

Od czego zacząć remont mieszkania w stanie deweloperskim?

Kluczową decyzją, od której powinno się zacząć to ustalenie czy wykończeniem wnętrza zajmiemy się sami czy skorzystam z porady specjalistów – doświadczonej ekipy wykończeniowej bądź projektanta wnętrz. Wiele zależy między innymi od tego, jakim budżetem dysponujemy, ile czasu i energii możemy poświecić na to, aby wszystko spiąć i jaką mamy wiedzę na temat materiałów budowlanych i specyfiki wykonania różnych prac.

Jeżeli posiadamy niezbędną wiedzę, nic nie stoi na przeszkodzie by podjąć się pracy samemu. W ten sposób obniżymy wydatki związane z zatrudnieniem ekipy. Część prac można wykonać samodzielnie bądź angażując członków rodziny i znajomych, ale trzeba przy tym pamiętać, że najprawdopodobniej czas prac się wydłuży z braku doświadczenia bądź umiejętności organizacji.

Innym sposobem jest wybór zatrudnienia architekta wnętrz – który pomoże zaprojektować wszystkie pomieszczenia (bądź tylko wybrane). Najczęściej, architekt przedstawi nam funkcjonalne rozplanowanie wnętrz w 2-3 wariantach na płaskim rzucie mieszkania. Projektant zadba również o przebieg wszystkich instalacji. Taka podstawowa usługa może kosztować 70-85 PLN/m2.

Jeżeli natomiast oczekujemy od projektanta szerszego zakresu usług – doboru materiałów wykończeniowych (np. glazury, podłóg, tapet, białej zabudowy itp.) wraz z ich zestawieniem, propozycją kolorystyki oraz wizualizacją pomieszczeń musimy się liczyć z kosztem 120-140 PLN/m2. Możemy też architektowi powierzyć nadzór autorski, cena za to wynosi najczęściej 20-30% wartości projektu.

Jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim?

To jak będzie wyglądało nasze przyszłe mieszkanie zależy tylko od fantazji i posiadanych środków. Wykończenie powinniśmy rozpocząć od przygotowania dokładnego planu, którego następnie powinniśmy się trzymać. W pierwsze kolejności należy opracować montaż ścian działowych, sufitów podwieszanych, rozciągnięcia instalacji i zaplanować prace związane z zabudową kuchni.

Następnie należy się zająć podłogami – zdecydować się na konkretne rozwiązania, ewentualnie wyrównać poziomy podłóg w zależności od wyboru materiału oraz całość wykonać zgodnie z zawartym projektem. Na tym etapie powinno się również już obudować tzw. “biały montaż”. Kolejnym krokiem będzie montaż drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami, a potem malowanie i tapetowanie. Niemal pod koniec prac można się zająć montażem opraw oświetleniowych, włączników oraz gniazdek. Po tym etapie pozostaje już tylko wybór mebli i dodatków.

Czy warto kupić mieszkanie w stanie deweloperskim?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jedyną alternatywą wykończenia deweloperskiego jest tak naprawdę mieszkanie “pod klucz”. Atutem tego drugiego rozwiązania jest fakt, że po podpisaniu umowy na dany standard i wpłacie zaliczki o nic nie trzeba się martwić. Z drugiej strony bogatsza oferta materiałów i wyposażenia oraz szerszy zakres wykonywanych prac wiążą się z dużo wyższą ceną. Trzeba też pamiętać, że gdy deweloper bierze na siebie wykończenie wnętrza to obowiązuje go niższy vat na materiały – 8%, a nie 23%.

Wykończenie wnętrza oddanego w stanie deweloperskim daje natomiast szersze pole do popisu dla  projektanta wnętrz i oferuje dużo większy wybór materiałów. Niepisana zasada mówi, że jeżeli lokal ma być przeznaczony pod wynajem to można skorzystać z wykończenia “pod klucz”, natomiast jeżeli ma być to mieszkanie dla gospodarzy warto odebrać je w stanie deweloperskim.

Autor: Bartłomiej Baranowski

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Strategie marketingowe oparte na rekomendacjach. Jak zbudować system poleceń dla biura nieruchomości?

Wielu przedsiębiorców traktuje marketing referencyjny jako coś drugorzędnego, nie zdając sobie sprawy, jak potężnym narzędziem może być. W rzeczywistości strategia oparta na poleceniach może być jednym z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyciągnięcie i utrzymanie lojalnych klientów. Kluczowe elementy, jakie powinny znaleźć się w strategii marketingowej opartej, wylicza Łukasz Morgiewicz.

Przeczytaj więcej »

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »