Central Park Tower właśnie stał się najwyższym wieżowcem mieszkalnym na świecie

Wizualizacja budynku Central Park Towermateriały prasowe / Adrian Smith + Gordon Gill
Po ponad dekadzie od pierwszych zapowiedzi, przy West 57th Street na nowojorskim Manhattanie wyrósł najwyższy na świecie wieżowiec mieszkalny – Central Park Tower. Ma 131 pięter i ponad 470 metrów wysokości.

Budynek został zaprojektowany przez studio architektoniczne Adrian Smith + Gordon Gill Architecture. Studio posiada ogromne doświadczenie w projektowaniu ekskluzywnych apartamentowców, odpowiada również za projekty budowanych obecnie Jeddah Tower w Arabii Saudyjskiej (niemal 1000 m wysokości), Wuhan Greenland Center w Chinach (605 m) i One Dubai w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (600m2).

Manhattan z nowym wieżowcem

Central Park Tower ustępuje 1 World Trade Center  o ponad 70 metrów wysokości, lecz należy pamiętać, że najwyższy budynek w panoramie Manhattanu swą wielkość zawdzięcza wysokiej na ponad 100 metrów iglicy.

Inwestycja znajduje się po południowej stronie Central Parku. Dzięki swojej lokalizacji korzysta z wertykalnego widoku na największy park Nowego Jorku. Budynek należy do tzw. Billionaires’ Row, czyli grupy ultra luksusowych budynków mieszkalnych usytuowanych po południowej stronie parku. Wśród nich można wymienić także One57 nazywany również Budynkiem Milionerów (z ang. The Billionaire Building) oraz 432 Park Avenue.

Nowy Jork tylko dla bogatych

Gdy Central Park Tower zostanie oddanych do użytku, będzie dysponował hotelem, kondominiami dla klientów prywatnych oraz siedmiopiętrowym domem handlowym. Ceny dób hotelowych ani operator nie są jeszcze znane, ale deweloper Extell już wycenił apartamenty w budynku.

Wizualizacja widoku na Central Park z przykładowego apartamentu

Wizualizacja widoku na Central Park z przykładowego apartamentu materiały prasowe / Adrian Smith + Gordon Gill

Za największy z nich – posiadający wspaniały widok na Manhattan, cztery sypialnie i odkryty basen – trzeba będzie zapłacić 95 milionów dolarów, czyli ponad 378 milionów złotych. Najtańszy apartament natomiast deweloper wycenił na jedyne 1,5 miliona dolarów (niecałe 6 milionów złotych).

Według szacunków, łączna wartość wszystkich 179 apartamentów wynosi obecnie 4 miliardy dolarów, co czyni Central Park Tower najdroższym tego typu projektem w Stanach Zjednoczonych.

Wyposażenie

Wysoką cenę deweloper chce równoważyć wspaniałą lokalizacją, luksusowym wyposażeniem oraz dodatkowymi udogodnieniami. Po ukończeniu budynku, na mieszkańców będzie czekał klub położony na trzech piętrach oferujący prywatną siłownię, basen oraz strefę SPA.

– Mam nadzieje, że niezrównane widoki będą głównym haczykiem dla kupujących – mówił w wywiadzie dla architecturaldigest.com, właściciel Extell Gary Barnett.

źródło: Dezeen.com

Autor: Bartłomiej Baranowski

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »