Casus (lapsus) Gowina – Szejnfelda czyli co nagle to po diable. :)

Coś co zainteresuje dokładnych “czytaczy” produktów naszego Sejmu otóż w ustawie deregulacyjnej uchwalonej przez Sejm i przygotowanej przez Nadzwyczajną Komisję ds deregulacji pod szacownym przywództwem pana posła Adama Szejnfelda nie zmieniono  Art. 37 ustawy deregulacyjnej. W rezultacie mimo wykreślenia całych rozdziałów – 2 – pośrednicy i – 3 – zarządcy w ustawie o gospodarce nieruchomościami pozostawiono w ustawie deregulacyjnej art 37 dotyczący rozdziału 4 uogn w brzmieniu: ”

1. Do centralnych rejestrów pośredników w obrocie nieruchomości oraz zarządców nieruchomości, o których mowa w art. 193 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 8, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, wpisuje się z urzędu osoby, które uzyskały licencje zawodowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz w zakresie zarządzania nieruchomościami w trybie przepisów ustawy zmienianej w art. 8, w brzmieniu dotychczasowym, wraz z informacją o numerze dotychczasowej licencji, przy zachowaniu istniejącej numeracji wpisów. Odpowiedniemu przeniesieniu podlegają wpisy dotyczące tych osób, wykazane w centralnych rejestrach założonych i prowadzonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Prowadzone na podstawie przepisu art. 193 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 8, w
brzmieniu dotychczasowym centralne rejestry pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości tracą moc prawną i podlegają zamknięciu z mocy prawa z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Zamknięte rejestry zachowują znaczenie dokumentów.
3. Do osób, które do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie zakończyły z wynikiem
pozytywnym postępowania kwalifikacyjnego o nadanie licencji zawodowej w zakresie
pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub w zakresie zarządzania nieruchomościami, stosuje się przepisy o wpisie do odpowiednich centralnych rejestrów.”

Jeśli Senat nie poprawi będzie ciekawa sytuacja – bo będą rejestry pośredników i zarządców mimo zniknięcia całych zawodów. :). Polski Sejm to jednak kraina niezwykłych mądrali. Powstała by przypadkowa sytuacja uhonorowania dotychczasowych licencji bez możliwości dopisywania nowych. Tak to jest jak się głosuje bez czytania i myślenia. Problem polega na tym że art 193 ust 1 uogn brzmi w ustawie uchwalonej przez Sejm następująco – “11) art. 193 otrzymuje brzmienie:
„Art. 193. 1. Minister właściwy do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa prowadzi centralny rejestr rzeczoznawców majątkowych.
2. Do centralnego rejestru wymienionego w ust. 1 wpisuje się osoby, którym nadano uprawnienia zawodowe rzeczoznawców majątkowych na podstawie świadectw nadania tych uprawnień.”

Wobec tego do rejestru rzeczoznawców mieliby być wpisywani byli pośrednicy i zarządcy, – jeśli tego Senat nie poprawi. Oczywiście kłóci się to z całością nowelizacji. Po prostu bałagan czyli casus Gowina – Szejnfelda. Ponieważ nawet ślepiec by zauważył, że jest to schrzanione wobec tego Senat jednak wniesie poprawki i wróci to do Sejmu. Chyba, że ich przeceniamy i Senat to “przyklepie”. Stawiam 7 do 10 że przyklepią te bzdury. Sami sprawdźcie :) http://orka.sejm.gov.pl/opinie7.nsf/nazwa/806_u/$file/806_u.pdf

UWAGA! Uprzejmie zapraszamy na sesję Powszechnej Akademii Nieruchomości PTEiDRN podczas, której odbędzie się także Seminarium dotyczące rynku nieruchomości po deregulacji. “Znikające zawody – pośredników i zarządców w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Zostań Doradcą Rynku Nieruchomości PTEiDRN. Nowa sesja Powszechnej Akademii Nieruchomości Łódź 14-16 czerwca 2013 roku.” Patrz LINK

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »