Budownictwo nadal w pierwszej dziesiątce najbardziej niebezpiecznych zawodów w Polsce

Według oficjalnych danych udostępnionych przez GUS pod koniec maja, wynika iż branża budowlana nadal znajduję się pierwszej dziesiątce zawodów najbardziej narażonych wypadkami.

Od wielu lat branża budowlana uchodzi za jedną z najbardziej niebezpiecznych. Swoje miejsce udowadnia w najnowszym zestawieniu GUS. Ale są i dobre informacje!

Wypadki na budowie
Oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego informują iż różnym wypadkom w branży budowlanej uległo w pierwszym kwartale 2018 roku – łączne 966 osób. W 10 przypadkach osoba odniosła obrażenia śmiertelne. Przy czym GUS określa przypadki śmiertelne także wśród osób, które zmarły w skutek powikłań w ciągu 6 miesięcy od wystąpienia wypadku.

Według udostępnionych danych ilość wypadków na budowach wzrosła o około 8 procent. Ale jest też dobra wiadomość. Spadła ilość wypadków śmiertelnych, niemal o połowę. Ich liczba spadła z 16 do 10-ciu w porównaniu rok do roku w ujęciu kwartalnym.

W 2016 roku branża budowlana znajdowała się w pierwszej dziesiątce najbardziej niebezpiecznych zawodów w kraju, zajmując niechlubne 8 miejsce. Identycznie jest w pierwszym kwartale 2018 roku. Obecnie wynik jednego poszkodowanego na tysiąc pracujących wynosi 1,1. Jest to wynik jedynie za pierwszy kwartał. Dla porównania – za cały 2016 rok ten wynik wynosił 6,54.

Przepisy BHP na budowie
Choć przepisy BHP kontroluje i sprawdza oddzielny organ – Główny Urząd Nadzoru Budowlanego to wypadków z roku na rok jest coraz więcej. Specyfika pracy powoduje kontakt z niebezpiecznymi urządzeniami takimi jak sprzęt budowlany.

Nie bez znaczenia jest też wzrost realizowanych inwestycji budowlanych na rynku prywatnym. Według Raportu AMRON–SARFiN w III kwartale 2017 roku liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła o ponad 20 procent. Z kolei w pierwszym kwartale 2018 roku o prawie 19 procent wzrosła liczba budów rozpoczętych przez deweloperów.

Większa ilość inwestycji w połączeniu z coraz szybszym tempem stawiania kolejnych budynków skutkuje zwiększeniem ilości wypadków.

Źródło: GUS, GUS, Raport AMRON SARFiN

Więcej: http://www.domiporta.pl/poradnik/7,157731,23491719,budownictwo-nadal-w-pierwszej-dziesiatce-najbardziej-niebezpiecznych.html

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów