Bloki z płyty nie umywają się do tej chałupy – tak wygląda najstarszy zachowany dom w Anglii

Bloki z płyty nie umywają się do tej chałupy – tak wygląda najstarszy zachowany dom w Anglii

Choć ciężko w to uwierzyć dom stoi w tym miejscu od co najmniej XI wieku. Bez większych zmian w jego konstrukcji przetrwał do dzisiejszych czasów i jest najstarszą tego typu budowlą w Anglii.

Piękny budynek kryty strzechą był budynkiem mieszkalnym dla pracowników rolnych w czasach późnego średniowiecza. Nazywana jest potocznie “the hovel” czyli nora bądź rudera. 

The Hovel

Średniowieczna chałupa znajduje się we wsi Ludgershall w hrabstwie Buckinghamshire. Mniej więcej w połowie drogi między Londynem a Birmingham, w pobliżu Oxfordu. Pierwszy raz został wspomniany w katastrze gruntowym, sporządzonym na żądanie Wilhelma Zdobywcy. W momencie uzyskania przez niego nowych ziem.

The Hovel prawdopodobnie nie został zniszczony w czasie podbojów, gdyż znajdował się na terenach sympatyzującego z Wilhelmem, lorda Geoffreya de Montbray. Budynek znajduje się w Spisie Zabytków drugiego stopnia, więc każda ingerencja w jego konstrukcję będzie wiązała się z konsultacją konserwatora zabytków.

800-letni dom

Dom znajdujący się na niewielkiej działce (około 1000 metrów kwadratowych) nie należy do specjalnie dużych. Posiada zaledwie 40 metrów kwadratowych, a jakby tego było mało w najwyższym miejscu stropu ma zaledwie 1,9 metra wysokości.

Mimo niewielkiej przestrzeni posiada dwie sypialnie, niewielki salon oraz kuchnię z łazienką. W ogrodzie znajduje się również niewielki dom gościnny o powierzchni 14 metrów. Zabytek może się pochwalić oryginalną konstrukcją dachu oraz kamiennym kominkiem.

Dom został wystawiony na sprzedaż za okrągłą sumę 400 tysięcy funtów, czyli około 1,9 miliona złotych. Warto nadmienić, że za tą cenę można mieć chociażby niewielki dom w samym Londynie.

Źródło: onthemarket.com

Autor: Bartłomiej Baranowski

Więcej Patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »