Biurko zamiast biura – jak w mieszkaniu przygotować miejsce do pracy na czas home office

Praca zdalna jawiła się kiedyś jako niespełniony sen wielu pracowników korporacji. Ale przymus takiej formy zatrudnienia otwiera oczy. W domu pracuje się ciężko, jest się rozpraszanym, trudno znaleźć wygodne miejsce, a ponadto pracujemy dłużej. Oto parę rad, jak przygotować się do pracy w domu.

“Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma” mówi stare porzekadło i z pewnością wielu pracowników sobie je mruknęło pod nosem po drugim albo trzecim dniu pracy zdalnej. Coś, co wydawało się kiedyś rajem, nagle okazało się tragedią. Bo jak pracować, gdy dzieci rozpraszają, a plecy bolą od siedzenia w fotelu z laptopem. Oto parę praktycznych rad, które ułatwią pracę z domu.

Miejsce do pracy

W idealnym świecie każdy z nas ma oddzielne pomieszczenie do pracy w mieszkaniu, w którym może się zaszyć i w spokoju oddać pracy. W praktyce pokój dzielimy często z pozostałymi domownikami, którzy przecież też mają prawo w nim przebywać. Oto jak przygotować sobie miejsce do pracy w domu.

Biurko, szafkę bądź inny mebel, na którym będzie stał komputer, postawmy w takiej pozycji, by między meblem a ścianą znalazło się jedynie miejsce na wygodny fotel. Niech ekran stanie się murem odgradzającym od pozostałych domowników. Natomiast brak ruchu za naszymi plecami nie będzie niepotrzebnie rozpraszał.

home officehome office Roberto Nickson on Unsplash

Istotne jest również oświetlenie, zwłaszcza w ciemniejszych pokojach. Oświetlenie powinno się składać ze światła ogólnego (np. żyrandol) oraz punktowego – najlepiej lampka na biurku. Tą drugą można stosować również za dnia, gdy stwierdzimy, że nasze oczy tego potrzebują. Monitor nie powinien być jedynym źródłem światła.

Biurko zamiast biura

Miejsce do pracy powinno być również odpowiednio wyposażone i mieć określoną wysokość. Na blacie powinno być wystarczająco dużo miejsca, by móc swobodnie operować myszką oraz pisać na klawiaturze. Na blacie nie może też zabraknąć miejsca na dodatkowe elementy takie jak otwarty notes bądź teczka z dokumentami.

Ważny jest także układ ergonomiczny w czasie pracy z komputerem. O tym jak powinna wyglądać pozycja, informuje dokładnie Państwowa Inspekcja Pracy. Krzesło powinno zapewniać wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów oraz być wyposażone w regulację siedziska – 40-50 cm od podłogi, wysokości oparcia i pochylenia oparcia, a także podłokietniki, płytę siedziska wyprofilowaną odpowiednio do odcinka udowego nóg i oparcia do naturalnego wygięcia kręgosłupa. Wszystkie zalecenia można znaleźć na oficjalnej stronie PIP.

Porady ogólne

Poza poradami dotyczącymi miejsca pracy oraz jego ergonomii nie wypada nie wspomnieć o sugestiach powtarzanych jak mantra na licznych stronach i fejsbukowych grupach dotyczących samozatrudnienia i freelancu.

Ergonomiczna pozycja do pracy przy biurkuErgonomiczna pozycja do pracy przy biurku pip.gov.pl

Przede wszystkim, nie można pozwolić, by życie rodzinne przenikało się z zawodowym. Ważne jest wytyczenie sobie granic, czyli np. czasu wydzielonego na pracę. Należy wtedy pilnie przestrzegać narzuconego harmonogramu. Najgorszym pomysłem jest, zostanie w łóżku i pracowanie z laptopem na kolanach. Taka pozycja, nie dość, że poskutkuje bólem w kręgosłupie, to nie pozwoli na pełne skupienie.

Złym pomysłem jest również praca w pomieszczeniu, w którym stoi włączony telewizor, ponieważ będzie rozpraszał uwagę.

Źródło:pip.gov.pl

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Szybciej nadpłacamy hipoteki. Oto najnowsze dane

Cytat “Miano rekordowego roku pod względem skali nadpłat kredytów hipotecznych zyskał 2022 r. Kredytobiorców do pośpiechu skłoniły wówczas efekty szybkich podwyżek stóp procentowych. Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że w tym roku możliwy do osiągnięcia jest drugi wynik w historii.”

Przeczytaj więcej »