Agent nieruchomości – czego oczekuje rynek?

Blisko połowa Polaków (47%) przynajmniej raz w życiu korzystała z pomocy pośrednika nieruchomości, a aż 69% było z tej współpracy zadowolonych wynika z badania IPSOS przeprowadzonego pod koniec 2014r. Wbrew obiegowej, złej opinii Polacy czują korzyści ze współpracy z profesjonalistą.
Głównym celem badania było poznanie opinii Polaków odnośnie agentów nieruchomości, ich dotychczasowych doświadczeń oraz oczekiwań. W ankiecie poruszono zagadnienia takie jak: zadowolenie ze współpracy, oczekiwania wobec oferty i agenta oraz bariery w korzystaniu z pomocy profesjonalisty. Wyniki badań są zaskakujące w stosunku do obiegowej opinii, jaką mają agenci.
Kim jest klient?
Badanie pokazało, że z usług agentów nieruchomości korzysta 47% Polaków (zarówno mężczyzn, jak i kobiet), z czego dwie trzecie korzystało z takich usług przynajmniej dwa razy. Najczęściej są to osoby w przedziale wiekowym od 30 do 39 lat oraz od 50 do 60 lat, głównie aktywni zawodowo mieszkańcy dużych miast. Co ciekawe, aż 64% z osób, które korzystały z usług pośredników, współpracowały z nimi co najmniej dwa razy. Klienci najczęściej korzystali z usług specjalistów przy zakupie mieszkania (49%), sprzedaży mieszkania (31%) i przy poszukiwaniu mieszkania do wynajęcia (28% respondentów).
Główne zastrzeżenia wobec agentów
Jako główne powody niezadowolenia ze współpracy z pośrednikiem respondenci podali niski standard obsługi oraz brak umiejętności dostosowania się do indywidualnych ich potrzeb. Elementem budzącym niezadowolenie ankietowanych był też niski poziom wiedzy na temat rynku nieruchomości, nierzetelność oraz brak pomocy w czynnościach formalno-prawnych. Zastrzeżenia budzi także wysoki koszt współpracy z agentem.
Czego oczekuje rynek?
Aż 61% respondentów wskazało pomoc w sporządzeniu i skompletowaniu dokumentów jako swoje główne oczekiwanie. Czynnikiem, który może zachęcić do skorzystania z usług agenta, szczególnie osoby między 25 a 39 r.ż., jest też atrakcyjna prowizja. Klienci, którzy mają już doświadczenia w kupnie lub sprzedaży nieruchomości, oczekują jej poziomu na wysokosci 1 – 2%. Ponadto, 34% respondentów zapytanych o oczekiwania wskazało na fachową wycenę.
Jak widać po wynikach badań, podstawą pracy agenta wcale nie są umiejętności sprzedażowe. Agent musi być specjalistą w swojej dziedzinie – znać rynek i regulacje prawne. Najważniejsze jednak by potrafił się wczuć w potrzeby klienta i otoczył odpowiednią opieką. Empatyczne podejście pomoże mu budować własną markę, tak bardzo dziś ważną. – komentuje Rafał Durlik z iHouse Sp. z o.o.
By podjąć współpracę ze sprawdzonym wcześniej agentem, z którego usług klienci są zadowoleni, użytkownicy Internetu mogą skorzystać z wyszukiwarki agentów uwzględniającej oceny przyznane przez klientów w obszarach takich jak: wiedza branżowa, szybkość reakcji na zapytania i zdolności negocjacyjne. Kierunek, w jakim rozwija się rynek, to dowód na to, jak ważne jest budowanie własnej marki i dbanie o swój wizerunek.

Informacje dodatkowe:
Badanie „Czy Polacy lubią Agentów Nieruchomości” przeprowadzono we wrześniu 2014 przez niezależną agencję badawczą IPSOS na zlecenie iHouse Sp. z o.o. Badanie zrealizowano metodą CAVI (Computer Assisted Web Interviews) na reprezentatywnej pod względem płci, wieku i wielkości miejscowości próbie Polaków, mieszkańców miast powyżej 50 tys mieszkańców w wieku od 25 do 60 lat.

Autorem jest Rafał Durlik, prezes zarządu iHouse Sp. z o.o.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Wielka płyta wraca do łask. Inwestorów przekonuje krótszy czas budowy

Cytat “Domy prefabrykowane, stawiane z produkowanych w fabrykach modułów, to temat stosunkowo nowy na polskim rynku, ale zyskujący na popularności. Firma Spectis szacuje, że ten segment rynku jest wart ok. 5 mld zł, a do 2030 roku urośnie do 7 mld. Również długoterminowe perspektywy pozostają optymistyczne. Inwestorów przekonuje do tej technologii przede wszystkim możliwość skrócenia czasu inwestycji do kilku miesięcy i kontroli jej kosztów.”

Przeczytaj więcej »

Polacy przestają inwestować w termomodernizację swoich domów?

Cytat “W 2024 roku liczba podatników korzystających z ulgi termomodernizacyjnej spadła o prawie połowę w porównaniu do rekordowego 2021 roku. Ministerstwo Finansów informuje, że z tej formy wsparcia skorzystało 312 tys. właścicieli domów jednorodzinnych, którzy łącznie odliczyli 5,5 mld zł. Eksperci wskazują, że malejąca popularność ulgi wiąże się zarówno z mniejszą liczbą realizowanych przedsięwzięć, jak i zmianami w katalogu objętych odliczeniami wydatków, zwłaszcza przed nadchodzącym rokiem 2025, kiedy zrezygnowano z dofinansowania kotłów gazowych i olejowych, a dodano magazyny energii.”

Przeczytaj więcej »

Umowa o dożywocie – co grozi seniorowi gdy mieszkanie zostanie sprzedane i jak się zabezpieczyć?

Cytat “Pani Jadwiga przed laty podpisała umowę o dożywocie z wnuczką. W zamian za opiekę przekazała jej dom, w którym nadal mieszka. Po kilku latach wnuczka wyszła za mąż i sprzedała nieruchomość – razem z prawem dożywocia i zamieszkującą ją seniorką. Niewiele osób wie, że dom lub mieszkanie, przekazane w ramach dożywocia, może zostać sprzedane – a wraz ze sprzedażą obowiązki wobec seniora przeniosą się na nowego właściciela. Co dzieje się w takiej sytuacji z osobą starszą? Kto przejmuje zobowiązania opiekuńcze lub finansowe? I jak ustrzec się przed scenariuszem, w którym zupełnie obca osoba staje się nowym “opiekunem” dożywotnika? Na te pytania odpowiada Małgorzata Rosińska, Kierowniczka Działu Prawnego Funduszu Hipotecznego DOM.”

Przeczytaj więcej »