LICENCJE POŚREDNIKÓW I ZARZĄDCÓW NIERUCHOMOŚCI BĘDĄ KONTYNUOWANE. Decyzja Zarządu Federacji Porozumienia Polskiego Rynku Nieruchomości


Zarząd Federacji Porozumienia Polskiego Rynku Nieruchomości w dniu 4 października 2013 roku w trosce o jakość świadczonych przez pośredników i zarządców nieruchomości usług, dobro konsumentów i uczciwą konkurencję, przyjął uchwałę w sprawie budowy społecznego dobrowolnego systemu licencji F PPRN dla pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości.

1. Zarząd F PPRN informuje, że F PPRN od 1 stycznia 2014 roku obejmuje dobrowolnym społecznym systemem licencjonowania F PPRN zainteresowanych pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości – wszystkie osoby, które dotychczas posiadały licencje nadane w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami, jako kontynuację dotychczasowego systemu licencjonowania, jednakże wolnego od dotychczasowych wad i dostosowanego do nowoczesnego rynku nieruchomości.

2. Zarząd F PPRN informuje, że F PPRN dobrowolnym społecznym systemem licencjonowania obejmuje wszystkie zainteresowane osoby, nie posiadające dotąd licencji, które po spełnieniu wymagań kompetencyjno-jakościowych i programowych ustalonych przez F PPRN również będą mogły otrzymać licencję.

3. Zarząd F PPRN informuje, że dobrowolny społeczny system licencjonowania F PPRN – kompetencyjno – jakościowy będzie miał charakter powszechny, niezależny od członkostwa lub braku takiego członkostwa w jakimkolwiek stowarzyszeniu lub federacji. Zasady funkcjonowania systemu zostaną opublikowane przed końcem 2013 roku.

4. Zarząd F PPRN informuje, że dobrowolny społeczny system licencjonowania F PPRN będzie rekomendowany opinii publicznej jako system promowania profesjonalistów rynku nieruchomości.

5. Zarząd F PPRN informuje, że powyższe decyzje i ustalenia Federacji Porozumienia Polskiego Rynku Nieruchomości powstały wskutek powzięcia informacji w dniu 3 października 2013 roku o podjęciu przez Polską Federację Rynku Nieruchomości budowy separatystycznego systemu licencjonowania zawodów rynku nieruchomości (pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami), mimo prowadzonych rozmów o budowaniu wspólnego projektu. Zarząd ze zdumieniem przyjął uchwałę Rady Krajowej Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, która w naszym rozumieniu jest faktycznym odstąpieniem od uruchomienia wspólnego systemu potwierdzania kwalifikacji zawodowych w ramach porozumienia 9. Federacji i wprowadzaniu własnych rozwiązań. Zarząd Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości z ubolewaniem przyjmuje także informację o zawarciu porozumienia o budowie jeszcze innego systemu certyfikacji zarządców nieruchomości przez kolejne federacje.

Zarząd Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości wyraża żal, że takimi działaniami zaprzepaszczona została możliwość konsolidacji organizacji zawodowych w celu wspólnej pracy na rzecz środowiska zawodów rynku nieruchomości.

6. Zarząd Federacji Porozumienia Polskiego Rynku Nieruchomości zapewnia środowisko rynku nieruchomości, że po wejściu życie deregulacji F PPRN będzie wspierała społecznym systemem licencyjnym FPPRN wszystkich pośredników i zarządców nieruchomości, nie patrząc na ich przynależność. W warunkach konkurencji sami zainteresowani wybiorą produkt dla nich najlepszy.

Przyjęto w dniu 4 października 2013 roku Warszawa

Za Zarząd Federacji F PPRN
Prezydent
Zbigniew Kubiński

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Wielka płyta wraca do łask. Inwestorów przekonuje krótszy czas budowy

Cytat “Domy prefabrykowane, stawiane z produkowanych w fabrykach modułów, to temat stosunkowo nowy na polskim rynku, ale zyskujący na popularności. Firma Spectis szacuje, że ten segment rynku jest wart ok. 5 mld zł, a do 2030 roku urośnie do 7 mld. Również długoterminowe perspektywy pozostają optymistyczne. Inwestorów przekonuje do tej technologii przede wszystkim możliwość skrócenia czasu inwestycji do kilku miesięcy i kontroli jej kosztów.”

Przeczytaj więcej »

Polacy przestają inwestować w termomodernizację swoich domów?

Cytat “W 2024 roku liczba podatników korzystających z ulgi termomodernizacyjnej spadła o prawie połowę w porównaniu do rekordowego 2021 roku. Ministerstwo Finansów informuje, że z tej formy wsparcia skorzystało 312 tys. właścicieli domów jednorodzinnych, którzy łącznie odliczyli 5,5 mld zł. Eksperci wskazują, że malejąca popularność ulgi wiąże się zarówno z mniejszą liczbą realizowanych przedsięwzięć, jak i zmianami w katalogu objętych odliczeniami wydatków, zwłaszcza przed nadchodzącym rokiem 2025, kiedy zrezygnowano z dofinansowania kotłów gazowych i olejowych, a dodano magazyny energii.”

Przeczytaj więcej »

Umowa o dożywocie – co grozi seniorowi gdy mieszkanie zostanie sprzedane i jak się zabezpieczyć?

Cytat “Pani Jadwiga przed laty podpisała umowę o dożywocie z wnuczką. W zamian za opiekę przekazała jej dom, w którym nadal mieszka. Po kilku latach wnuczka wyszła za mąż i sprzedała nieruchomość – razem z prawem dożywocia i zamieszkującą ją seniorką. Niewiele osób wie, że dom lub mieszkanie, przekazane w ramach dożywocia, może zostać sprzedane – a wraz ze sprzedażą obowiązki wobec seniora przeniosą się na nowego właściciela. Co dzieje się w takiej sytuacji z osobą starszą? Kto przejmuje zobowiązania opiekuńcze lub finansowe? I jak ustrzec się przed scenariuszem, w którym zupełnie obca osoba staje się nowym “opiekunem” dożywotnika? Na te pytania odpowiada Małgorzata Rosińska, Kierowniczka Działu Prawnego Funduszu Hipotecznego DOM.”

Przeczytaj więcej »