Czy “Mieszkanie dla Młodych” niedozwoloną pomocą publiczną?

Wraz z końcem tego roku wygasa rządowy program “Rodzina na Swoim”.  Już teraz trwają prace nad projektem ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania i nowym programem “Mieszkanie dla Młodych”. W przeciwieństwie do RnS ma on obejmować jedynie zakup lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym. Tym samym, z jednej strony może dyskryminować młode osoby mieszkające w małych miejscowościach lub na wsi, gdzie rynek pierwotny jest słabo rozwinięty bądź nie istnieje. Z drugiej strony będzie dyskryminować firmy deweloperskie specjalizujące się w budowie domów jednorodzinnych bądź rewitalizacją starych budynków mieszkalnych. Czy program “Mieszkanie dla Młodych” może zostać uznany za niedozwoloną pomoc publiczną? Więcej w artykule Anny Krzyżanowskiej na stronie www.gazetaprawna.pl – link do artykułu.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Polacy nie rezygnują z Hiszpanii. Od 2020 r. kupili ponad 15 tys. mieszkań. Co z cenami?

Cytat “Moda na hiszpańskie nieruchomości wśród Polaków nie maleje. Jak wynika z danych Biura Maklerskiego Pekao, od 2020 r. nasi rodacy kupili w Hiszpanii ponad 15 tys. mieszkań. Tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2025 r. stali się właścicielami ponad 3 tys. nieruchomości. Jak hiszpańskie podwyżki wypadają na tle wzrostu cen mieszkań w polskich miastach?”

Przeczytaj więcej »

Nie tylko Warszawa, Wrocław i Łódź. Spadki cen mieszkań pojawiły się też w mniejszych miastach

Cytat “Częstochowa, Radom, Płock czy Dąbrowa Górnicza – w tych miastach najłatwiej o niższe ceny ofertowe mieszkań niż przed rokiem – wynika z danych Otodom Analytics. Choć wzrost cen wyraźnie zwolnił także w mniejszych miastach, a w kilku z nich pojawiły się spadki, to nie zabrakło i takich, w których wycena najmniejszych metraży po raz pierwszy przekroczyła 10 tys. zł/mkw.”

Przeczytaj więcej »