Minister od Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej buduje – rozkład jazdy PKP.

Przyznam się, że dotychczas nie bardzo rozumiałem konstrukcji nowego ministerstwa – Transport Budownictwo i Gospodarka Morska. Miałem nadzieję że wróci Ministerstwo budownictwa i pomoże koordynować problemy mieszkalnictwa nabrzmiałe i dręczące znakomitą większość Polaków. Nic bardziej błędnego. Teraz po oficjalnym komunikacie Ministerstwa pojąłem wreszcie.

Wydawało mi się – ot naiwność, że Ministerstwo w swoim zakresie działania – przecież słowo “budownictwo” w nazwie zobowiązuje – będzie się troszczyło o naprawienie niekorzystnego bilansu mieszkaniowego Polaków na tle Europy.

Tymczasem zupełnie nie o to chodzi. Chodzi o inne budowanie – mam wrażenie, że podstawowym problemem jaki sobie postawił Minister jest budowanie rozkładów jazdy PKP. Przez chwilę myślałem, że to jakiś haker robi sobie żarty na stronie Ministerstwa ale gdzież tam prosze przeczytać: ” Podczas konferencji, która odbyła się 7 grudnia br. w Warszawie Minister Sławomir Nowak przedstawił specjalny zespół do spraw wprowadzania rozkładu jazdy oraz przygotowania kolei do zimy, który rozpoczął prace od zebrania doświadczeń z ubiegłego roku.” Roztkliwiło mnie to sformułowanie, że ten powołany zespół ” rozpoczął prace od zebrania doświadczeń z ubiegłego roku.” Rychło kurcze w czas – mamy 7 grudnia 2011 roku – to dzień tej konferencji prasowej (dzisiaj spadł pierwszy śnieg) a “zespół rozpoczął pracę od zebrania doświadczeń”. Nie cierpię pustego gadania, tej durnej nowomowy, którą pamiętam z lat 70 tych.

Jak mówi klasyk “nie znam się, nie umiem, zarobiony jestem” codziennym bieganiem i pracą, ale wydaje mi się, że to jest zupełna aberracja, żeby wokół budowania rozkładu jazdy kolei robić takie wzdęcie.
Z jakim przesłaniem przyszedł do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej pan Minister Sławomir Nowak? Oto kwintesencja oficjalnego komunikatu: “Do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przychodzę z zadaniem poprawy jakości usług świadczonych przez kolej poprzez modernizację i rewitalizację linii kolejowych oraz modernizację taboru” Już widzę Pana Ministra jak od rana do nocy przekłada w gabinecie kolejowe wajchy bo przecież po to tu “przyszedł”. Bo w szczególności nie “przyszedł” – a wynika z tej wypowiedzi w sprawach nieruchomości i budownictwa mieszkań. Może kiedyś “przyjdzie”? Minister zapomniał o budownictwie na razie zajmuje się “rozkładem” jazdy PKP. Może to i sensowne przecież budownictwo i nieruchomości już jest “rozłożone” na łopatki to co tu rozkładać.

Jeśli oczekiwałby ktoś choćby jednego zdania o problemach budownictwa i zdychającego rynku nieruchomości to figa z makiem.Guzik. Troska nowego Pana Ministra to problem rozkładu jazdy pociągów, żeby nie było narzekań i tu Minister obiecuje być bezwzględny – oto fragment komunikatu “Cztery krytyczne obszary wyznaczone przez resort to: rozkład jazdy pociągów, awarie, wzmożony popyt na usługi w okresie świąt oraz wsparcie pasażerów. Minister podkreślił, że niekorzystne jest zwłaszcza ciągłe zmienianie rozkładu jazdy. Dlatego zero tolerancji dla zmian w rozkładzie jazdy PKP Intercity – zapowiedział.” Czyli jak ktoś zmieni rozkład PKP Intercity to dostanie w dziób – jakoś tak zrozumiałem.

Wdzięczność dla Ministra. Wdzięczny jestem Ministrowi, że nic dobrego w zakresie legislacji na rynku nieruchomości nie obiecał. Nie obiecał to zapewne dotrzyma. Trochę mnie dziwi, że Minister sam osobiście opowiada o rozkładach jazdy gdy ma pod sobą nie tyle nawet urzędników ale wysokoopłacanych szefów spółek i setki równie kompetetnych dyrektorów, kierowników na kolei, którzy chyba potrafią zająć się rozkładem jazdy.

A taki sen miałem. Marzenie o zmianach w budownictwie i na rynku nieruchomości. Lista spraw nie jest tajemnicą bo od kilku kadencji kolejnych różnych rządów jest to ta sama lista, poniżej wybrane punkty: skrócić procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę, usprawnić powszechne uchwalanie planów miejscowych. zadbać o ochronę krajobrazu polskich miast i wsi, upowszechnić najem lokali mieszkalny jako najtańszą formę zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, ucywilizowanie najmu okazjonalnego – uproszczenie procedur i oparcie tego najmu o kodeks cywilny, powszechnego uwłaszczenia mieszkań i nieruchomości gminnych przez lokatorów, ograniczyć nieuzasadnioną odpowiedzialności gmin za politykę państwa w zakresie zaspokojania potrzeb mieszkaniowych, zlikwidować zbędne procedury pierwokupu Agencji Nieruchomości Rolnych, zlikwidować zbędne agencje państwowe zajmujące sie gospodarowaniem nieruchomościami w tym Agencję Nieruchomości Rolnych, powołać skład Państwowej Rady Nieuchomości jako organu obiektywnie opiniującego rynek nieruchomości, powołać Ministerstwo Budownictwa itd itd

Niestety nic na temat budownictwa i rynku nieruchomości w komunikacie Ministerstwa nie ma. Ktoś powie przecież to wystąpienie z zamierzenia miało być o rozkładach jazdy. No właśnie dlaczego nie o tym co ważne? Przecież to pierwsze oficjalne wejście Pana Sławomira Nowaka jako Ministra jeśli nie liczyć jego wizyty na autostradzie kilka dni temu. Naprawdę choć to początek kadencji ale wejście Pana Ministra jest nie najlepsze. Poniżej cały komunikat ze strony Ministerstwa:

“Przygotowanie kolei do zimy i nowego rozkładu jazdy

07.12.2011
Do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przychodzę z zadaniem poprawy jakości usług świadczonych przez kolej poprzez modernizację i rewitalizację linii kolejowych oraz modernizację taboru – powiedział szef resortu Sławomir Nowak podczas konferencji prasowej dotyczącej stanu przygotowań polskiej kolei do zimy oraz wprowadzenia nowego rozkładu jazdy pociągów, który zacznie obowiązywać od 11 grudnia br.
Minister Sławomir Nowak powiedział, że zmiana rozkładu jazdy pociągów jest trudnym momentem zarówno dla kolei, jak i Ministra za nią odpowiedzialnego. Krytyczny pod tym względem był ubiegły rok, w którym nagromadzenie czynników zewnętrznych i wewnętrznych spowodowało spadek zaufania pasażerów do kolei.

Podczas konferencji, która odbyła się 7 grudnia br. w Warszawie Minister Sławomir Nowak przedstawił specjalny zespół do spraw wprowadzania rozkładu jazdy oraz przygotowania kolei do zimy, który rozpoczął prace od zebrania doświadczeń z ubiegłego roku. Szefem zespołu jest prezes zarządu PKP SA Maria Wasiak, a w jego skład wchodzą: Zbigniew Szafrański – prezes zarządu PKP PLK, Janusz Malinowski – prezes zarządu PKP Intercity oraz Tadeusz Skobel – prezes zarządu PKP Energetyka. Za strony resortu w pracach zespołu uczestniczy Sekretarz Stanu Tadeusz Jarmuziewicz.

Lepsza informacja dla pasażerów
Cztery krytyczne obszary wyznaczone przez resort to: rozkład jazdy pociągów, awarie, wzmożony popyt na usługi w okresie świąt oraz wsparcie pasażerów. Minister podkreślił, że niekorzystne jest zwłaszcza ciągłe zmienianie rozkładu jazdy.Dlatego zero tolerancji dla zmian w rozkładzie jazdy PKP Intercity – zapowiedział. Zwiększona została dziesięciokrotnie pojemność serwerów z rozkładem jazdy pociągów oraz obsługa infolinii. Rozkład jazdy 2011/2012 został przygotowany trzy tygodnie wcześniej. Kampania informacyjna o zmianach ruszyła 5 grudnia na dworcach oraz w pociągach. Na głównych dworcach zwiększono liczbę punktów informacyjnych. Lepszą informację zapewnią również pasażerom drużyny konduktorskie w przypadku postojów pociągów.

Więcej taboru
Do końca 2011 roku naprawionych i przygotowanych do ruchu będzie 955 wagonów, czyli o 290 więcej niż w ubiegłym roku. O 20 procent została zwiększona również rezerwa taborowa oraz wprowadzono 24-godzinną dostępność i gotowość zapleczy taborowych. PKP Intercity rozszerza system rezerwacji. Wraz z nowym rozkładem jazdy na ośmiu najdłuższych trasach w pociągach klasy ekonomicznej Twoje Linie Kolejowe wprowadzone zostaną obowiązkowe miejscówki w 2 klasie. Ponadto w okresie świąteczno-noworocznym wydłużone zostaną składy pociągów na najpopularniejszych trasach.

Usuwanie awarii
W usuwanie skutków zimy zaangażowanych będzie więcej pracowników spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. PKP Energetyka będzie dysponowała czternastoma urządzeniami nowej generacji do usuwania oblodzenia sieci trakcyjnej. Podpisane zostały umowy pomiędzy przewoźnikami kolejowymi o honorowaniu biletów w razie awarii oraz umowy z 23 przewoźnikami autobusowymi na terenie całego kraju, gdyby zachodziła konieczność uruchomienia komunikacji zastępczej.

Dworce dla pasażerów
Za bardzo ważne zadanie Minister Sławomir Nowak uznał zapewnienie serwisu dla pasażerów w przypadku utrudnień. 432 dworce będą dostępne przez 24 godziny dla pasażerów w sytuacjach kryzysowych. Na 51 dworcach w przypadku opóźnień pociągów powyżej pół godziny mają być wydawane gorące napoje. W pociągach napoje otrzymają podróżni, gdy opóźnienie przekraczać będzie 60 minut. Szef resortu zapowiedział, że w sytuacji bardzo trudnych warunków meterologicznych możliwa jest mobilizacja wojska i innych służb publicznych.

link do komunikatu http://www.transport.gov.pl/2-482be1a920074-1794846-p_1.htm

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »