Single włączeni do programu „Rodzina na swoim”

Już za kilka dni z programu „Rodzina na swoim” będą mogły korzystać nie tylko rodziny, ale i bezdzietne osoby niepozostające w związkach małżeńskich, czyli single. 31 sierpnia br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, która poszerza grono osób uprawnionych do korzystania z kredytów z państwowymi dopłatami o singli, którzy do dnia zawarcia umowy kredytu nie byli właścicielami, współwłaścicielami domu/mieszkania oraz nie posiadali spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. (pobierz tekst ustawy Link) Warunkiem skorzystania z kredytu preferencyjnego w przypadku singli jest również wiek tzn. mogą otrzymać osoby, które złożą wniosek o kredyt z dopłatami do odsetek najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym ukończyliby 35 lat. Nowelizacja wiąże się również z niekorzystną zmianą współczynnika, odnoszącego się do maksymalnej wartości mkw mieszkania, na które zaciągany jest kredyt preferencyjny. Z końcem sierpnia zostanie on zmniejszony z 1,4 do 1 w przypadku mieszkań na rynku pierwotnym oraz do 0,8 na rynku wtórnym. Więcej na ten temat w artykule Adama Makosza na stronie www.gazetaprawna.pl – link.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »