Na euro są ukazane fikcyjne mosty, ten artysta sprawił, że można po nich przejść

Od samego początku na banknotach euro są ukazane mosty i bramy. Nie mają one jednak swoich odpowiedników w rzeczywistości. Holenderski artysta postanowił to zmienić i wykonał siedem instalacji artystycznych dla istniejących przepraw, by je upodobnić do tych z banknotów.

wikipedia / ScWikiSc

Każdego dnia miliony Europejczyków korzystają z banknotów waluty euro. Szacuje się, że w obrocie jest 751 miliardów euro i jest to najwyższa wartość gotówkowa na świecie. Na każdym z banknotów jest ilustracja mostu, który nie istnieje. Ale teraz to się zmieniło.

Mosty jak z banknotów

Każdy z banknotów ma na awersie i rewersie ilustrację bramy oraz mostu. Żadne z nich nie posiada swojego odpowiednika w rzeczywistości, dlatego holenderski artysta Robin Stam postanowił to zmienić.

Most wzorowany na banknocieMost wzorowany na banknocie wikipedia

Na przedmieściach miasta Spijkenisser, które może pochwalić dużą liczbą mostów, powstała seria specjalnych instalacji artystycznych imitujących wspomniane z banknotów mosty. Ozdoby wykonanu z barwionego betonu wylanego do form. Następnie całość została zainstalowana na istniejących już przeprawach.

Ponadto mosty zostały wyposażone w specjalne oznaczenia miejsc, z których można wykonać zdjęcia z jak najlepszej perspektywy. Pomysł spodobał się tak bardzo, że nawet Europejski Bank Centralny (urząd emitujący walutę) wysłał do artysty list z pochwałami.

Euro artystycznie

W Polsce euro wywołuje raczej rozmowy na temat sensowności wprowadzenia waluty do obiegu niż o ich artystycznym wizerunku. Nie wszyscy wiedzą, dlaczego ich projekt jest taki, a nie inny. W banknotach przede wszystkim zrezygnowano z umieszczania słynnych osób, ponieważ trudno by było wybrać zaledwie parę postaci, tak by żadne z państw nie czuło się poszkodowane.

Dlatego zdecydowano się na użycie mostów oraz bram, które są metaforą łączenia społeczeństw, co idealnie oddaje główny zamysł UE. Ponadto ukazane mosty i bramy nie istnieją naprawdę. Są to tylko wizje tego, jak konstrukcje wyglądały w poszczególnych stylach architektonicznych znanych w Europie. Obecnie banknoty mają po przydzielane odpowiednie style do danego nominału:

  • 5 euro – styl klasyczny,
  • 10 euro – styl romański,
  • 20 euro – styl gotycki,
  • 50 euro – styl renesansowy,
  • 100 euro – barok i rokoko,
  • 200 euro – secesja (w serii poprzedniej – modernizm).

Za projekty banknotów odpowiada austriacki projektant Robert Kalin

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »