POLOWANIE NA POŚREDNIKA W OBROCIE NIERUCHOMOŚCIAMI? Ważne informacje F PPRN Komunikat nr 13

W ostatnich dniach do Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości dochodzą niepokojące informacje o masowym wszczynaniu postępowań dyscyplinarnych przez Ministerstwo Infrastruktury na podstawie zapisów standardów zawodowych pośredników w obrocie nieruchomościami rzekomo zobowiązujących do zamieszczania pod każdą ofertą nieruchomości w Internecie numeru licencji pośrednika. Na podstawie często anonimowych donosów wszczynane są postępowania wyjaśniające. Pojawiają się osoby szukające w Internecie ofert bez numerków licencji, które wysyłają do Ministerstwa skargi z listami nawet po kilkadziesiąt osób.

Z analizy standardów zawodowych (paragraf 20) pośredników nie wynika wprost obowiązek wpisywania pod ofertami nieruchomości numerów licencji a jedynie pod ogłoszeniami czyli w naszym mniemaniu w jakimkolwiek miejscu strony internetowej. Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości zorganizowała spotkanie z częścią pomówionych pośredników, ponadto zrzeszone w F PPRN Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości zamówiło ekspertyzę prawną standardu paragraf 20.

Zwracamy się do osób wobec których wszczęto postępowanie wyjaśniające o zgłaszanie tych spraw do naszej Federacji. Dotyczy to także spraw kolejnego rzekomego obowiązku udostępniania ofert na wyłączność za darmo bez umowy ludziom z ulicy. Będziemy takie postępowania monitorować, jeśli zajdzie potrzeba będziemy uczestniczyć w tych postępowaniach jako obserwatorzy lub obrońcy.

Powyższe świadczy o tym jak bardzo standardy i ich interpretowanie odbiega od ich ustawowo określonej funkcji. Federacja PPRN popiera standardy zawodowe i postępowania dyscyplinarne jako przejaw troski o dobro klientów i czystość reguł na rynku nieruchomości ale w żaden sposób  nie jako wyraz niezrozumiałej gry interesów. W naszym przekonaniu to praca, edukacja, rzetelna obsługa i wzajemny szacunek buduje rynek nieruchomości. W szczególności donos nie jest panaceum na problemy rynku nieruchomości. Jesteśmy po stronie pośredników a nie po stronie anonimowych informatorów.

Wystąpiliśmy do Ministerstwa z listem w sprawie zmiany standardów na zgodne z potrzebami klientów i rynku. Obecne standardy nie chronią klientów i w niewielkim stopniu odnoszą się do wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami.

List do Pana Ministra Infrastruktury  oraz opinia prawna dotycząca paragrafu 20 standardów pośredników w obrocie nieruchomościami (kliknij link) http://pprn.pl/?p=3894.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »