Kredyt na kawalerkę to nawet 100 tys. zł własnej gotówki. Apele do rządu bezskuteczne

Według eksperta – Bartosza Turka – na zakup mieszkania na kredyt potrzeba dwa razy więcej gotówki niż rok temu. Nic dziwnego, że pojawia się coraz więcej apeli, by obniżać wkład własny dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie.

Wkład własny jest konieczny w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Wprowadzenie jego wymogu zaopiniował KNF, który bał się sytuacji, w której banki udziały kredytów osobom, które mogłyby ich później nie spłacić. Niestety, wymóg wkładu własnego obecnie zbyt mocno ogranicza dostępność do finansowania zakupu nieruchomości.

Coraz większy wkład własny

Ceny mieszkań na parę tygodni przestały rosnąć w takim szybkim tempie jak jeszcze w zeszłym roku. Mimo to, najnowsze dane NBP sugerują, że w siedmiu największych miastach za używane lokum trzeba zapłacić o ponad 10 procent więcej niż przed rokiem. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego jest nieco lepiej, ale nadal wzrost cen wynosi 7 procent, licząc rok do roku.

Według eksperta ds. nieruchomości – Bartosza Turka – wymóg posiadania większej gotówki nie jest kwestią jedynie wyższych cen, ale również działania samych banków. Te z powodu zbliżającej się recesji chcą się zabezpieczyć i większość z nich wymaga co najmniej 20 proc. wkładu własnego. Przy czym warto pamiętać, że w zeszłym roku wymagano jedynie 10 proc.

By to lepiej zobrazować, analityk posiłkuje się wyliczeniami dla największy miast w Polsce. Przykładowym mieszkaniem jest trzydziestometrowa kawalerka z rynku pierwotnego. Jej zakup został porównany na 17 największych rynkach w Polsce.

HREHRE 

 – Nie jest zaskoczeniem, że zakup kawalerki w Warszawie wymagać będzie znacznie większych nakładów gotówki (ponad 100 tys. złotych). Przede wszystkim będą to pieniądze przeznaczone na wkład własny (prawie 60 tys. złotych). Na koszty transakcyjne najlepiej zarezerwować około 8,5 tys. złotych – tłumaczy ekspert, Bartosz Turek.

Za duży wkład własny

Wielu ekspertów zwraca uwagę, że tak wysoki wkład własny nie jest potrzebny w przypadku gospodarstw domowych, które chcą sfinansować np. zakup swojego pierwszego mieszkania. Za przykład podaje się np. działania Nowej Zelandii, która ograniczyła w ostatnich tygodniach wymóg wkładu własnego do zaledwie 5 procent (wcześniej wynoszący 20 proc.).

Do kolejnych analityków i ekspertów dołączyła się również ostatnio Rada Przedsiębiorczości, która przyjęła stanowisko w sprawie uruchomienia rządowego wsparcia dla budownictwa mieszkaniowego. Ich zdaniem (oraz wielu innych ekspertów, w tym wymienionego wcześniej analityka Bartosza Turka) wsparcie mieszkalnictwa powinno przybrać formę programu finansowanych przez BGK gwarancji dla banków, które pozwoliłyby obniżyć poziom wkładu własnego dla osób biorących kredyt na pierwsze mieszkanie.

Wprowadzenie regulacji umożliwiającej obniżenia wkładu własnego postulowali Pracodawcy RP wraz z Think Thank HRE w czerwcu tego roku. – Cieszę się, że nasze propozycje znalazły poparcie ze strony podmiotu reprezentującego polski świat realnej gospodarki, jakim jest Rada Przedsiębiorczości. Obniżenie poziomu wkładu własnego potrzebnego do uzyskania kredytu to dobre rozwiązanie dla rynku. Oznacza to konieczność uruchomienia programu gwarancji finansowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego – mówi Michał Cebula, Prezes Zarządu HRE Think Tank.

Kilkakrotnie przedstawiano na spotkaniach z odpowiedzialnymi za mieszkalnictwo ministrami gotowe propozycje działań, gotowe projekty ustaw. Jednak do tej pory nie znalazły one odzwierciedlenia w działaniach rządu.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »