Żyjemy w czasach, gdy nawet bunkry muszą być stylowe

Od czasów zimnej wojny prywatne bunkry nie cieszyły się taką popularnością jak teraz. Nic więc dziwnego, że najbogatsi zaczęli poszukiwać schronów nie tylko skutecznych, ale i eleganckich. Oto najnowszy pomysł na tego typu miejsce. Ochroni mieszkańców przed apokalipsą i pięknie wygląda.

behance.net

Ultrabogaci mogą pozwolić sobie na najdroższe rezydencje, odrzutowce i statki, co buduje ich prestiż. Ostatnio do grona wartościowych rzeczy, jakie można kupić, dołączyły schrony. Oto przykład jednego z nich.

Nowa moda – schrony

Producenci bunkrów w ostatnich miesiącach nie mogą narzekać. Ron Hubbard, prezes spółki Atlas Survival Shelters produkującej minibunkry stwierdził w rozmowie z “Guardianem”, że wszystkie rezerwy zostały wyprzedane, chociaż najtańsze i najmniejsze ze schronów kosztują 36 tys. dolarów, czyli ok. 140 tys. zł.

Larry Hall, właściciel Survival Condo, też chwali rekordowe zainteresowanie swoimi mieszkaniami-bunkrami. – Mieszkańcy są chronieni przed wieloma zagrożeniami – nie tylko wirusami i bakteriami, lecz także chemikaliami, popiołami wulkanicznymi, meteorami, rozbłyskami słonecznymi czy rozruchami – wyjaśnił.

wizualizacja / Sergey Makhno Architecs

Elegancki bunkier

Ale tych, których stać na najlepsze nie zadowolą się budynkiem, jedynie o funkcji bunkra. Musi to być schron również ładny, estetyczny i skuteczny. Znane ukraińskie studio architektoniczne – Sergey Makhno Architects – przygotowało koncepcję schronu, który jest w stanie pomieścić od dwóch do trzech rodzin wraz z personelem. Ale najciekawszy w tej koncepcji jest fakt, że wnętrze przypomina luksusową willę niż pozbawiony wygód bunkier.

wizualizacja / Sergey Makhno Architecs

Projekt nazwany “Underground House Plan B” miałby być w pełni anatomicznym bunkrem, który konkurowałby z rezydencjami naziemnymi pod względem komfortu i wyposażenia. Budynek o przekroju koła, w planach byłby wkopany na piętnaście metrów w głąb gruntu.

We wspomnianym projekcie na zewnątrz znajdowałoby się jedynie lądowisko dla helikopterów i wejście, o tyle w środku królować miałby minimalizm i… światło. Dostarczać go będą rozproszone światła LED, które mają mieć za zadanie imitowanie prawdziwego światła słonecznego. Nie zabraknie również pięknych panoram na ścianach oraz punktowo posadzonych roślin. Wszystko po to, by mieszkańcy nie czuli dyskomfortu bycia w schronie.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »