Ruch spadł, lecz zaczyna wzrastać

Koronawirus zainfekował wiele gałęzi gospodarki, także rynek nieruchomości. Nasze statystyki wskazują jednak, że największy spadek zainteresowania domami i mieszkaniami mamy już za sobą. Jak pandemia wpłynęła na ruch w serwisach ogłoszeniowych? Które z nich radzą sobie najlepiej? Czy spowolnienie dotknęło bardziej sprzedaż czy wynajem? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym wpisie.

Od 14 marca ruch w Otodom ponownie wzrasta

Stabilny wzrost ruchu od 14 marca o średnio 21%

Niedawny wybuch pandemii przyniósł jeden z najgorszych dni dla większości branż w naszym kraju: warszawski indeks WIG20 (20 największych firm na GPW w Warszawie) spadł poniżej dołka z 2008 roku! Mało tego! Tak niski poziom na warszawskim parkiecie widziano ostatnio  jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Ponadto zamknęły się szkoły, przedszkola, uczelnie i tysiące firm.

Te czarne dni dotknęły również serwisy internetowe działające na rynku nieruchomości. Widać to również na przykładzie innych krajów, co również staramy się na bieżąco obserwować. Na podstawie danych z platformy Similarweb możemy zaobserwować, że Zoopla i Rightmove (jedne z większych serwisów w UK) notują obecnie o ponad 40% mniejszy ruch w okresie od 23 do 29 marca w porównaniu do tygodnia przed ogłoszeniem pandemii przez WHO.

Otodom radzi sobie na ten moment lepiej niż przytoczone serwisy z Wysp Brytyjskich, liczba wizyt w okresie od 23.03 do 29.03 spadła o ok. 23% w porównaniu z pierwszym tygodniem marca, ostatnim przed ogłoszeniem pandemii przez WHO.

Cieszy jednak fakt, że spadki, które miały miejsce 13 i 14 marca obecnie wyznaczają lokalne minima. Od tego momentu obserwujemy obecnie wzrost ruchu o średnio 21%.


Ruch w Otodom od 14 marca wzrasta

Dane Google Trends pokazują bardzo wyraźnie, że w tym samym okresie, gdy zmniejszył się ruch w naszym serwisie, spadło zainteresowanie hasłem “mieszkania na sprzedaż” w wyszukiwarce Google. Poszukiwanie nieruchomości chwilowo zeszło na dalszy plan.

źródło: Google Trends

Udział wynajmu w liczbie zapytań wzrósł z 25% do 30%

Jak wskazują nasze statystyki, użytkownicy wciąż odwiedzają nasz serwis, ale wielu z nich prawdopodobnie chwilowo wstrzymało się z decyzją o kupnie, albo przynajmniej zmniejszyło liczbę wykonywanych telefonów. Sytuacja wygląda inaczej w kategorii na wynajem, która notuje mniejsze spadki i tym samym obserwujemy zwiększony udział w liczbie zapytań z ok. 25 do 30%

źródło: dane wewnętrzne Otodom

Na zwiększenie liczby wykonywanych telefonów wpływ może mieć umieszczanie w ogłoszeniach wirtualnych spacerów lub filmów, które pozwolą potencjalnym klientom lepiej wyobrazić sobie wnętrza oferowanych nieruchomości. Zachęcamy do tego, bo w tych trudniejszych dniach ta niestandardowa do niedawna forma prezentacji, może być szczególnie skuteczna.

Otodom radzi sobie lepiej

A jak radzą sobie pozostałe polskie serwisy? Odpowiedzi udziela platforma Similarweb, dzięki której możemy zestawić ruch w Otodom i serwisach konkurencyjnych. Przeanalizowaliśmy szczegółowo liczbę wizyt w ciągu ostatnich 28 dni, a poniższy wykres trafnie obrazuje  tendencje, które widoczne są obecnie na rynku.

Warto porównać liczbę wizyt między 23 a 29 marca do okresu od 2 do 8 marca na wybranych serwisach: Otodom, Nieruchomości-online, Domiporta oraz Morizon. Spadki widoczne są w każdym z nich. W Otodom i Nieruchomości-online spadek ten wynosi po ok. 26%, w Domiporta – 40%, a Morizon zanotował aż o 52% mniej wizyt.

źródło: Similarweb.com

Biorąc pod uwagę spadki, które ostatnio widzieliśmy to liczba wizyt w ostatnim tygodniu dla wspomnianych serwisów prezentuje się następująco:

źródło: Similarweb.com

Kiedy to wszystko wróci do normy?

Pewnie jest jeszcze za wcześnie na to, żeby prognozować kiedy zainteresowanie nieruchomościami powróci do niedawnego poziomu i jak będzie wyglądał rynek po okresie pandemii, ale niewątpliwie obecne jego uspokojenie jest dla nas wszystkim światełkiem w tunelu. Ten czas wykorzystajmy jak najlepiej, żeby przemyśleć to, w jaki sposób możemy działać efektywniej i co zrobić dla klientów w czasie, gdy wszystko przeniosło się do internetu.

Ze swojej strony możemy obiecać, że będziemy dalej na bieżąco śledzić sytuację na rynku nieruchomości i w naszym serwisie.

Autor: Michał Szczudlak

Link do artykułu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Szybciej nadpłacamy hipoteki. Oto najnowsze dane

Cytat “Miano rekordowego roku pod względem skali nadpłat kredytów hipotecznych zyskał 2022 r. Kredytobiorców do pośpiechu skłoniły wówczas efekty szybkich podwyżek stóp procentowych. Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że w tym roku możliwy do osiągnięcia jest drugi wynik w historii.”

Przeczytaj więcej »