Kredyt mieszkaniowy online? Przez epidemię ten sen się może ziścić

Bardzo możliwe, że tygodnie izolacji spowodują wprowadzenie wielu ułatwień w procesie przeprowadzania transakcji nieruchomości, o które od wielu lat prosi branża. E-kredyt hipoteczny wkrótce może być możliwy.

Proces sprzedaży/kupna nieruchomości jest długi, skomplikowany i wymaga spotkań między innymi z notariuszem. A gdy w grę wchodzi kredyt hipoteczny, to cały proces wydłuża się jeszcze bardziej. Epidemia i wynikająca z niej izolacja może sprawić, że wiele z dotychczasowych barier zostanie przełamanych.

Nieruchomości online

Branża nieruchomości niezwykle szybko przeszła z zadań offline do online. Najlepiej ta przemiana wyszła deweloperom, którzy już wcześniej posiłkowali się nowoczesnymi technologiami.

– Deweloperzy bardzo szybko poradzili sobie z przeniesieniem sprzedaży do sieci, sprzyjał temu fakt, że na rynku pierwotnym od dawna głównie kupujemy mieszkania jeszcze niegotowe. Klienci są przyzwyczajeni do podejmowania decyzji na bazie wizualizacji, spaceru 3D i planu mieszkania – tłumaczy analityk nieruchomości serwisu obido.pl, Marcin Krasoń.

– Wiele firm od dawna stosuje nowe technologie w sprzedaży i wdrożenie czatu wideo czy zdalnych spotkań z klientami zajęło im raptem kilka dni. Okazało się, że branża jest w stanie działać bez fizycznych spotkań z klientami. Do sieci udało się też przenieść podpisywanie części dokumentów (np. umów rezerwacyjnych), a to dzięki istniejącym narzędziom takim jak Autenti – dodaje.

Wiele z przytoczonych rozwiązań już stosowano w procesie sprzedaży nieruchomości, ale były traktowane z dystansem. Obecna sytuacja może poskutkować ich rosnącą popularnością, a być może w przyszłości stanie się normą.

– Już w bieżącej sytuacji na popularności zyskuje ePUAP, jako bezpieczne źródło pozyskania dokumentacji urzędowej, wymaga ono usprawnień, ale właśnie teraz jest okazja, aby w końcu pochylić się nad tym tematem. Zaświadczenia z banków pobierane są poprzez bankowość elektroniczną, która również najprawdopodobniej będzie usprawniana – wylicza przykłady Barbara Bugaj, główny analityk w SonarHome.

Przyszłość branży

Doświadczeni inwestorzy potrafią już podejmować decyzję, analizując jedynie rzut, lokalizację i czy wizualizację. Ale przyszłość to z pewnością przede wszystkim ułatwienia w procesie transakcji. Do kredytu nieruchomościowego online zapewne jeszcze długa droga, ale z czasem mogą się urzeczywistnić.

– Zagadnienie e-hipoteki, czyli wydawania decyzji kredytowych, opierając się na dużych zbiorach danych w wykorzystaniu machine learning, może w końcu zyskać aprobatę w bankach – tłumaczy Barbara Bugaj.

Dużym problemem jest niestety wizyta u notariusza, której obecnie nie można przeprowadzić zdalnie. – Pewną barierą staje się podpisywanie aktów notarialnych, dlatego na popularności zyskuje depozyt notarialny, będąc formą bezpieczną dla obu stron. Ale również pojawia się idea e-aktów notarialnych. Ograniczenia i brak dostępu do notariatu są szkodliwe dla życia społecznego i obrotu gospodarczego. Dlatego dokonanie czynności notarialnej bez fizycznego kontaktu i otwarcie się na możliwość składania oświadczenia woli w postaci elektronicznego aktu notarialnego może zacząć być coraz szerzej omawiane – prorokuje ekspertka.

– Kolejnym krokiem byłaby dalsza digitalizacja procesów bankowych czy wprowadzenie możliwości podpisania aktu notarialnego online. To jednak wymaga już zmian w prawie, co nie jest takie proste – dodaje Marcin Krasoń.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Szybciej nadpłacamy hipoteki. Oto najnowsze dane

Cytat “Miano rekordowego roku pod względem skali nadpłat kredytów hipotecznych zyskał 2022 r. Kredytobiorców do pośpiechu skłoniły wówczas efekty szybkich podwyżek stóp procentowych. Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że w tym roku możliwy do osiągnięcia jest drugi wynik w historii.”

Przeczytaj więcej »