Andrew Neel – unsplash.com
Jeśli już wstępnie – po obejrzeniu zdjęć i opisów nieruchomości – wybraliśmy kilka, które nas szczególnie zainteresowały, warto stworzyć checklistę, która pomoże skupić się nam na tym, co najważniejsze i niczego nie pominąć. Dzięki temu z pewnością łatwiej nam będzie dokonać najlepszego wyboru.
Przykładowa checklista
Niezależnie, czy będą to pytania skierowane bezpośrednio do właściciela mieszkania, czy do agenta, który go reprezentuje, wyjaśnijmy następujące kwestie:
- Dlaczego mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż?
- Jaki jest stan prawny nieruchomości? (czy lokal ma księgę wieczystą, a jeśli tak należy poprosić o jej numer i sprawdzić online brak zobowiązań w EKW, czyli Elektronicznej Księdze Wieczystej).
- Czy mieszkanie nie stanowi zabezpieczenia kredytu bądź pożyczki?
- Czy mieszkanie jest spółdzielcze, czy wspólnotowe?
- Czy jest to pierwszy właściciel mieszkania? Jeśli nie, kto i jak długo mieszkał przed nim?
- Jakie i kiedy przeprowadzono remonty? (zapytajmy m.in. czy dotyczyły one także instalacji – elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej – to ważne, gdyż ich modernizacja wiąże się z dużym zakresem prac i kosztów).
- Jakie są możliwości przebudowy i zmiany aranżacji wnętrz? (musimy wiedzieć, które ściany to nośne, jeśli rozważamy np. wydzielenie pokoju).
- Jaki jest stan techniczny samego budynku? (czy np. został ocieplony? czy jakieś prace przewidziane są w przyszłości?).
- Kto zarządza budynkiem?
- Jakie są koszty utrzymania mieszkania? (należy poprosić o rachunki z kilku ostatnich miesięcy i sprawdzić opłaty za czynsz i media)
- Kiedy sprzedający planuje opuścić mieszkanie i czy zostanie w nim jakieś wyposażenie?
- Kto mieszka w najbliższym sąsiedztwie? (np. rodziny z małymi dziećmi)
- Czy jest miejsce do parkowania?
- Czy jest komórka lokatorska?
- Czy podana cena podlega negocjacji?
Jak obejrzeć nieruchomość bez wychodzenia z domu?
Chociaż w czasie trwającej pandemii nie mamy możliwości bezpośredniego obejrzenia nieruchomości na miejscu, to od czego są nowoczesne technologie. Jeśli kupujemy mieszkanie z pomocą agencji, należy zapytać, czy istnieje możliwość połączenia się online, aby pośrednik mógł zaprezentować nam nieruchomość.
Deborah Cortelazzi – unsplash.com
Warto także wiedzieć o tym, że są aplikacje, które dzięki opisom, obrazom i wideo sprawiają, że udamy się w wirtualny spacer po nieruchomości (np. Evryplace lub SpotBrowser).
Autor:Beata Zielińska
Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu