Jeden z największych serwisów architektonicznych zauroczony domem polskich projektantów

Przepiękny dom położony w Beskidzie Śląskim został zaprojektowany przez Gosię Łapaj i Kubę Kowalczyka z Kropka Studio. Jego niezwykłą urodę opisał jeden z najpopularniejszych serwisów o architekturze i designie – Dezeen.com

Brytyjski portal “The Independent” nazwał serwis “Dezeen.com” najlepszym architektonicznym blogiem świata. Twórcy tego medium po raz kolejny dostrzegli potencjał i talent polskich architektów opisując ich dzieło na swoich łamach.

Pracownia Kropka Studio

Projekt nazwany po prostu “Dom w górach” to autorska praca dwójki polskich architektów z pracowni Kropka Studio. Posiadłość znajduje się na wzgórzu, wśród pięknych polskich krajobrazów Beskidu Śląskiego.

Projekt “Domu w górach” pracowni Kropka Studio nie jest pierwszym, który przykuł uwagę ogólnoświatowego medium. W 2014 roku studio zaproponowało budynek pokryty elewacją wykonaną z gabionów, czyli kamieni umieszczonych w metalowej siatce. Autorzy bloga Dezeen.com zwrócili wtedy uwagę na łączenie tradycyjnej formy domu z nowoczesnymi materiałami.

“Dom w górach”

Tym razem autorzy wykorzystali mniej innowacyjne materiały niż poprzednio, ale projekt nadal jest bardzo współczesny. Prosty dom z dachem dwuspadowym jakich wiele w Polsce, przedzielili na pół piękną przeszkloną powierzchnią. Bryła budynku zyskuje na tym zabiegu sporo dynamiki. Staje się ciekawsza.

Ale to nie wszystko, ponieważ budynek korzysta z różnicy poziomu gruntu. Górna cześć, pokryta ciemną blachą,  jest widoczna z każdej strony. Natomiast dolny poziom, pokryty w kontraście płytami z betonu architektonicznego, można zobaczyć jedynie od strony zbocza.

Twórcy podzielili budynek w ten sposób, jakby znajdowały się w nim dwa domy jeden na drugim. W dolnej części projektanci umieścili sypialnie dzieci, garaż i pomieszczenia gospodarcze. Natomiast na wyższym, bardziej przeszklonym główną sypialnię oraz salon.

Źródło: kropka-studio.pl, dezeen.com

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »