Wyjątkowo długie budynki zwane falowcami to typ bloków mieszkalnych, które występują w Polsce czy we Włoszech. Nazwa wzięła się od tego, że bryła i wygląd balkonów przypominają falę, która ciągnie się przez co najmniej kilkaset metrów. W większości falowców do mieszkań wchodzi się od strony klatek schodowych (np. do drugiego czy trzeciego piętra), a do lokali położonych w wyższych kondygnacjach przez otwarte korytarze, które z zewnątrz przypominają balkony. W Polsce wszystkie falowce posiadają wejścia do klatek znajdujące się od frontu oraz balkony na tylnych ścianach skierowanych na południe. Budynki te były budowane w naszym kraju w latach 60. i 70. zwłaszcza w Gdańsku, Łodzi czy Poznaniu. Miały być tymczasowym sposobem na wyż demograficzny, jednak wbrew planom budynki te stoją po dziś dzień.
Najdłuższym Polskim budynkiem jest falowiec na osiedlu Przymorze przy ulicy Obrońców Wybrzeża w Gdańsku. Zbudowany został w latach 1970-1973 i zgodnie ze wstępnymi planami miał być krótszy. Architekci (Tadeusz Różański, Danuta Olędzka, Janusz Morek) uznali jednak, że warto wykorzystać wolny grunt, na którym powstawał. Falowiec jest szeroki na 13 metrów, wysoki na 32 metry i długi na 860 metrów. Ma 16 klatek schodowych i jedenaście kondygnacji, w których znajduje się 1793 mieszkań. Aby dostać się z jednego końca bloku na drugi trzeba przejechać aż trzy przystanki autobusowe, a pocztę w tym budynku dostarcza aż czterech listonoszy. Jak czytamy na portalu gdanskstrefa.com osiem gdańskich falowców zamieszkuje ponad 12 tysięcy osób. Uznawany jest za najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce, oraz trzeci najdłuższy w Europie (gdański falowiec pobił blok Karl-Marx-Hof, który ma 1100 metrów długości oraz rzymski Corviale długi na 980 metrów).
Pekin
Według niektórych miano najdłuższego polskiego budynku powinno przypaść warszawskiemu Pekinowi, który licząc załamania ma 1,5 kilometra długości. Zlokalizowany jest na osiedlu Przyczółek Grochowski na Pradze Południe, w granicach ulic Ostrzyckiej, Motorowej, Kwarcianej, Bracławskiej, Opinogórskiej i Żymirskiego. Zbudowany został w latach 1969-1974 zgodnie z projektem Oskara Hansena i Zofii Garlińskiej-Hansen. Pekin składa się z ciągu 22 bloków, załamanych osiem razy pod kątem prostym.
źródło:
Autor: natalia
Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu