Jak się mieszka w kamienicy?

Mieszkania w kamienicach przeżywają swój renesans – jest nimi duże zainteresowanie wśród nabywców nieruchomości. Wśród wielu zalet, kupujący wymieniają świetną lokalizacją, nietypowy styl i bywa, że niską cenę. Ale takim zakupie liczy się całe mnóstwo niuansów takich jak prawo pierwokupu, stan techniczny budynku czy obostrzenia konserwatora zabytków.

W Warszawie, ceny za mieszkanie w kamienicy zaczynają się od 299 tys. PLN za lokal 25m2, a kończą na mega apartamencie na poddaszu (295m2) w Śródmieściu za kwotę ponad 8 mln PLN.  Oferta mieszkań w kamienicy jest więc bardzo różnorodna, oto garść odpowiedzi dotyczących najpopularniejszych pytań dotyczących mieszkania w kamienicy.

Dlaczego mieszkania w kamienicy są tanie? 

Nadal można znaleźć mieszkania w kamienicach sporo poniżej średniej rynkowej ceny. Ich niska cena wynika najczęściej ze standardu, który być może pamięta czasy połowy zeszłego stulecia. Budynki, o których mowa powstawały od połowy XIXw. do połowy XXw. część z nich należała bądź należy do gmin i służą za mieszkania komunalne. Ich wyposażenie oraz wykończenie może pozostawiać sporo do życzenia, a ponadto bywa, że brakuje niektórych instalacji – wod-kan, gazowej bądź grzewczej (część z nich może mieć np.. ogrzewanie piecowe).  Innymi słowy, niska cena zakupu bierze się z fakty, że nabywca musi później jeszcze ponieść koszt remontu. Ale to nie odstrasza osób zajmujących się zawodowo obrotem nieruchomościami.

Kamienice są łakomym kąskiem dla firm zajmujących się flippowaniem nieruchomości oraz dla koneserów budownictwa. Doświadczeni eksperci z branży nieruchomościowo-budowlanej potrafią kupić mieszkanie bądź całą kamienicę – doprowadzić ją do wysokiego standardu, a później sprzedać z ogromnym zyskiem. Odnowione lokale w kamienicach zlokalizowanych w centrach miast mogą kosztować po kilka milionów złotych.

Dlaczego mieszkania w kamienicy są wysokie?

Jedną z najczęściej dostrzeganych zalet mieszkań w kamienicach jest wysokość pomieszczeń, która w niektórych budynkach może dochodzić nawet do 5 m wysokości na parterze. Najczęściej jednak przekracza nieznacznie 3 m, co jest dużą różnicą w stosunku do wysokości pomieszczeń w budynkach z wielkiej płyty bądź w budownictwie rynku pierwotnego (około 2,4m).

Skąd pomysł na tak wysokie pomieszczenia kamienicach? Odpowiedź leży w proporcjach, które dla architektów z przełomu wieków XIX i XX miały ogromne znaczenie. Piętra musiały być wysokie, bo kamienice były inspirowane stylem klasycznym, głównie dworami europejskich królów. Wysokie piętra lepiej rozprowadzały we wnętrzu dźwięk i światło. Ponadto, projektanci z zeszłych wieków specjalnie podwyższali parter i wyróżniali jego wysokość elewacją by sprawić by budynek wyglądał na bardziej stabilny.

Wady i zalety mieszkania w kamienicy? 

Do ewidentnych plusów takiego lokalu należy z pewnością lokalizacja. Budynki często są ulokowane w samym centrum miasta, skąd wszędzie jest blisko. Często kamienice znajdują się przy deptakach i alejach, gdzie specjalnie jest ograniczony ruch aut. Kolejnym atutem jest niepowtarzalny klimat tworzony przez oryginalne wykończenie – gipsowe stiuki, fasety, stolarka drzwiowa (często spotykane są drzwi dwuskrzydłowe), intarsjowane parkiety, rzeźbione piece kaflowe i wiele innych to często prawdziwe dzieła sztuki rzemieślniczej.

Ale kamienice mają również wiele wad, o których trzeba pamiętać. Przede wszystkim, ograniczone jest przestrzeń parkingowa. O podziemnym parkingu pod budynkiem trzeba zapomnieć (a miejsce parkingowe to standard w dzisiejszym budownictwie wielorodzinnym). Kolejnym minusem może być brak windy, który może być dotkliwą przeszkodą dla osób starszych i schorowanych bądź rodzin z małymi dziećmi.

Wadą mieszkania w kamienicy mogą być również wysokie opłaty za ogrzewanie. Winę za to ponosi wysokie piętro, które powiększa kubaturę pomieszczenia do ogrzania. Stare budynki, często są również nieocieplone. Bywa, że z zewnątrz nie można ich ocieplić z powodu decyzji konserwatora zabytków.
Największym jednak problemem dla świeżego nabywcy takie mieszkania mogą być jednak przepisy.

Wspomniany konserwator zabytków może nie udzielić zgody na remont, który zmieniałby zewnętrzną część budynku bądź układ pomieszczeń w środku. Podczas kupna natomiast można kupić lokal z prawem pierwokupu należącym np. do gminy.

Czy warto mieszkać w kamienicy?

Mieszkanie w kamienicy to rozwiązanie nie dla każdego. Przed podjęciem decyzji trzeba się mocno nad tym zastanowić. Z jednej strony nabywca otrzymuje lokal o niepowtarzalnym klimacie i często w świetnej lokalizacji w centrum miasta.

Z drugiej strony, łączny koszt zakupu i remontu może wynieść dużo więcej niż zakup mieszkania o podobnej powierzchni z rynku wtórnego. Ponadto, trzeba się liczyć z brakiem parkingu oraz windy. Natomiast sam zakup takiej nieruchomości jest zawsze ryzykowny, ponieważ nie wszystkie cechy budynku można sprawdzić przed kupnem. Np. stan techniczny budynku i mieszkania można ocenić dopiero po rozpoczęciu pierwszych prac remontowych.

Zakup nieruchomości w kamienicy wymaga dużego doświadczenia, znajomości rynku i zwykłego szczęścia.

Autor: Bartłomiej Baranowski

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »