Operacja “Wskrzeszenie” – rząd w Lizbonie będzie oddawał pałace i zamki w zamian za remont

Operacja “Wskrzeszenie” – rząd w Lizbonie będzie oddawał pałace i zamki w zamian za remont

Rząd w Portugalii zajął się opuszczonymi nieruchomościami, które należą do skarbu państwa. Już niedługo, będzie można zostać ich właścicielem na pół wieku. Czy znajdą się chętni?

Portugalczycy postanowił zagospodarować liczne należące do skarbu państwa nieruchomości, w tym opuszczone zamki, warownie, pałace i forty.

Operacja “Wskrzeszenie”
Nowa inicjatywa rządu nazywa się “Wskrzeszenie” i faktycznie, w pewnym sensie polega na przywracaniu życia umarłym. Metafora ta dotyczy opuszczonych nieruchomości o wartościowej lokalizacji i bogatej historii.

Głównym celem akcji jest możliwość wyremontowania i restaurowania budynków, które od wielu lat nie doczekały się porządnego remontu. W zamian za 50 lat dzierżawy budynku inwestor miałby dokonać koniecznych napraw na własny koszt.

Możliwość dzierżawy może być przedłużona, lecz nie wiadomo jeszcze na jakich zasadach. Budynki miałyby być przeznaczone na placówki turystyczne bądź restauracyjne.

Celem inicjatywy jest promowanie i zwiększenie rentowności nieruchomości należących do skarbu państwa. Program ma wspomagać prowadzenie działalności gospodarczej, ukierunkowanej na na turystyce.

Włoska robota
Bardzo podobne rozwiązanie proponowały w swoim czasie Włochy. Za możliwość dzierżawienia atrakcyjnych budynków, właściciele na własny koszt remontowali zamki oraz latarnie morskie. Inicjatywa “Wskrzeszenie” jest pod tym względem identyczna.

Za każdym razem warunki dzierżawy są ustalane indywidualnie. Na chwilę obecną, tymczasowego właściciela znalazła znajdująca się w Elvas – posiadłość Convento de São Paulo.

Portugalska sieć hoteli – Vila Galé – przerobiła zabytkowy pałac na czterogwiazdkowy hotel. Według informacji kolejne dwie nieruchomości zostały już wydzierżawione w miastach Caldas da Rainha i Guarda, a kolejne dwie nieruchomości są negocjowane.

Źródło: globalpropertyguide.com
Autor: Bartłomiej Baranowski

Więcej patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »