Naprawianie błędów deregulacji. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Łatanie dziur po deregulacji. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (Biuletyn Informacji Publicznej RM) pojawiła się informacja o trwających pracach nad nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Zapowiada ona uzupełnienie zapisów dotyczących umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami. To dobra informacja gdyż źle przeprowadzona deregulacja tych zawodów spowodowała usunięcie wielu bardzo istotnych zapisów dotyczących bezpieczeństwa usług pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami.

“Informacje o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie Ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. z 2013 r. poz. 829), uchylono przepisy o gospodarce nieruchomościami regulujące zawód pośrednika i zarządcy nieruchomości, w tym usunięto definicje „zarządzania nieruchomościami” i „pośrednictwa w obrocie nieruchomościami”. 

W konsekwencji w praktyce wykonywania działalności zawodowej pojawiły się problemy z określeniem zakresu zawieranych umów, zgłaszane zarówno przez pośredników i zarządów, jak również klientów tych podmiotów.

Zaistniała zatem potrzeba skatalogowania czynności, za które obligatoryjnie ponoszą odpowiedzialność osoby prowadzące działalność zawodową, w celu zapewnienia przejrzystej i stabilnej sytuacji stronom umów pośrednictwa w obrocie i zarządzania nieruchomościami.
Ponadto projekt uwzględnia wnioski legislacyjne Rzecznika Praw Obywatelskich, Najwyższej Izby Kontroli oraz postulaty samorządów.

Istota rozwiązań ujętych w projekcie
W projekcie zaproponowano zdefiniowanie działalności zarządzania nieruchomościami oraz pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a także pojęć „pośrednik w obrocie nieruchomościami” oraz „zarządca nieruchomości”.

Dodatkowo nowelizacja uwzględnia wnioski legislacyjne dotyczące doprecyzowania przepisów w zakresie gospodarki nieruchomościami publicznymi, w tym wnioski Rzecznika Praw Obywatelskich, Najwyższej Izby Kontroli, samorządów, dotyczące m.in.:
– zapewnienia jednolitej praktyki w przypadkach zbywania nieruchomości publicznych na rzecz osób, które wieloletnio dzierżawią lub użytkują nieruchomości publiczne,
– wprowadzenia definicji „dochodu” i „gospodarstwa domowego” w odniesieniu do spraw udzielania bonifikat od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego,
– wzmocnienia kompetencji właściwego terytorialnie organu administracji morskiej poprzez umocowanie do wydania pozwolenia na podjęcie przez organy gospodarujące nieruchomościami publicznymi czynności sprzedaży, oddania w użytkowanie wieczyste lub udostępnienia nieruchomości położonych w morskim pasie nadbrzeżnym.

Ponadto w projekcie przewidziano zmiany dostosowujące oraz proceduralne mające na celu wyjaśnienie wątpliwości zaistniałych w praktyce stosowania przepisów, w szczególności:
– dostosowanie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami do zmiany nazwy działu administracji rządowej kierowanego przez Ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa,
– sprecyzowanie strony postępowania, będącej właścicielem nieruchomości gruntowej, w sprawach aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu,
– ujednolicenie brzmienia definicji wartości rynkowej nieruchomości zawartej w ustawie o gospodarce nieruchomościami i w przepisach Unii Europejskiej,
– jednoznaczne określenie zasad potwierdzania aktualności operatów szacunkowych,
– korektę treści upoważnień do wydania zarządzeń Ministra o powołaniu Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej oraz Komisji Odpowiedzialności Zawodowej umożliwiająca odwołanie poszczególnych członków Komisji (w przypadku np. rezygnacji) bez konieczności odwołania całego składu Komisji.”

Federacja Porozumienie Polskiego Rynku nieruchomości będzie monitorować przebieg prac legislacyjnych i będzie zgłaszać swoje uwagi do proponowanych rozwiązań.

Informacja oparta na BIP RM, źródło patrz LINK 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Wielka płyta wraca do łask. Inwestorów przekonuje krótszy czas budowy

Cytat “Domy prefabrykowane, stawiane z produkowanych w fabrykach modułów, to temat stosunkowo nowy na polskim rynku, ale zyskujący na popularności. Firma Spectis szacuje, że ten segment rynku jest wart ok. 5 mld zł, a do 2030 roku urośnie do 7 mld. Również długoterminowe perspektywy pozostają optymistyczne. Inwestorów przekonuje do tej technologii przede wszystkim możliwość skrócenia czasu inwestycji do kilku miesięcy i kontroli jej kosztów.”

Przeczytaj więcej »

Polacy przestają inwestować w termomodernizację swoich domów?

Cytat “W 2024 roku liczba podatników korzystających z ulgi termomodernizacyjnej spadła o prawie połowę w porównaniu do rekordowego 2021 roku. Ministerstwo Finansów informuje, że z tej formy wsparcia skorzystało 312 tys. właścicieli domów jednorodzinnych, którzy łącznie odliczyli 5,5 mld zł. Eksperci wskazują, że malejąca popularność ulgi wiąże się zarówno z mniejszą liczbą realizowanych przedsięwzięć, jak i zmianami w katalogu objętych odliczeniami wydatków, zwłaszcza przed nadchodzącym rokiem 2025, kiedy zrezygnowano z dofinansowania kotłów gazowych i olejowych, a dodano magazyny energii.”

Przeczytaj więcej »

Umowa o dożywocie – co grozi seniorowi gdy mieszkanie zostanie sprzedane i jak się zabezpieczyć?

Cytat “Pani Jadwiga przed laty podpisała umowę o dożywocie z wnuczką. W zamian za opiekę przekazała jej dom, w którym nadal mieszka. Po kilku latach wnuczka wyszła za mąż i sprzedała nieruchomość – razem z prawem dożywocia i zamieszkującą ją seniorką. Niewiele osób wie, że dom lub mieszkanie, przekazane w ramach dożywocia, może zostać sprzedane – a wraz ze sprzedażą obowiązki wobec seniora przeniosą się na nowego właściciela. Co dzieje się w takiej sytuacji z osobą starszą? Kto przejmuje zobowiązania opiekuńcze lub finansowe? I jak ustrzec się przed scenariuszem, w którym zupełnie obca osoba staje się nowym “opiekunem” dożywotnika? Na te pytania odpowiada Małgorzata Rosińska, Kierowniczka Działu Prawnego Funduszu Hipotecznego DOM.”

Przeczytaj więcej »