W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa zmieniającą zasady obrotu gruntami rolnymi

W Dzienniku Ustaw pod poz. 585 została opublikowana ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Ustawa wchodzi w życie 30 kwietnia 2016 roku.

dr Joanna Mikołajczyk
dr Joanna Mikołajczyk

 

Ustawa między innymi wprowadza 5 letni okres wstrzymania sprzedaży nieruchomości rolnych z pochodzących z zasobu Skarbu Państwa. W szczególności istotne zmiany zostały wprowadzone w obrocie prywatnym nieruchomościami rolnymi. Ustawa wchodzi w życie 30 kwietnia 2016 roku. Jakie będą zasady obrotu nieruchomościami rolnymi po zmianach? Jakie będą ograniczenia? Czy będą objęte ograniczeniami w nabywaniu siedliska? O tym wszystkim dowiemy się w pierwszym dniu podczas specjalnego dwudniowego Seminarium Powszechnej Akademii Nieruchomości PTEiDRN w dniach 17 – 18 czerwca 2016 roku w Zaździerzu pod Płockiem w hotelu 12 Dębów. Naszym wykładowcą będzie Pani dr Magdalena Mikołajczyk z Uniwersytetu Łódzkiego.

Podczas sesji poruszone zostaną między innymi następujące  zagadnienia: 1) kontekst polityczno-prawny nowych reguł obrotu nieruchomościami rolnymi 2) model obrotu nieruchomościami rolnymi w ujęciu prawno-porównawczym 3) nowe reguły obrotu nieruchomościami rolnymi – rozwiązania szczegółowe: a. charakter prawny i funkcje preambuły; b. podstawowe kategorie pojęciowe: gospodarstwo rolne (rodzinne), nieruchomość rolna i nabycie nieruchomości rolnej; c. normatywna koncepcja rolnika indywidualnego (ustawowe kryteria indywidualizujące rolnika indywidualnego); d. zasady nabywania nieruchomości rolnych obowiązujące od dnia 1 maja 2016 roku i wyjątki od tychże zasad – o charakterze przedmiotowym i podmiotowym; e. instrumenty prawne kontroli obrotu nieruchomościami rolnymi – prawo pierwokupu (prawo pierwokupu dzierżawcy, ANR – zbieg prawa pierwokupu, koncepcja „kaskadowości” prawa pierwokupu) -prawo nabycia przysługujące ANR w świetle orzecznictwa sądowego i Trybunału Konstytucyjnego -kształtowaniu ustroju rolnego a spółki prawa handlowegomf. problematyka prawna sankcji nieważności g. zagadnienie intertemporalności.

W drugim dniu Seminarium zagłębimy się w tajemnice przedsięwzięć deweloperskich ale o tym więcej informacji patrz LINK 

Pobierz  tekst ustawy LINK
 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »