Najczęściej popełniane błędy podczas sprzedaży mieszkania

deal_f

Najczęściej popełniane błędy podczas sprzedaży mieszkania

Sprzedaż domu – zwłaszcza, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej – może być zaskakująco czasochłonna, a zarazem przynieść wiele wyzwań. Sprzedający zmuszony jest do nierzadkich wizyt obcych ludzi, którzy zajrzą w każdy kąt. Potencjalni kupujący będą krytykować miejsca, które są dla sprzedającego czymś więcej niż tylko czterema ścianami i dachem. Brak doświadczenia oraz emocjonalny związek z naszym domem z pewnością nie ułatwią nam szybkiej i przyjemnej transakcji. Przy odrobinie wiedzy i wsparcia bardziej doświadczonych osób z pewnością można uniknąć wielu  pułapek wiążących się ze sprzedażą nieruchomości. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek w jaki sposób można wynegocjować najwyższą cenę ze sprzedaży domu, nie tracąc przy tym zdrowego rozsądku. 

 Porada nr 1 – Odłóż emocje na bok

Jeśli zdecydujesz się sprzedać swój dom, powinieneś wcielić się w przedsiębiorcę oraz sprzedawcę domu. Porzuć rolę właściciela nieruchomości! Patrząc na transakcję z czysto finansowego punktu widzenia, można zdystansować się od emocjonalnych aspektów sprzedaży nieruchomości.

Porada nr 2 – Wynajmij agenta

Dobry agent pomoże ustalić uczciwą i konkurencyjną cenę względem innych nieruchomości, co zwiększy szansę na szybszą sprzedaż. Pośrednik nieruchomości może również pomóc w przytłumieniu emocji związanym ze sprzedażą domu. Agent będzie doskonałym łącznikiem sprzedawcy z potencjalnymi nabywcami. Pośrednik gwarantuje fachową pomoc. Jego doświadczenie i znajomość sytuacji na rynku przyspieszy proces sprzedaży, a może nawet wynegocjuje większą kwotę, niż się spodziewasz…. Ponadto, w momencie pojawienia się nieoczekiwanych komplikacji podczas procesu – niezbędna będzie pomoc ze strony fachowca.


Porada nr 3 – Odpowiednia wycena nieruchomości

Czy pracujesz z agentem, czy sprzedajesz nieruchomość na własną rękę – ustalenie ceny wywoławczej jest najistotniejszym kluczem transakcji. Pamiętaj dokonać analizy porównawczej na rynku. Nie martw się, że cena może być zaniżona, ponieważ w teorii, będzie to generować wiele ofert. W rzeczywistości, zaniżona cena domu może być strategią, aby wśród potencjalnych klientów wzbudzić dodatkowe zainteresowanie aukcją.

Porada nr 4 – Sprzedaż zimą? Nawet o tym nie myśl.

Zima, zwłaszcza w okolicach świąt, jest to zazwyczaj martwy okres dla sprzedaży domu. Ludzie są zaabsorbowani zbliżającymi się świętami, natomiast aura pogodowa nie sprzyja zwiedzaniu nieruchomości, a sprzedaż może potrwać do… wiosny.

Porada nr 5 – Zdjęcia najlepszą wizytówką Twojego domu

Nawet barwne opisy nie potrafią oddać tego, co może przekazać proste zdjęcie. Należy pamiętać, że  ogłoszenia bez zdjęć zupełnie nie przyciągają uwagi kupującego. Staliśmy się na tyle wygodni, że nie mamy ochoty odwiedzać nieruchomości, której ogłoszenie nie zawierało zdjęć. Unikaj ciemnych zdjęć. Nie zwracają one uwagi potencjalnego nabywcy. Ogłoszenie ma niewiele czasu, by zainteresować klienta – tylko kilka sekund zajmie potencjalnemu nabywcy przejrzenie oferty i przejście do kolejnej. Zdjęcie atrakcyjne to zdjęcie jasne i wyraźne.


Porada nr 6 – Home staging przyśpieszy sprzedaż Twojej nieruchomości

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Nieruchomość praktycznie nie otrzymuje 2 szansy od tego samego klienta. Albo mu się nieruchomość spodoba albo nie. Home staging to zbiór elementów wprowadzonych do twojego domu, które pomogą w zawarciu transakcji. Na to, czy potencjalny kupiec zdecyduje się sfinalizować transakcję ma wpływ wiele czynników – optycznie większe pomieszczenia, podobają się bardziej, nie bez znaczenia jest również miły zapach, a nawet nastrojowa muzyka lecąca w tle…

 Wnioski

Najważniejszym elementem sprzedaży mieszkania jest ustalenie właściwej ceny nieruchomości. Większość kupujących szuka nieruchomości przez Internet wpisując na danym portalu konkretny zakres cenowy. Jeśli cena Twojej nieruchomości jest wyższa od zadanego kryterium, być może pozbywasz się klientów zainteresowanych kupnem Twojego domu. W sprawie wyceny posłuchaj doświadczonej osoby (na przykład swojego agenta nieruchomości). Odpowiednie przygotowanie nieruchomości do ekspozycji na pewno przyspieszy proces sprzedaży. Poświęć trochę czasu, aby spojrzeć na swój dom tak, jakbyś był zainteresowany zakupem. Jakie jest Twoje pierwsze wrażenie? Twoje podwórko powinno być dokładnie wypielęgnowane, a wejście musi być ciepłe i przytulne. Jeśli chodzi o wnętrze nieruchomości – nie powinno być żadnego bałaganu. Przygotuj nieruchomość tak, aby jedyne co muszą zrobić kupujący, to przekręcić klucz w zamku i już być u siebie. Poświęć trochę czasu, aby wykonać wszystkie zaległe naprawy. To nie tylko pomoże sprzedać dom szybciej, ale zaowocuje także wyższą ceną sprzedaży. Wyróżnij się na tle innych nieruchomości. Przeanalizuj inne obiekty na rynku. Znajdź zalety swojego domu, które wyróżnią go wśród podobnych nieruchomości i wyeksponuj je, a na pewno osiągniesz zamierzone cele.

 

Poniżej link do źródła.

http://www.ihouse.pl/news/detal/najczesciej-popelniane-bledy-podczas-sprzedazy-mieszkania/904/4

Oprac.: iHouse/ www.ihouse.pl

logoihouse

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »