9 wskazówek dotyczących kreowania wizerunku

9 wskazówek dotyczących kreowania wizerunku

W dzisiejszych czasach nie wystarczy już być ekspertem w danej dziedzinie. Konieczne jest również kreowanie swojego wizerunku.

Kreacja wizerunku to świadome działania, które służyć mają takiemu przedstawieniu naszej osoby, by inni postrzegali Nas w określony sposób. Sam wizerunek nie zależy od Nas – jest tym, jak inni odbierają naszą osobę. Zależny jest od wielu czynników, m.in. percepcji, możliwości postrzegania i oceny naszego rozmówcy.

1. Uśmiechaj się do ludzi
Większość Polaków jest niezadowolona z otaczającej ich rzeczywistości. Przypięta jest do nas łatka osób, które narzekają na wszystko. Niestety, swoim zachowaniem oraz językiem ciała tylko potwierdzamy ten stereotyp.
Właśnie dlatego pierwszym i najważniejszym krokiem zarówno w budowaniu, jak i poprawiani wizerunku jest uśmiech. Ten prosty gest pozwala przełamać pierwsze lody, zyskać sympatię rozmówcy oraz jego zaufanie. Ludzie uśmiechnięci to ludzie sympatyczni oraz szczęśliwi, pamiętaj o tym!

2. Bądź asertywny
Asertywność jest umiejętnością wyrażania własnej opinii, myśli, oczekiwań, potrzeb oraz uczuć w taki sposób, by nie naruszać strefy osobistej rozmówcy. Osoby asertywne potrafią radzić sobie z krytyką, są otwarte na negocjacje oraz potrafią w grzeczny i stanowczy sposób odmawiać.
Najważniejszym elementem jest formułowanie komunikatów zgodnie z zasadą – mówię o sobie, a nie o tobie. Warto zastosować wzór: Ja (twoje uczucia lub emocje) kiedy ty (zdarzenie, które Cię spotkało). Ludzie zdecydowanie lepiej odbierają komunikaty, w których nie są poddawani ocenie.
Czasem stajemy przed wyzwaniem, jakim jest krytyka. Jeżeli jest słuszna – powinieneś się z nią zgodzić. Jeżeli jednak uważasz, że jest bezpodstawna – do powyższego wzoru dodaj na końcu takie oto zdanie: Wolałbym/wolałabym żebyś (propozycja). W ten sposób Twój rozmówca nie poczuje się atakowany, a Ty wyrazisz swoją opinię oraz propozycję rozwiązania problemu.

3. Doceń swoje kompetencje
Żeby poprawić swój wizerunek w oczach innych osób, powinieneś w pierwszej kolejności dokonać takiej zmiany sam w sobie. Pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia tego jest docenienie własnych kompetencji. Jeżeli Ty znasz swoją wartość – inni również ją dostrzegą. Pamiętaj, że jeżeli sam w coś nie wierzysz nie sprawisz, by inni w to uwierzyli, ponieważ nie będziesz przekonujący.
Jeżeli inne osoby oceniają Cię jako człowieka, który nie zna własnej wartości – zmień to. Skup się na zmianie sposobu myślenia oraz akceptowaniu siebie takiego, jaki jesteś. Warto, byś wypisał sobie w czym jesteś dobry oraz co dotychczas udało Ci się osiągnąć. Nie potrafisz zrobić tego sam? Poproś najbliższych o pomoc – zdziwisz się, jak wiele rzeczy wymienią. Pamiętaj, by dać czas zarówno sobie – na zmianę, jak i innym – na zauważenie jej. Poprawa wizerunku jest trudnym i odroczonym w czasie zadaniem.

4. Kontakt wzrokowy? Na 100%!
Jednym z ważniejszych elementów, które wpływają na budowanie naszego osobistego PR jest kontakt wzrokowy. Dzieje się tak, ponieważ wzrok jest pierwszym organem dokonującym oceny oraz nawiązującym kontakt z drugim człowiekiem.
Radzę Ci zastosować znaną zasadę 70/30. 70% czasu rozmowy poświęcaj na kontakt wzrokowy z drugą osobą. Jeśli rozmawiając z kimś, co chwile zerkamy na kogoś innego osłabiamy bardzo swój wizerunek. (Większość z nas chce się czuć wyjątkowo. Dlatego jeśli Twój rozmówca zerka na kogoś innego, to pewnie znaczy, że nie zainteresowałeś go wystarczająco).
Osoby, które potrafią dłużej utrzymać kontakt wzrokowy, postrzegane są jako pewne siebie. Jeżeli chcesz być postrzegany jako człowiek kompetentny oraz zyskać na atrakcyjności w oczach innych – patrz w oczy. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić w drugą stronę i nie “wgapiać się” w drugą osobę, ponieważ możesz ją po prostu wystraszyć.

5. Wiarygodność jest kluczem sukcesu
Wiarygodność w ogromnym stopniu kształtuje Twój wizerunek. Jest to zaufanie oparte na przekonaniu o Twojej wiedzy i doświadczeniu. Każdego dnia pracuj na to, by ludzie obdarzali Cię zaufaniem oraz uznawali za eksperta w danej dziedzinie. Dziel się swoim doświadczeniem oraz wiedzą. Nie zapomnij, by aktywnie słuchać innych – ludzie nie lubią czuć się ignorowani.

6. Opanowanie
Jeżeli jesteś osobą nerwową – ten punkt będzie dla Ciebie nie lada wyzwaniem. Jest to jeden z największych sekretów kreowania oraz naprawiania własnego wizerunku. Opanowanie wynika z wewnętrznego spokoju oraz pewności, że jesteśmy dobrzy w tym, co robimy.
W skrócie – opanowanie wynika z pewności siebie. Twoje przekonanie oraz wiedza o tym, że jesteś w czymś dobry powodują, że inni również w to wierzą. Jest to zgodne z zasadą samospełniającej się przepowiedni mówiące, że wiara w coś powoduje, że staje się to faktem.

7. Dziel się doświadczeniem – zawsze i bezinteresownie
Już dawno minęły czasy, w których zdobytą wiedzę ludzie zachowywali dla siebie i strzegli jej, jak największego skarbu. Dzisiaj doświadczeniem się dzielimy.
Jeżeli zależy Ci na budowaniu pozytywnego wizerunku – pomagaj innym. Spotykaj się z ludźmi i mów o swojej drodze do sukcesu, udzielaj wskazówek oraz chętnie pomagaj w dopracowaniu ich pomysłów.
Nazywane jest to pięknym słowem – networking. Dzięki zastosowaniu się do powyższych wskazówek zyskasz nie tylko zaufanie drugiego człowieka, ale również wdzięczność oraz respekt. Stworzysz pozytywny oraz profesjonalny wizerunek swojej osoby.

8. Jak Cię widzą, tak Cię piszą
Twój wygląd stanowi 90% wizerunku. Powtórzę to jeszcze raz – dziewięćdziesiąt procent. Zapamiętaj to na zawsze. Za tym pięknym słowem – wygląd – kryje się schludność, czystość, odpowiednia fryzura oraz ubiór.
Profesjonaliści radzą, by w dobieraniu stroju zastosować się do trzech zasad: umiaru, stosowności oraz schludności. Strój, by wzmacniać wizerunek, powinien być dopasowany do rozmówcy. Oznacza to, że na spotkanie biznesowe z prezesem firmy przyodziewamy na siebie garnitur, nie jeansy. Warto również unikać zbytniej ekstrawagancji – dużym dekoltom, krótkim spódniczkom oraz jaskrawym kolorom mówimy stanowcze nie. Istnieją również proste błędy, których warto unikać, np. krótkie koszule do marynarki, białe lub kolorowe skarpetki do garnituru.
Ubranie powinno być zawsze czyste oraz wyprasowane. W końcu Twój ubiór świadczy o Tobie.

9. Akceptuj siebie takiego, jakim jesteś
Na koniec bardzo prosta z nazwy, ale czasem trudna do wprowadzenia w zycie wskazówka – pokochaj siebie. Osoby, które akceptują swoje wady oraz zalety, potrafią zachować zdrowy dystans do swojej osoby. Są bardziej rozluźnione oraz uśmiechnięte, a inni to widzą i czują. Podświadomie wysnuwają wniosek, że potrafisz być pewnym siebie i asertywny, znasz swoją wartość oraz jesteś osobą otwartą na innych.

Tworzenie własnego wizerunku to długie lata praktyki i permanentnego uczenia się, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Warto również pamiętać, że jest to tzw. syzyfowa praca – nigdy się nie kończy i zawsze wymaga zaangażowania i świadomości.

Oprac. Olga Kowalczyk-Kustra / iHouse

Źródło http://www.ihouse.pl/news/detal/9-wskazowek-dotyczacych-kreowania-wizerunku-/823/4

logoihouse

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »