6 cech dobrego pośrednika nieruchomości

Są osoby, które chcą znaleźć mieszkanie samodzielnie. Są również tacy, którzy wolą zlecić to zadanie specjaliście – pośrednikowi nieruchomości. Ciężko dzisiaj jest znaleźć dobrego eksperta, ponieważ rynek przesycony jest różnymi biurami nieruchomości. Poznaj 6 rzeczy, które pozwolą Ci rozpoznać dobrego pośrednika.
Zna branżę
Każdy pracownik biura nieruchomości, który ma kontakt z klientem powinien znać zarówno branżę, jak i zagadnienia prawne związane z nieruchomościami. Odkąd zniesiono konieczność posiadania licencji agenta nieruchomości powstało wiele podmiotów, których pracownicy po prostu nie mają pojęcia o nieruchomościach. Lepiej unikać takich miejsc.

Orientuje się na rynku lokalnym
Warto zdecydować się na lokalne biuro. Mamy wtedy największe prawdopodobieństwo, że jego pracownicy będą dobrze znali rejon i potrafili przekonująco prezentować zainteresowanym jego zalety. Dobry pośrednik zna rynek, na którym działa. Co więcej, doskonale orientuje się w cenach – zarówno ofertowych, jak transakcyjnych.

Pracuje tylko na umowie o pośrednictwo
Szanujące się biuro pracuje tylko na podstawie umowy o pośrednictwo. Taki dokument powinien być jasny i zrozumiały dla klienta. W razie jakichkolwiek wątpliwości, pośrednik powinien albo wyjaśnić konkretne zapisy, albo zmienić treść umowy. Zapamiętaj, że jakiekolwiek kary czy płatności dodatkowe (np. z racji zrezygnowania z transakcji) nie powinny mieć racji bytu.

Prowadzi akcje promocyjne
W dzisiejszych czasach dobry pośrednik nieruchomości jest widoczny w Internecie oraz na rynku, na którym działa, a co za tym idzie – aktywnie promuje swoją działalność. Wybierając pośrednika, sprawdź czy jego profil jest obecny w wyszukiwarce i jakie ma opinie.

Ma swoją siedzibę
Pośrednika nieruchomości zazwyczaj wybiera się na zasadzie polecenia lub po wyszukaniu go w Internecie. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź czy agencja nieruchomości ma swoją siedzibę i czym konkretnie się zajmuje. Biuro powinno być wyeksponowane, by potencjalni klienci mieli do niego łatwy dostęp.

Agenci nieruchomości mają ubezpieczenie OC
Dowiedź się, czy pracownicy biura posiadają ubezpieczenie OC od popełnienia błędu zawodowego. To obowiązek, tak jak w przypadku pojazdów mechanicznych. Na nasze życzenie pośrednik powinien nam okazać dowód opłacenia aktualnej składki.

Autorem jest Rafał Durlik, prezes zarządu iHouse Sp. z o.o.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »

Marzec 2025 to kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych

Cytat “Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.”

Przeczytaj więcej »