6 cech dobrego pośrednika nieruchomości

Są osoby, które chcą znaleźć mieszkanie samodzielnie. Są również tacy, którzy wolą zlecić to zadanie specjaliście – pośrednikowi nieruchomości. Ciężko dzisiaj jest znaleźć dobrego eksperta, ponieważ rynek przesycony jest różnymi biurami nieruchomości. Poznaj 6 rzeczy, które pozwolą Ci rozpoznać dobrego pośrednika.
Zna branżę
Każdy pracownik biura nieruchomości, który ma kontakt z klientem powinien znać zarówno branżę, jak i zagadnienia prawne związane z nieruchomościami. Odkąd zniesiono konieczność posiadania licencji agenta nieruchomości powstało wiele podmiotów, których pracownicy po prostu nie mają pojęcia o nieruchomościach. Lepiej unikać takich miejsc.

Orientuje się na rynku lokalnym
Warto zdecydować się na lokalne biuro. Mamy wtedy największe prawdopodobieństwo, że jego pracownicy będą dobrze znali rejon i potrafili przekonująco prezentować zainteresowanym jego zalety. Dobry pośrednik zna rynek, na którym działa. Co więcej, doskonale orientuje się w cenach – zarówno ofertowych, jak transakcyjnych.

Pracuje tylko na umowie o pośrednictwo
Szanujące się biuro pracuje tylko na podstawie umowy o pośrednictwo. Taki dokument powinien być jasny i zrozumiały dla klienta. W razie jakichkolwiek wątpliwości, pośrednik powinien albo wyjaśnić konkretne zapisy, albo zmienić treść umowy. Zapamiętaj, że jakiekolwiek kary czy płatności dodatkowe (np. z racji zrezygnowania z transakcji) nie powinny mieć racji bytu.

Prowadzi akcje promocyjne
W dzisiejszych czasach dobry pośrednik nieruchomości jest widoczny w Internecie oraz na rynku, na którym działa, a co za tym idzie – aktywnie promuje swoją działalność. Wybierając pośrednika, sprawdź czy jego profil jest obecny w wyszukiwarce i jakie ma opinie.

Ma swoją siedzibę
Pośrednika nieruchomości zazwyczaj wybiera się na zasadzie polecenia lub po wyszukaniu go w Internecie. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź czy agencja nieruchomości ma swoją siedzibę i czym konkretnie się zajmuje. Biuro powinno być wyeksponowane, by potencjalni klienci mieli do niego łatwy dostęp.

Agenci nieruchomości mają ubezpieczenie OC
Dowiedź się, czy pracownicy biura posiadają ubezpieczenie OC od popełnienia błędu zawodowego. To obowiązek, tak jak w przypadku pojazdów mechanicznych. Na nasze życzenie pośrednik powinien nam okazać dowód opłacenia aktualnej składki.

Autorem jest Rafał Durlik, prezes zarządu iHouse Sp. z o.o.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Wielka płyta wraca do łask. Inwestorów przekonuje krótszy czas budowy

Cytat “Domy prefabrykowane, stawiane z produkowanych w fabrykach modułów, to temat stosunkowo nowy na polskim rynku, ale zyskujący na popularności. Firma Spectis szacuje, że ten segment rynku jest wart ok. 5 mld zł, a do 2030 roku urośnie do 7 mld. Również długoterminowe perspektywy pozostają optymistyczne. Inwestorów przekonuje do tej technologii przede wszystkim możliwość skrócenia czasu inwestycji do kilku miesięcy i kontroli jej kosztów.”

Przeczytaj więcej »

Polacy przestają inwestować w termomodernizację swoich domów?

Cytat “W 2024 roku liczba podatników korzystających z ulgi termomodernizacyjnej spadła o prawie połowę w porównaniu do rekordowego 2021 roku. Ministerstwo Finansów informuje, że z tej formy wsparcia skorzystało 312 tys. właścicieli domów jednorodzinnych, którzy łącznie odliczyli 5,5 mld zł. Eksperci wskazują, że malejąca popularność ulgi wiąże się zarówno z mniejszą liczbą realizowanych przedsięwzięć, jak i zmianami w katalogu objętych odliczeniami wydatków, zwłaszcza przed nadchodzącym rokiem 2025, kiedy zrezygnowano z dofinansowania kotłów gazowych i olejowych, a dodano magazyny energii.”

Przeczytaj więcej »

Umowa o dożywocie – co grozi seniorowi gdy mieszkanie zostanie sprzedane i jak się zabezpieczyć?

Cytat “Pani Jadwiga przed laty podpisała umowę o dożywocie z wnuczką. W zamian za opiekę przekazała jej dom, w którym nadal mieszka. Po kilku latach wnuczka wyszła za mąż i sprzedała nieruchomość – razem z prawem dożywocia i zamieszkującą ją seniorką. Niewiele osób wie, że dom lub mieszkanie, przekazane w ramach dożywocia, może zostać sprzedane – a wraz ze sprzedażą obowiązki wobec seniora przeniosą się na nowego właściciela. Co dzieje się w takiej sytuacji z osobą starszą? Kto przejmuje zobowiązania opiekuńcze lub finansowe? I jak ustrzec się przed scenariuszem, w którym zupełnie obca osoba staje się nowym “opiekunem” dożywotnika? Na te pytania odpowiada Małgorzata Rosińska, Kierowniczka Działu Prawnego Funduszu Hipotecznego DOM.”

Przeczytaj więcej »