57 procent Polaków odkłada pieniądze na czarną godzinę, jedynie 8 procent zbiera na mieszkanie

Według badań przeprowadzonych przez Związek Banków Polskich, na mieszkanie odkłada jedynie osiem procent badanych. Zdecydowana większość nadwyżkę swoich dochodów odkłada na tzw. czarną godzinę. A ponad jedna na dziesięć osób nie wie co zrobić z pieniędzmi.

Wkład własny to najczęściej gotówka. Bez odpowiedniego wkładu można obecnie zapomnieć o otrzymaniu kredytu mieszkaniowego. Najprostszym sposobem (lecz również najdłuższym) jest sumienne oszczędzanie. Ale jak wynika z badań NBP, jedynie osiem procent badanych deklaruje odkładanie pieniędzy na mieszkanie.

Oszczędzamy… a przynajmniej tak deklarujemy

Ze wspomnianych we wstępie badań przeprowadzonych przez Związek Banków Polskich, wynika, że Polacy chcą oszczędzać. Gromadzenie środków na tzw. czarną godzinę znajduje poklask nawet wśród 57 procent badanych. Tak przynajmniej wynika z deklaracji.

Dużo gorzej wypada kwestia odkładania na zakup własnego mieszkania bądź na wkład własny umożliwiający zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego. Taką odpowiedź deklaruje zaledwie osiem procent badanych. Ze wspomnianych we wstępie badań przeprowadzonych przez Związek Banków Polskich, wynika, że Polacy chcą oszczędzać (można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź).

domiporta.pl

Nie oszczędzamy i nie bierzemy kredytów

Wspomniane wyniki badań pokrywają się z danymi dotyczącymi liczby udzielonych kredytów. W maju br. banki udzieliły mniejszej o 29 procent liczbie kredytobiorców niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Niższa była też wartość wypłaconych zobowiązań – o ponad 22 procent.

Taki efekt nie jest wynikiem jedynie zwiększonej ostrożności kredytobiorców. Dodatkowe utrudnienia wprowadzają same banki, zaostrzając kryteria kredytowe oraz podnosząc wymagany wkład własny. Duża część nieudzielonych kredytów w maju jest również spowodowana opóźnieniami procesów kredytowych w marcu i kwietniu.

– Niestety bankowcy przewidują długookresowy wpływ pandemii na polską oraz światową gospodarkę. 70 proc. badanych ocenia, że pandemia będzie negatywnie oddziaływała na polską gospodarkę w okresie od roku do pięciu lat – podsumowuje Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes ZBP.

Źródło: media.bik.pl

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Wizerunek współpracy

Wizerunek pośrednika w obrocie nieruchomościami cierpi na tym, że świadczone w branży usługi są niejednolite pod względem standardu i jakości obsługi klienta. O różnym podejściu do pracy i współpracy Dominika Mikulska rozmawia z Iloną Mastalerz, dyrektorem zarządzającym PRO-PER-TY Polska, i Katarzyną Mróz, kierownikiem biura PRO-PER-TY Warszawa.

Przeczytaj więcej »

Budowa domu: ile kosztuje, co nas może zaskoczyć?

Cytat “Poświęcony kwestiom związanym z budową domu raport Oferteo.pl pokazuje, że w minionym roku Polacy budowali przeważnie za pieniądze pożyczone od banku. Nie jest więc zaskoczeniem, że większość z nas robiła, co mogła, aby ograniczyć koszty inwestycji, wykonując część prac własnym sumptem. Mimo to średni koszt budowy w 2020 roku bliski był kwoty 0,5 mln zł.”

Przeczytaj więcej »

Planujesz remont? Przygotuj się na koszty

Cytat “W górę poszły nie tylko ceny usług remontowych, ale też materiałów budowlanych. Ceny rosną z miesiąca na miesiąc – podaje poniedziałkowa “Gazeta Wyborcza” i wyjaśnia: pandemia sprawiła, że Polacy jeszcze chętniej zmieniają swoje wnętrza.”

Przeczytaj więcej »