Cenna inicjatywa Pośredników z Podkarpacia – organizacje pozarządowe łączą swoje siły.

W dniu 07.12.2011r. w Rzeszowie z inicjatywy m. in. Podkarpackiego Stowarzyszenia Pośredników i Doradców Rynku Nieruchomości doszło do podpisania listu intencyjnego , którego celem jest powołanie “Podkarpackiego Porozumienia Samorządów i Organizacji Zawodowych”. Sygnatariuszami listu są przedstawiciele środowisk zawodowych zrzeszonych w następujących organizacjach :
– Izba Notarialna w Rzeszowie,
– Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie,
– Okręgowa Izba Radców Prawnych w Rzeszowie,
– Okręgowa Rada Adwokacka w Rzeszowie,
– Podkarpacka Okręgowa Izba Architektów,
– Podkarpackie Stowarzyszenie Pośredników i Doradców Rynku Nieruchomości,
– Rada Izby Komorniczej w Rzeszowie.
Celem powołania porozumienia jest integracja środowisk oraz wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania organizacji zawodowych, wzajemnej współpracy i wspierania się w kreowaniu pozytywnego wizerunku oraz wiarygodności działań poszczególnych grup zawodowych, podejmowanie inicjatyw mających zapobiegać ograniczeniom władz państwowych w stosunku do samorządów i organizacji zawodowych. Przedstawiciele środowisk zawodowych przekonani są , iż inicjatywa ta jest pożądana i uzasadniona z punktu widzenia społeczeństwa , systemu państwowego oraz samorządów i organizacji zawodowych. W ostatnim czasie jest szczególnie wiele inicjatyw ustawodawczych mających, pod pretekstem deregulacji dostępu do zawodów, wpływ na obniżanie rangi poszczególnych profesji oraz poziomu świadczenia usług. W ostatecznym rachunku koszt społeczny takich zmian jest niewspółmiernie duży do oczekiwanych przez inicjujących to polityków korzyści.
Środowisko pośredników Podkarpacia reprezentowane było przez Jagodę Samborską – Prezes PSPiDRN oraz Jaromira Rajzera – członka PSPiDRN . Z zadowoleniem przyjęliśmy propozycję porozumienia , które może w szerszym stopniu zwrócić uwagę również na naszą problematykę zawodową. Obecność wśród tak szanowanych samorządów zawodowych , wśród przedstawicieli zawodów zaufania publicznego traktujemy jako zaszczyt oraz dostrzeżenie naszego stowarzyszenia. Grupa inicjatywna, na którą składają się Dziekani, Przewodniczący czy Prezesi poszczególnych organizacji ustaliła kolejne terminy roboczych spotkań oraz podstawowe tematy i założenia współpracy. Informacje o zamiarze powołania porozumienia zostaną ogłoszone w mediach lokalnych. Zastanawiamy się czy nie warto podjąć podobnych inicjatyw w innych regionach kraju, wzmocniłoby to siłę naszego głosu. Nasze stowarzyszenie chętnie podzieli się pierwszymi zdobytymi doświadczeniami w tym zakresie. (Jaromir Rajzer)

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »