Komunikat nr 10 WAŻNE! Walki o utrzymanie zawodu ciąg dalszy. Wycofanie się Ministerstwa Infrastruktury z nieprzemyślanego projektu Certyfikacji pośredników.

Komunikat nr 10
Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości
Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości www.pteidrn.pl
W dniu 30 czerwca 2010 roku w Ministerstwie Infrastruktury miało miejsce spotkanie Prezydenta Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości Zbigniew Kubińskiego z Podsekretarzem w Ministerstwie Infrastruktury Panem Olgierdem Dziekońskim. W spotkaniu uczestniczyli Prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zarządców Nieruchomości Maria Kowalska, Wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej sekcji pośredników w obrocie nieruchomościami – Jan Maciej Czajkowski.

Spotkanie rozumiemy jako efekt naszej wielomiesięcznej zdecydowanej postawy wobec prób likwidacji licencji. F PPRN i PTEiDRN przedstawiły zdecydowane i jednoznaczne stanowisko co do odrzucenia projektu Art. 15 ustawy o ograniczaniu barier, którego autorem było Ministerstwo Infrastruktury.
Tezy wypowiedzi Zbigniewa Kubińskiego

Umieszczony w projekcie przesłanym przez Ministerstwo Gospodarki do Komitetu Stałego Rady Ministrów Art. 15 narusza prawa nabyte pośredników, likwiduje licencje, pozbawia arbitralnie możliwości uprawiania zawodu pośrednika dla osób ze średnim wykształceniem, przywraca egzaminy. W naszym Komunikacie nr 9 (strona WWW.profesjonalista.net) a także w pismach do Pana Ministra Boniego i do Pana Ministra Pawlaka zwróciliśmy uwagę, że projekt art. 15 oddaje kwestię wykonywania zawodu poza państwowy system certyfikacji. Zwróciliśmy uwagę że próbuje się stworzyć system dziwnej, niezrozumiałej gry prywatnych interesów, którego beneficjenci są nieznani opinii publicznej. Bo trudno pojąć jaki jest sens wyprowadzania za pomocą organów Państwa systemu uprawnień zawodowych w sferę quasi prywatną przy zachowaniu tych samych kryteriów z dodatkowym egzaminem?

Warto zaznaczyć że zamiar ten w przyszłości miał się odnosić do WSZYSTKICH ZAWODÓW RYNKU NIERUCHOMOŚCI.
Dobitnie wyraziliśmy pogląd, że poza konsultacją społeczną próbuje się organizować kosztem środowiska system zarobku dla bliżej nieokreślonych podmiotów. Zwróciliśmy uwagę na sprzeczności tkwiące w projekcie, na ich konflikt z obowiązującymi regulacjami. Podkreśliliśmy, że zaproponowany system nie nadaje się do jakiejkolwiek dyskusji ze względu na wadliwość i błędy prawne oraz szkodliwość społeczną i może być jedynie w całości odrzucony.

Zwróciliśmy w trakcie spotkania uwagę nie tylko na brak konsultacji społecznej projektu art. 15 ale także na mierny charakter komunikacji pomiędzy Ministerstwem a środowiskiem Rynku Nieruchomości. Komunikacja ta ma jedynie charakter ceremonialny na Konferencjach i uroczystościach. Brakuje rzeczywistej komunikacji merytorycznej i że właściwie twarda dyskusja, która odbyła się 30 czerwca była nielicznym wyjątkiem. To brak relacji merytorycznych, partnerskich spowodował powstanie kompromitującego artykułu 15. Postawiona została kwestia ponad dwuletniej martwoty formalnej i merytorycznej Państwowej Rady Nieruchomości, którą powinien zgodnie z ustawą powołać Minister Infrastruktury. Gdyby konsultowano projekt z organizacjami zawodowymi, środowiskami naukowymi i Państwową Radą Nieruchomości nie byłoby takiego blamażu.

Jako przykład braku relacji Ministerstwa ze środowiskiem rynku nieruchomości wskazano ustawę tzw. usługową, która spowodowała pozbawienie od 10 kwietnia 2010 roku obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej przedsiębiorców zarządzających halami, wielkimi nieruchomościami przy niedorzecznym utrzymaniu obowiązku ubezpieczenia zarządców – pracowników. Zawalona pod śniegiem hala w Katowicach nie nauczyła nic? Podobne kwestie zastosowanao wobec pośredników i rzeczoznawców. O głupocie (nie ma na to innego słowa) tych rozwiązań F PPRN i PTEiDRN pisało w swoich listach do Premiera Pawlaka, przesyłanych do wiadomości Ministerstwa Infrastruktury.
Podkreślono, że blisko 45 tysięcy wykształconych rzeczoznawców, zarządców i pośredników stanowi dorobek Polski i nas wszystkich, że niszczyć tak ogromnego wysiłku edukacyjnego nie można. Trzeba patrzeć na dużą grupę wykształconych specjalistów jak na ogromną wartość naszego kraju i nie można roztopić tej wartości w masie osób pracujących na rynku nieruchomości intuicyjnie.
Zwrócono uwagę, że Pośrednictwo nie ma charakteru obowiązkowego, że w obrocie nieruchomościami na podstawie umów zleceń i pełnomocnictw mogą również występować osoby bez licencji. Zarządzaniem na podstawie specyficznych umów o zarządzanie mogą zajmować się osoby bez licencji.

W trakcie spotkania głos zabrała także Prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zarządców Nieruchomości Maria Kowalska popierając postulaty pośredników i wypowiadając się przeciw ewentualnemu pozbawieniu licencji zarządców.
Spotkanie pełne emocji i gorących słów. Oddaliśmy w nim to co nagromadziło się w listach i mailach przesyłanych do naszej wiadomości.
Wnioskowaliśmy o wycofanie z regulacji Ministerstwa Gospodarki art. 15. Nie chcemy Certyfikacji ze względu na niejasne jej przyczyny i niejasne intencje. Uważamy że wszelkie sprawy jeśli mają być inaczej regulowane powinny być robione na zasadzie oddzielnej nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami w oparciu o legalne procedury obowiązujące wszystkie akty prawne. A nie jako pakiet niedorobionych zmian.

Chcemy utrzymania licencji jako wyznacznika wiedzy niezbędnej dla obsługi i bezpieczeństwa naszych klientów. Uznajemy, że tylko przy szerokiej konsultacji (wszystkie organizacje zawodowe) możliwe jest podjęcie modyfikacji systemu regulacji zawodów rynku nieruchomości przy oddzielnej nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Nie można niszczyć tego co dobre działa i sprawdza się od kilkunastu lat. Podejmiemy zagadnienie rozszerzenia licencji na osoby ze średnim wykształceniem z egzaminami, utrzymanie bezegzaminacyjnego charakteru licencji dla osób z wyższym wykształceniem. Podniesiono kwestię likwidacji Państwowej Komisji Kwalifikacyjne dla procedur udzielania licencji bez egzaminów – do obliczenia czy wniosek o nadanie licencji zawiera 5 załączników nie jest potrzebne 5 członków Państwowej Komisji.

Nasze argumenty, mamy wrażenie, że dotarły wreszcie do Pana Ministra bowiem stwierdził, że zastanowi się nad podniesionymi argumentami w sprawie certyfikacji i wycofania wadliwego art. 15. Pan Minister Dziekoński podkreślił, że jest przeciw likwidacji licencji. (?) F PPRN zostawiło pismo w sekretariacie Ministra z naszymi uwagami do projektu ustawy w załączeniu patrz Link http://profesjonalista.net/?p=1601 .
UWAGA! Z informacji nieoficjalnych wynika że Ministerstwo Infrastruktury wystąpiło do Ministerstwa Gospodarki o wycofanie art. 15 z ustawy o znoszeniu barier administracyjnych ….

Taki efekt naszej dyskusji daje nadzieję na spokojną pracę dla naszych klientów i dla nas. Pamiętajmy że to tylko jeden z etapów naszej walki o zawód.

Mamy nadzieję że Ministerstwo Gospodarki przychyli się do stanowiska Ministerstwa Infrastruktury i skupi się na likwidowaniu rzeczywistych ograniczeń gospodarki. Obronimy nasz zawód wierzymy w to mocno.

Obecnie istnieje potrzeba wysyłania pism i listów środowiska do Pana Premiera Pawlaka o wycofanie art. 15 z ustawy o ograniczeniu barier… sprawy zmiany sytemu uprawnień powinny być rozważane w oddzielnej nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wasze pisma, maile przesyłajcie do naszej wiadomości. biuro@profesjonalista.net
Pozostałe informacje www.profesjonalista.net.

Warszawa 30 czerwca 2010
Serdecznie Pozdrawiam
W imieniu Zarządu F PPRN i PTEiDRN
Zbigniew Kubiński

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Nowoczesne technologie w prezentacji ofert

Jakie są możliwości pośredników w zakresie prezentacji nieruchomości online? Co jest popularne, co się sprawdza i kiedy, czy rachunek kosztów się zgadza z korzyściami, jakie płyną ze wzbogacania ofert w multimedialne elementy? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi oglądając rozmowę Dominiki Mikulskiej z Nieruchomosci-online.pl i Agnieszki Szałęgi-Gazdy.

Przeczytaj więcej »

O ile deweloper może podnieść cenę mieszkania i inne historie. Oto lektura obowiązkowa dla kupujących nieruchomość

Cytat “Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską z 2021 roku (o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym) firma deweloperska jeszcze przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej na mieszkanie w budowie ma przedstawić klientowi prospekt informacyjny dotyczący całej inwestycji, jak i konkretnej nieruchomości.”

Przeczytaj więcej »