Mały dom i jego funkcjonalność

p20Proste, niskie i nieskomplikowane, tym zazwyczaj charakteryzowały się konstrukcje małych domów. Jak to wygląda obecnie i  co różni bryłę współczesnych „maluchów”, od tych budowanych dziesięć lat temu? Na rynku mamy coraz więcej projektów, które zachęcają do budowy małego domu. Niewielkie domy przeżywają drugą młodość i co ciekawe mają zupełnie inna bryłę niż te, które były popularne kilka lat temu. Zapotrzebowanie na   niewielkie domy wynika przede wszystkim z optymalizacji kosztów. Budowa to dość duża inwestycja, dlatego też możliwość uniknięcia zbędnych metrów kwadratowych jest na wagę złota. W związku z tym architekci maja ręce pełne roboty. Muszą wykazać się dużą kreatywnością i ambicją, by sprostać wymogom klienta. Mimo, tego że potencjalni właściciele małych domów decydują się na niewielki metraż, chcą aby jego zagospodarowanie było funkcjonalne i praktyczne. I choć wydaje się to dziecinnie proste, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.  Mała powierzchnia mieszkania wymusza na projektantach skomplikowane rozwiązania. Ich zadaniem jest zaprojektowanie niedużego domu, który  mimo małych gabarytów będzie wyglądał atrakcyjnie i wyjątkowo. Zazwyczaj sprawdzone projekty są często powielane, szybko zdobywają uznanie na rynku nieruchomości, jednak mimo to każdy sprawdzony model jest sukcesywnie adaptowany i ulepszany.

Celem i funkcją małego domu jest głównie optymalizacja i oszczędność. Jak więc powiększyć jego powierzchnię, nie narażając się w ten sposób na duże koszty?  Czym różni się mały dom, od ogromnego mieszkania? Przede wszystkim przestrzenią, która go otacza. Wyodrębnienie obszaru, który sąsiaduje z naszym domem jest bardzo ważne. Tarasy, duże okna, szerokie wejścia, czy też zadaszenia powodują, że konstrukcja małego domu zdecydowanie się powiększa. Zyskujemy dodatkowy metraż, który zwiększa powierzchnię użytkową i wpływa na wygląd budowy. Wnętrza z dużymi, przeszkleniami wydają się większe, są bardziej przestronne. Dodatkowo, duże okna lepiej doświetlają mieszkanie, sprawiają że nasza sypialnia, czy salon łączy się z otaczającą nas naturą. Nadają one charakter i odpowiedni klimat. Podobnie jest z dużymi przesuwnymi drzwiami. Mają identyczną funkcję  jak okna, a poza tym ułatwiają nam wyjście na taras lub do ogrodu. A co w wejściem? Jak pozbyć się starodawnych ganków i zaciemnionych wiatrołapów? Rozwiązanie jest proste. Strefę wejścia można ukryć we wnęce i osłonić ją małym zadaszeniem. Dodatkowo, obok drzwi możemy pomyśleć o podłużnych oknach, które rozświetlą wewnętrzną powierzchnię i ją delikatnie powiększą.

Pomysłów na funkcjonalność i niepowtarzalność małych domów jest mnóstwo. Odpowiednia konstrukcja dachu, ciekawa bryła, nowoczesne detale, czy kolorystyka sprawią, że z nabierze on oryginalnego kształtu i charakteru.

Źródło: iHouse

Oprac.: iHouse/ www.ihouse.pl

 logoihouse

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Nowoczesne technologie w prezentacji ofert

Jakie są możliwości pośredników w zakresie prezentacji nieruchomości online? Co jest popularne, co się sprawdza i kiedy, czy rachunek kosztów się zgadza z korzyściami, jakie płyną ze wzbogacania ofert w multimedialne elementy? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi oglądając rozmowę Dominiki Mikulskiej z Nieruchomosci-online.pl i Agnieszki Szałęgi-Gazdy.

Przeczytaj więcej »

O ile deweloper może podnieść cenę mieszkania i inne historie. Oto lektura obowiązkowa dla kupujących nieruchomość

Cytat “Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską z 2021 roku (o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym) firma deweloperska jeszcze przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej na mieszkanie w budowie ma przedstawić klientowi prospekt informacyjny dotyczący całej inwestycji, jak i konkretnej nieruchomości.”

Przeczytaj więcej »