Komunikat nr 4. Kolejny dzień protestu przeciw likwidacji kompetentnych pośredników na rynku nieruchomości.

Napłynęło mnóstwo maili z protestami do władz odpowiedzialnych za projekt likwidacji licencji pośredników w obrocie nieruchomościami w ustawie „O ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców”. Nie wszyscy klienci odczytują licencję jako potwierdzenie posiadanej przez pośrednika wiedzy. Często licencja kojarzona jest błędnie przez opinię publiczną jako ograniczenie działalności gospodarczej. Opinia publiczna odwraca się od pośredników – tak przewidywaliśmy, perspektywa płacenia mniejszych wynagrodzeń łagodzi u klientów obawę, że narażają się na ryzyko niefachowej obsługi. Ten kto ma do czynienia z rynkiem nieruchomości wie, że mniejsze wynagrodzenia pośredników w perspektywie zmian to fikcja. Dzisiejsza (14 grudnia) “Rzeczpospolita” zajęła jednoznaczne stanowisko popierające likwidację licencji -zobacz na stronie rp.pl.
Niektórzy z naszego środowiska jeszcze kilka dni temu uspokajali, że za wcześnie na protest. Oby nie było za późno. Najważniejsze są głosy pojedynczych pośredników i przedsiębiorców z rynku nieruchomości. Fragmenty Listów zamieściliśmy na specjalnej stronie www.protest.profesjonalista.net NACIŚNIJ Tylko poprzez protest i uświadamianie opinii publicznej co do błędów planowanych zmian, jesteśmy w stanie uchronić naszych klientów przed skutkami nieprofesjonalnej obsługi a rynek nieruchomości przed cofnięciem do czasów dzikiej i bez żadnych standardów obsługi. Zdajemy sobie sprawę, że na rynku nieruchomości zdarzają się przypadki zachowań nagannych tak samo jak w sferze każdych usług i każdej działalności ludzkiej – od polityki poczynając. W masie kilkunastu tysięcy działających na rynku profesjonalistów, mimo wszystko są to nieliczne przypadki.

Projekt ustawy zastępuje sytuację na rynku nieruchomości, w której uczciwi pośrednicy pracują a nieliczni łamią zasady na sytuację – rynek bez żadnych zasad.

Przypominamy, że projekt Ministerstwa Gospodarki likwiduje obecny zapis, że osoby karane za pewne przestępstwa nie mogą pośredniczyć w zbywaniu nieruchomości.

Przypominamy, że projekt obecne wymogi posiadania wyższego wykształcenia lub studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zastępuje możliwością wykonywania usług pośrednictwa przez osoby bez żadnego wykształcenia – nawet podstawowego!!!!

Przypominamy, że licencje to potwierdzenie uzyskania określonej wiedzy a nie koncesja na działalność gospodarczą, bo ta w zakresie pośrednictwa jest wolna.

Koleżanki i Koledzy, naszą siłą są argumenty i walka o uczciwy rynek nieruchomości a nie zabieganie o jakieś interesy kogokolwiek. Chcemy zarabiając na chleb służyć naszym klientom.

NA IV Konferencji Rynku Nieruchomości PTEiDRN podejmiemy dyskusję o przyszłości zawodu zapraszamy wszystkich którym nieobca jest przyszłość jego zawodu zgłoszenia do pobrania www.profesjonalista.net. Konieczna naszym zdaniem będzie przebudowa dotychczasowych relacji zawodowych, potrzebne są nowe formuły integracji, stare odchodzi w przeszłość, to powtarzaliśmy konsekwentnie zawsze w naszym PTEiDRN. Rynek potrzebuje nowych rozwiązań. Jeśli ustawodawca uchyli licencję to trzeba będzie świadczyć nasze usługi w nowych warunkach w interesie naszych naszych klientów, tworząc społeczne wzorce dobrych usług.

Nie prowadzimy lobbingu ale akcję na rzecz klientów korzystających z usług na rynku nieruchomości i ludzi dobrej, rzetelnej pracy dla tych klientów.

Dziękujemy wszystkim, którzy słali swoje protesty do władz, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił niech nie czeka. Nikt nie obroni rynku nieruchomości, jeśli my tego nie zrobimy. Wasze zaangażowanie to fundament pod nowe rozwiązania na rynku nieruchomości.

Zbigniew Kubiński Prezydent F PPRN, PTEiDRN

Wypowiedzi pośredników piszących do autorów projektu ustawy pełne są goryczy, żalu i irytacji oderwanymi od życia projektami. Przeczytajcie fragmenty tych protestów. NACIŚNIJ.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Nowoczesne technologie w prezentacji ofert

Jakie są możliwości pośredników w zakresie prezentacji nieruchomości online? Co jest popularne, co się sprawdza i kiedy, czy rachunek kosztów się zgadza z korzyściami, jakie płyną ze wzbogacania ofert w multimedialne elementy? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi oglądając rozmowę Dominiki Mikulskiej z Nieruchomosci-online.pl i Agnieszki Szałęgi-Gazdy.

Przeczytaj więcej »

O ile deweloper może podnieść cenę mieszkania i inne historie. Oto lektura obowiązkowa dla kupujących nieruchomość

Cytat “Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską z 2021 roku (o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym) firma deweloperska jeszcze przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej na mieszkanie w budowie ma przedstawić klientowi prospekt informacyjny dotyczący całej inwestycji, jak i konkretnej nieruchomości.”

Przeczytaj więcej »