Jak odizolować akustycznie mieszkanie w bloku? Są na to sposoby!

Hałasy z góry

W pierwszej kolejności musimy ustalić, skąd dochodzi hałas i jakiego on jest rodzaju. Jeśli z mieszkania nad nami, to najlepszym rozwiązaniem będzie sufit podwieszany doskonały w walce z dźwiękami powietrznymi. Przy jego montażu pamiętajmy, że istniejąca lub planowana ściana działowa powinna być doprowadzona ponad poziom sufitu podwieszanego i zakotwiona w płycie konstrukcyjnej pierwotnego stropu powyżej. – W wolnej przestrzeni sufitu podwieszanego korzystnie jest położyć warstwę lekkiej wełny mineralnej typu Aku-Płyta prostopadle do ściany działowej. Nie pozwoli to fali dźwiękowej na przeniesienie się z jednego pomieszczenia do sąsiedniego przez strop nad konstrukcją ściany działowej. Im większa grubość wełny, tym wyższa izolacyjność akustyczna rozwiązania – radzi Paweł Polak, Kierownik Produktu ISOVER.

Hałas z boku

Dobrym sposobem na wyciszenie dźwięków jest również montaż przedścianki akustycznej mocowanej do ściany pierwotnej oddzielającej od sąsiada. Warto wybrać materiały, które charakteryzują się wysokimi wartościami współczynnika pochłaniania dźwięku αw (alfa w). – Rekomendowane są zarówno płyty z wełny mineralnej szklanej (np. ISOVER Aku-Płyta), jak i z wełny mineralnej skalnej (ISOVER Polterm Uni). Dzięki włóknistej strukturze materiały te doskonale pochłaniają dźwięki powietrzne. Charakteryzują się też współczynnikiem pochłaniania dźwięku na poziomie równym 1,00, co oznacza całkowite – 100% pochłanianie. Tak wysokie pochłanianie dźwięku w konsekwencji wpływa na wysoką izolacyjność akustyczną kompletnej przegrody – wyjaśnia ekspert.

Właściwy montaż izolacji akustycznej

Ważne również, aby pamiętać o odpowiednio krótszych (1-1,5 cm) od wysokości pomieszczenia pionowych profilach konstrukcyjnych. Uchronimy tym samym ścianę od pęknięć na skutek naturalnych ruchów konstrukcji budynku. – Nie należy łączyć profili poziomych i pionowych bezpośrednio ze sobą wkrętami. Profile pionowe powinny zostać włożone w podłogowy i sufitowy profil w sposób swobodny. Dopiero podczas montażu okładzin płyty gipsowo-kartonowe mocuje się do profili na ich długości – nie na połączeniach z profilami poziomymi. Przenoszenie boczne dźwięków można wyeliminować posadawiając ścianę bezpośrednio na płycie stropowej, a nie na gotowej już podłodze z warstwą wyrównawczą jastrychu – należy przy tym pamiętać o oddylatowaniu okładzin ściennych od przyszłej warstwy wylewki/jastrychu cementowego – podkreśla Paweł Polak z ISOVER.

Autor: otodom

Link do artykułu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Wielkanocne Życzenia

Z okazji Świąt Wielkanocy składamy Państwu najlepsze życzenia. Niech ten szczególny okres będzie czasem zadumy, wyciszenia, wypoczynku i prawdziwej radości w gronie rodzinnym życzy Powszechne

Przeczytaj więcej »