profile="http://gmpg.org/xfn/11"> Profesjonalista.net » Blog Archive » Wielka płyta tańsza? To nie kwestia wykonania, tylko mniejsza liczba budowlańców

Nasz profil na Facebook.com - polub nas

 • Wielka płyta tańsza? To nie kwestia wykonania, tylko mniejsza liczba budowlańców

  dodano: 22.09.2020
  Deweloperzy, którzy korzystają z technologii prefabrykowanej, oddają budynki szybciej i coraz częściej oferują niższą cenę mieszkań w porównaniu do inwestycji budowanych tradycyjnie. Z czego to wynika?

  Technologia prefabrykowana kojarzy się większości Polaków z dekadą gierkowską i epoką budownictwa wielkopłytowego. Technologie te jednak dzieli 40 lat różnicy. I to w budownictwie niemal epoka.

  Niższy koszt budowy

  Wśród najważniejszych parametrów, które wymieniają klienci mieszkań z rynku pierwotnego, są lokalizacja oraz cena. Ten pierwszy to kwestia banku ziemi, jaki posiada deweloper, natomiast drugi parametr można obniżyć, np. przez skorzystanie z technologii prefabrykowanej.

  Nie chodzi jednak o fakt, że materiały budowlane w takim przypadku odbiegają jakością np. od budowy z bloczka. Do wykonania tego typu konstrukcji po prostu potrzeba mniej pracowników. – Dla budynku z prefabrykatów 20 pracowników to maksymalna potrzebna do pracy liczba osób. Oczywiście to są osoby odpowiednio przeszkolone – wyjaśnia Małgorzata Jabłońska.

  – Przeważnie dziennie jesteśmy w stanie obsłużyć od czterech do pięciu dostaw na budowę i postawić jedną kondygnację w ścianach w ciągu ok. 1,5 dnia roboczego z udziałem 7 pracowników. I jest to wystarczająca liczba osób do montażu ścian prefabrykowanych – dodaje Michał Wiśniewski.

  Wbrew pozorom pensje na budowie nie należą do najniższych i mają spory udział w ostatecznej cenie mieszkania oferowanego przez dewelopera. Według raportu płacowego firmy Sedlak & Sedlak w 2018 roku mediana płacy w budownictwie wynosiła 4684 zł brutto, ale już rok później 5000 zł. Czy to dużo? Wynagrodzenia pracowników firm budowlanych w IV kwartale 2019 roku stanowiły 7 procent pełnej struktury kosztów operacyjnych firm budowlanych od 9 do 49 osób – podało NBP na podstawie danych GUS.

  Krótszy czas oczekiwania

  W przypadku technologii prefabrykowanej budowa konstrukcji zajmuje dużo mniej czasu, niż w porównaniu z tradycyjnymi budowami. W przypadku tych drugich czas oczekiwania może wynieść nawet trzy lata. Natomiast budynek prefabrykowany można wykonać w krócej niż rok.

  – Dzięki prefabrykacji uzyskujemy bardzo szybki okres produkcji budynku. I nasi klienci czekają około 8-9 miesięcy na swoje mieszkanie. Tyle czasu upływa od momentu, kiedy podpisują umowę rezerwacyjną, deweloperską na zakup mieszkania, do odbioru kluczy – tłumaczy Małgorzata Jabłońska z North Star Development w kontekście budowy bloków z elementów prefabrykowanych w Rumi koło Gdańska.

  W podobnym tonie o budownictwie prefabrykowanym wypowiada się Michał Wiśniewski, Kierownik Kontraktu w inwestycji Formeli 17. – Przede wszystkim jest to dużo szybsza technologia, to jest jej główny atut. Z zakładu produkującego prefabrykatu przyjeżdżają na budowę gotowe elementy, które są wstawiane w konstrukcję – wyjaśnia.

  Autor:

  Źródło patrz LINK
  Artykuł pochodzi z portalu


  Leave a Reply

statystyka