Najem mieszkania bez umowy coraz częstszy. Ekspertka: Właściciel może domagać się rekompensaty

Wynajem mieszkania lokatorom może okazać się ryzykowny. Najemca może bowiem nie tylko nie płacić, ale zajmować lokal nawet po wydaniu wyroku eksmisji. Właściciel mieszkania ma jednak prawo dochodzić swoich roszczeń. Trzeba tylko działać szybko.

Zdjęcie ilustracyjne (piqsels)

Właściciele nieruchomości coraz częściej spotykają się z problemem najmu mieszkania bez umowy. Dochodzi do niego w sytuacji, w której umowa najmu została wypowiedziana, ale lokator nadal korzysta z lokalu.

Najem mieszkania bez umowy nie musi oznaczać utraty pieniędzy

Lokator czasami zajmuje lokal bez podstawy prawnej. Jest tak m.in. wtedy, gdy najemca nie po otrzymaniu nakazu eksmisji dalej nie chce się wyprowadzić. Za straty, które to generuje, można domagać się rekompensaty – wyjaśnia Magdalena Markiewicz, ekspertka ds. rynku nieruchomości.

Kwestię tę reguluje ustawa z roku 2001. Znajdziemy w niej zapis, wedle którego “osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie”. Ile ono wynosi? Tyle, ile właściciel otrzymałby, wynajmując mieszkanie lokatorowi, który płaci.

Pamiętaj o przedawnieniu. Pieniądze za mieszkanie lepiej odzyskać jak najszybciej

To jednak nie wszystko. Prawo przewiduje też możliwość ubiegania się od lokatora pokrycia wszelkich szkód, jak wyrządził on, zajmując – nawet już bez umowy – mieszkanie. Od tej zasady istnieje odstępstwo – w przypadku, gdy eksmitowanemu przyznano prawo do lokalu socjalnego, musi on uiścić kwotę czynszu, który płaciłby za takie mieszkanie władzom lokalnym. I to one są zobowiązane do pokrycia ewentualnej różnicy w cenach – muszą zatem dopłacić właścicielowi mieszkania do wysokości pełnego czynszu, który ten uzyskałby, wynajmując swoją własność na wolnym rynku.

Ekspertka przypomina, że prawo do ubiegania się o odszkodowanie od osoby, która zajmowała lokal pomimo wypowiedzenia umowy, przedawnia się po okresie trzech lat.

– Właśnie dlatego właściciel mieszkania powinien w miarę szybko dochodzić zaległych kwot. Nie warto czekać na opróżnienie lokalu, bo w skrajnych sytuacjach mogłoby to skutkować przedawnieniem długów najemcy – podkreśla Magdalena Markiewicz.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Ile kosztują załączniki do umowy pośrednictwa?

Obowiązkiem pośrednika jest poinformowanie klienta o sposobie i terminie wykonania prawa odstąpienia od umowy pośrednictwa. Brak takiego pouczenia może mieć bolesne konsekwencje – utratę prawa do wynagrodzenia, nawet wtedy, gdy pośrednik wykonał pracę. O tym, jakimi załącznikami poinformować klienta o jego prawie, pisze Piotr Dobrowolski.

Przeczytaj więcej »

Najnowszy raport lokalny – marzec 2024

Ile wynosi średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego w gminach ościennych? Jak na tle tych wyliczeń prezentują się ceny domów wolnostojących? Jak wielka różnica widoczna jest pomiędzy głównymi miastami a ich przedmieściami? Tego wszystkiego dowiecie się z lektury najnowszego Raportu lokalnego Nieruchomosci-online.pl, w którym zostało przeanalizowanych 18 największych ośrodków miejskich. 

Przeczytaj więcej »