Nasz profil na Facebook.com - polub nas

 • Najchętniej szukamy mieszkań do 70 m kw., ale to liczba pokoi interesuje nas najbardziej

  dodano: 29.10.2018

  Planując zakup mieszkania najczęściej szukamy mieszkań dwupokojowych, do 50 m kw. Poszukujących własnego lokum bardziej interesuje większa liczba pomieszczeń niż większy metraż

  Według danych GUS za 2017 r., średnia powierzchnia mieszkania w Polsce wynosiła 74 m kw. a średnia liczba pomieszczeń 2,82. Analiza zachowań użytkowników serwisu domiporta.pl potwierdza zainteresowanie Polaków metrażem do 70 m kw., ale jednocześnie sugeruje dążenie do większej liczby pomieszczeń na tej samej powierzchni.

  Od 30 do 70 m kw
  Użytkownicy portalu domiporta.pl najczęściej poszukują lokali o metrażach od 30-50 m kw. oraz 50-70 m kw. Oferty o takim metrażu stanowią 68 procent najczęściej oglądanych w serwisie lokali. 35 procent zapytań dotyczy mieszkań 30-50 m kw., natomiast 33 procent stanowią pytania o lokale 50-70 metrowe.

  Preferencje dotyczące metrażu zmieniają się w zależności od województwa. Mieszkania o powierzchni od 30 do 50 m kw. są najczęściej poszukiwane przez mieszkańców województw wielkopolskiego, opolskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, gdzie liczba zapytań o ten metraż wynosi ponad 40 procent wszystkich pozostałych wyników. Z kolei mieszkania o powierzchni od 50 m kw. do 70 m kw., są najbardziej poszukiwane w podlaskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, gdzie wyboru takiego metrażu dokonuje ponad 40 procent użytkowników serwisu domiporta.pl.

  Zapytania dotyczące największych apartamentów stanowią jedynie 8 procent wszystkich pytań. Najbardziej zainteresowani mieszkaniami powyżej 100 metrów są mieszkańcy mazowieckiego i dolnośląskiego, ale nawet tam liczba zapytań nie przekracza 10 procent. Najmniej pytań o takie lokale jest w województwach świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim, gdzie odpowiadają one odpowiednio za 3 i 4 procent wszystkich zapytań.

  Wyniki nie powinien dziwić – najpopularniejsze wydają się mieszkania do maksymalnie 70 metrów. Taka powierzchnia umożliwi wygospodarowanie 3-4 pokoi. Zainteresowanie metrażami od 30 do 70 m kw. potwierdza również średnia kwota kredytu mieszkaniowego za 2018 rok – 239 tys. zł (według danych BIK) – co umożliwia zakup lokalu o takiej powierzchni. Ale to co Polaków interesuje najbardziej to nie większa liczba metrów, ale większa liczba pomieszczeń. Wystarczy przyjrzeć się zapytaniom dotyczącym liczby pokoi.

  Polacy chcą więcej pokoi
  3,82 – wynosiła średnia liczba pomieszczeń w mieszkaniach Polaków w 2017 roku według GUS. Za pomieszczenie Główny Urząd Statystyczny uznaje również kuchnie stąd można wyciągnąć wniosek, że faktyczna liczba pokoi wynosi 2,82. W tym miejscu warto również dodać, że salon z aneksem jest liczony jako jeden pokój ponieważ nie jest ono – oddzielone od innych pomieszczeń stałymi ścianami sięgającymi od podłogi do sufitu – według definicji GUS.

  Polacy szukają najczęściej mieszkań dwu- oraz cztero- i więcej pokojowych – wynika z analizy zachowań użytkowników serwisu domiporta.pl. 32 procent wszystkich zapytań o mieszkania dotyczy lokali mających dwa pokoje. Na drugim miejscu są mieszkania cztero- i z większą liczbą pokoi, których szuka 30 procent użytkowników.

  Dopiero rozwarstwiając badania na województwa można dostrzec różnice w preferencjach mieszkaniowych. Niemal połowa mieszkańców zachodniopomorskiego (47 procent) poszukuje mieszkań dwupokojowych. Ale w niemal połowie województw najchętniej poszukiwanym lokum pod kątem liczby pokoi są mieszkania czteropokojowe oraz większe. Natomiast mieszkania trzypokojowe najchętniej są wyszukiwane w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim i świętokrzyskim.

  Kawalerki, choć w żadnym z województw nie są najczęściej poszukiwane, to można zauważyć, że województwach południowo-wschodnich są zdecydowanie częściej wybierane. Tylko w podkarpackim i lubelskim liczba zapytań o kawalerki przekracza 20 procent.

  Porównując ze sobą średnie wyniki najchętniej wyszukiwanych metraży z liczbą dostępnych pokoi można dostrzec, że Polacy szukają maksymalnej liczby pomieszczeń w jak najmniejszych metrażach. Za taką sytuację może odpowiadać dostępna oferta deweloperów oraz możliwości finansowe Polaków, którzy nie mogą sobie pozwolić na mieszkania większe niż 70 m kw., a jednocześnie chcą dysponować jak największą liczbą pomieszczeń.

  Autor: Bartłomiej Baranowski

  Źródło patrz LINK

  Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl

statystyka