Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność uchwalone przez Sejm

Właściciele mieszkań nie będą zaskakiwani podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste. Efektem przekształcenia jest wyeliminowanie problemów z aktualizacją opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów
zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Rządowy projekt
powstał w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Sejm przyjął projekt ustawy przygotowany w MIiR
Przyjęta ustawa będzie dotyczyła nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe. To umożliwi stopniową likwidację użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Jesteśmy już jedną nogą w rzeczywistości bez gigantycznych i niespodziewanych podwyżek opłat za użytkowanie. Rozwiązujemy problemy z użytkowaniem wieczystym. Odpowiadamy na potrzeby społeczeństwa. Na potrzeby 2,5 mln użytkowników wieczystych, którzy nie mieli pełnego prawa, nie mieli własności do działek leżących pod ich mieszkaniami.
– mówił minister Jerzy Kwieciński.

Ustawowe przekształcenie prawa do gruntu rozwiązuje problemy z przekształceniem na
podstawie dotychczasowych przepisów i problemy powstające przy aktualizacji opłat
rocznych za użytkowanie wieczyste na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe.
Rozwiązania mają charakter kompleksowy. Obejmuje wszystkich użytkowników
wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi.

Dzięki ustawie od 1 stycznia 2019 roku wszyscy, którzy w Polsce posiadają mieszkaniealbo dom, będą ich pełnymi właścicielami. Zabezpieczyliśmy środki na potrzeby ksiągwieczystych i sądownictwa, tak by ta operacja przebiegała sprawnie.
– dodał wiceminister Artur Soboń.

Ustawa zakłada odpłatność na poziomie zapewniającym właścicielom gruntów dochody
porównywalne do wynikających z dotychczasowego systemu opłat za przekształcenie praw użytkowania wieczystego.

Przewiduje też waloryzację opłat po przekształceniu. W przyszłości trudniejsze będzie powstawanie współużytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. “Opóźnione” przekształcenie nastąpi z dniem oddania budynku do użytkowania. Ustawa znacznie ograniczy przypadki ustanawiania nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Źródło: MIiR
Autor: redakcja

Więcej Patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Ile kosztują załączniki do umowy pośrednictwa?

Obowiązkiem pośrednika jest poinformowanie klienta o sposobie i terminie wykonania prawa odstąpienia od umowy pośrednictwa. Brak takiego pouczenia może mieć bolesne konsekwencje – utratę prawa do wynagrodzenia, nawet wtedy, gdy pośrednik wykonał pracę. O tym, jakimi załącznikami poinformować klienta o jego prawie, pisze Piotr Dobrowolski.

Przeczytaj więcej »

Najnowszy raport lokalny – marzec 2024

Ile wynosi średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego w gminach ościennych? Jak na tle tych wyliczeń prezentują się ceny domów wolnostojących? Jak wielka różnica widoczna jest pomiędzy głównymi miastami a ich przedmieściami? Tego wszystkiego dowiecie się z lektury najnowszego Raportu lokalnego Nieruchomosci-online.pl, w którym zostało przeanalizowanych 18 największych ośrodków miejskich. 

Przeczytaj więcej »