Nasz profil na Facebook.com - polub nas

 • Łata, kątomierz i poziomica – odbieramy mieszkanie od dewelopera krok po kroku

  dodano: 29.06.2018

  Oczekiwanie na mieszkanie z rynku pierwotnego potrafi się dłużyć. Nic dziwnego, że w momencie gdy w końcu istnieje możliwość jego odbioru, wielu z Nas robi to po łebkach byle tylko się wprowadzić. A to błąd!
  By właściwie odebrać mieszkanie najlepiej zatrudnić fachowca, który po wejściu do lokalu szybko oceni jego stan. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to podajemy garść porad jak się do odbioru właściwie przygotować.

  Odbiór mieszkania
  Na odebranie mieszkania najlepiej zarezerwować sobie cały dzień. Z odbiorem lepiej się nie śpieszyć. Za dnia będzie łatwiej dostrzec wszystkie przebarwienia czy wypukłości na ścianach.

  Co powinniśmy mieć ze sobą? Przede wszystkim, kompletną umowę ze wszystkimi załącznikami. To z tych dokumentów będziemy sczytywać wymiary i sprawdź zgodność. Poza tym powinniśmy mieć:

  • kątownik
  • poziomice (im dłuższa tym lepsza)
  • taśmę mierniczą (powinna mieć co najmniej 5 m długości) lub dalmierz
  • próbnik prądu
  • nić z ciężarkiem
  • małą piłeczkę (pingpongowa bądź do golfa wystarczy)
  • zapalniczkę
  • kartkę (grubszą – o dużej gramaturze)
  • Pomiary wnętrza

  Odbiór mieszkania warto rozpocząć od dokładnego zmierzenia wszystkich wymiarów w lokalu. Wyniki trzeba na bieżąco porównywać z planami załączonymi do umowy. W tym celu wykorzystujemy taśmę mierniczą bądź dalmierz (jest wygodniejszy w użyciu).

  Warto zacząć od dokładnego zmierzenia wszystkich pomieszczeń, by sprawdzić, czy to, co mamy w planie mieszkania pokrywa się z rzeczywistością. Mierzymy więc długość, szerokość i wysokość wszystkich powierzchni, potem zestawiamy to z planami.
  – mówi Michał Ostrowski, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

  Na sam koniec zostawiamy dokładne pomiary okien i drzwi. Mierzymy rozmiary framug okiennych i drzwiowych. Do sprawdzenia kątów używamy oczywiście kątownika. Wnioski zapisujemy w obecności przedstawiciela dewelopera.

  Pion i poziom
  Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić jest pion powierzchni ścian i poziom wylewki na podłogach.W pierwszym przypadku można wykorzystać piłeczkę. Kłaść ją w wybranych miejscach podłogi, jeżeli stoi w miejscu – znaczy, że podłoga jest wypoziomowana poprawnie. Na wszelki wypadek można wykorzystać poziomicę. Im dłuższa tym lepsza.

  Im będzie dłuższa, tym precyzyjniej pokaże, czy podłoga jest idealnie wypoziomowana. Jeśli zainwestujemy w takie porządne urządzenie, będzie nam służyło przez dziesiątki lat
  – mówi ekspert, Michał Ostrowski.

  Tą samą poziomicą można sprawdzić wypionowanie ścian. W tym celu można wykorzystać również łatę murarską. Nie zawadzi spróbować również nici z ciężarkiem. Wystarczy jej koniec przystawić do ściany i obserwować ciężarek. Jeżeli dotyka ściany jest to dobry znak.

  Natomiast łatą bądź świecąc latarką możemy sprawdzić czy ściany są równe i nie mają zagłębień i przebarwień.

  Okna i drzwi
  Gdy ten element mamy za sobą, warto zająć się drzwiami i oknami. Sprawdzamy czy lekko i precyzyjnie się zamykają i otwierają. Za pomocą grubej kartki testujemy czy okno jest szczelne. Kartkę przykładamy do framugi i zamykamy. Jeżeli jesteśmy w stanie ją wyciągnąć, znaczy że okno jest nieszczelne. Tak samo sprawdzamy drzwi.

  Na sam koniec zostawiamy sobie balkon i parapety. Za pomocą poziomicy bądź piłeczki sprawdzamy czy posiadają odpowiedni spadek. Dzięki temu woda będzie poprawnie odprowadzana i nie będzie się przelewać do mieszkania.

  Sprawdzamy instalację
  Zacznij od instalacji elektrycznej. Porównaj z udostępnionym planem ilość i układ gniazdek i włączników. Próbnikiem napięcia testujemy czy gniazdka elektryczne są właściwie podłączone. Jeżeli wyposażenie mieszkania to umożliwia zapalmy wszystkie możliwe żarówki. Gdy będą mrugać bądź bezpiecznik odetnie dopływ prądu – instalacją będzie wymagała poprawy.

  Instalacje wodną można najczęściej sprawdzić jedynie z planem. Czy zgadza się ilość dopływów i odpływów. Tak samo z instalacją gazową. Możemy za to sprawdzić wentylację za pomocą zapalniczki. Jeśli płomień odchyla się w stronę kratki, wszystko jest porządku. Jeśli nie – potrzebne będą korekty.

  Protokół odbioru mieszkania
  Wszystkie błędy budowlane i usterki muszą zostać zapisane na specjalnym protokole odbioru mieszkania. Przede wszystkim, powinien się w nim znaleźć dokładny termin do kiedy usterki zostaną usunięte. Dopiero po ich usunięciu można domagać się od dewelopera kluczy do mieszkania.

  Są takie elementy, których nie możemy sprawdzić w momencie odbioru mieszkania. Chociażby wspomnianą instalację gazową, hydrauliczną czy grzewczą. Na szczęście właściciela mieszkania chroni prawo rękojmi. Przez 3 lata od odbioru mieszkania można się domagać napraw na koszt dewelopera.

  Źródło: langelukaszuk.pl
  Autor: Bartłomiej Baranowski

  Więcej Patrz LINK

  Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl 

statystyka