Uchwała w sprawie wprowadzenia w życie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz unormowania sytuacji zawodów rynku nieruchomości

Walne Zgromadzenie Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości zwraca się do Pana Premiera Marka Belki o spowodowanie przyjęcia przepisów wykonawczych do znowelizowanej ustawy o gospodarce nieruchomościami.

W dniu 22 września 2004 roku weszła w życie ustawa nowelizująca ustawę o gospodarce nieruchomościami. Od tego czasu z powodu braku uregulowań nie są realizowane przez państwo:

  • procedury zapewniające zdobywanie kwalifikacji zawodowych rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości
  • proces edukacji osób ubiegających się o zdobycie uprawnień zawodowych, w tym organizacja kursów kwalifikacyjnych, praktyk zawodowych, nie są organizowane egzaminy państwowe
  • ponadto, biorąc pod uwagę, że rok 2005 kończy możliwość zdobycia zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości przez osoby z wykształceniem średnim, sytuacja ta ogranicza obywatelskie prawa tych osób.

Wobec powyższego wnosimy do Rządu RP o jak najszybsze wprowadzenie w życie przepisów wykonawczych do ustawy, a także o uruchomienie wszystkich instytucji przewidzianych ustawą o gospodarce nieruchomościami w szczególności o uruchomienie przewidzianych prawem procedur uzgadniających: standardy zawodowe tych zawodów, podjęcie prac przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej, Państwową Komisję Kwalifikacyjną, podjęcie prac nad kontrolą przestrzegania wykonywania zawodów rynku nieruchomości przez osoby uprawnione, uruchomienie list obrońców z urzędu, uruchomienie procedur kształcenia ustawicznego. Zaniechaną sprawą jest także powołanie przewidzianą ustawą Państwowej Rady Nieruchomości jako kompetentnego w sprawach rynku nieruchomości organu konsultacyjnego i uzgadniającego.

W zakresie powyższych spraw deklarujemy społeczną pomoc i konsultację. Z uwagi na spowodowaną procedurami legislacyjnymi nieodwracalną utratę czasu przez osoby o średnim wykształceniu na zdobywanie uprawnień zawodowych pośredników i zarządców wnosimy o podjęcie natychmiastowych prac nad przedłużeniem okresu vacatio legis do końca 2006 roku.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Ile kosztują załączniki do umowy pośrednictwa?

Obowiązkiem pośrednika jest poinformowanie klienta o sposobie i terminie wykonania prawa odstąpienia od umowy pośrednictwa. Brak takiego pouczenia może mieć bolesne konsekwencje – utratę prawa do wynagrodzenia, nawet wtedy, gdy pośrednik wykonał pracę. O tym, jakimi załącznikami poinformować klienta o jego prawie, pisze Piotr Dobrowolski.

Przeczytaj więcej »

Najnowszy raport lokalny – marzec 2024

Ile wynosi średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego w gminach ościennych? Jak na tle tych wyliczeń prezentują się ceny domów wolnostojących? Jak wielka różnica widoczna jest pomiędzy głównymi miastami a ich przedmieściami? Tego wszystkiego dowiecie się z lektury najnowszego Raportu lokalnego Nieruchomosci-online.pl, w którym zostało przeanalizowanych 18 największych ośrodków miejskich. 

Przeczytaj więcej »