Ceny mieszkań w Polsce – maj 2018 r. wg danych serwisu Gratka.pl

Ceny mieszkań w Polsce od początku roku rosną.  Wynika to głównie z większego niż w zeszłym roku popytu na nieruchomości. Według danych serwisu Gratka.pl ceny w takich miastach jak: Warszawa, Poznań czy Katowice uległy zmianom miesiąc do miesiąca nawet o 8 proc.
 
Sytuacja gospodarcza w Polsce jest na dobrym poziomie – zarówno widać optymizm na rynku płac jak i malejącego bezrobocia. Dodatkowo stopy procentowe utrzymują się na niskim poziomie. Są to główne powody optymizmu wśród osób poszukujących nieruchomości mieszkaniowych – z jednej strony jest to chęć inwestycji w nieruchomości do wynajęcia, a z drugiej sprzedaż z zyskiem.
Widać jednocześnie, że na rynku pojawia się coraz więcej nowych ofert sprzedaży. Na rynku pierwotnym jest to według danych REAS blisko 15 tys. lokali w pierwszym kwartale tego roku. Na rynku wtórnym liczba nowych ofert sprzedaży mieszkań wprowadzonych w serwisie Gratka.pl w okresie marzec – maj to blisko 55 tys.

Najdrożej za mieszkanie musimy zapłacić w stolicy – średnie ceny ofertowe mieszkań kształtują się tutaj od 8856 zł/m.kw w mieszkaniach trzypokojowych, 9260 zł/m.kw w mieszkaniach dwupokojowych i 9336 zł/m.kw w mieszkaniach jednopokojowych. Z drugiej strony najmniej za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić w Gorzowie Wielkopolskim.  Średnie ceny ofertowe mieszkań w tym mieście to: 3538 zł/m.kw w mieszkaniach trzypokojowych, 3393 zł/m.kw w mieszkaniach dwupokojowych i tyle samo w mieszkaniach jednopokojowych.

Sprawdź mieszkania w Twoim mieście  KLIKNIJTUTAJ

Jakich mieszkań szukają Polacy?

Najczęściej poszukującymi mieszkań do zakupu są osoby do 37 lat. Obiektem ich zainteresowań są głównie mieszkania dwu- lub trzypokojowe. To, z jakiego rynku pochodzi mieszkanie, nie ma raczej znaczenia. Taką samą popularnością cieszą się nowe nieruchomości, jak i mieszkania z rynku wtórnego.

Ponad 35 proc. użytkowników poszukujących mieszkań w serwisie Gratka.pl jest zainteresowanych mieszkaniami z metrażem 50 – 65 m.kw , czyli najczęściej są to mieszkania dwupokojowe, 28 proc. użytkowników poszukuje większych mieszkań – ponad 65 m.kw. Najmniejszy udział mają osoby poszukujące kawalerek – 20 proc.

Źródło  serwis Gratka.pl  patrz link:
Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Nowoczesne technologie w prezentacji ofert

Jakie są możliwości pośredników w zakresie prezentacji nieruchomości online? Co jest popularne, co się sprawdza i kiedy, czy rachunek kosztów się zgadza z korzyściami, jakie płyną ze wzbogacania ofert w multimedialne elementy? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi oglądając rozmowę Dominiki Mikulskiej z Nieruchomosci-online.pl i Agnieszki Szałęgi-Gazdy.

Przeczytaj więcej »

O ile deweloper może podnieść cenę mieszkania i inne historie. Oto lektura obowiązkowa dla kupujących nieruchomość

Cytat “Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską z 2021 roku (o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym) firma deweloperska jeszcze przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej na mieszkanie w budowie ma przedstawić klientowi prospekt informacyjny dotyczący całej inwestycji, jak i konkretnej nieruchomości.”

Przeczytaj więcej »