Kup Pan zamek!* czyli jak łódzkie nieruchomości Zamek na Opolszczyźnie ratowały – Joanna Kardasińska

www.zamekniemodlin.pl Rynek 55, 49-100 Niemodlin

Kup Pan zamek!* czyli jak łódzkie nieruchomości Zamek na Opolszczyźnie ratowały.

Mówią, że  trzeba być w wizjonerem bądź szaleńcem, albo jednym i drugim, aby podjąć się trudu renowacji obiektu zabytkowego. Wg danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Polsce mamy 418 Zamków, 2004 Pałace ( dane 31.12.2012). Łącznie  na listę obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków jest ponad sześćdziesiąt tysięcy. Wiele takich obiektów otrzymało drugie życie i  nowych gospodarzy. Kim są dzisiejsi właściciele obiektów zabytkowych w Polsce?

Ot choćby nie szukając daleko, łódzka firma A&A.  Czemu lider nieruchomości komercyjnych w centralnej Polsce zainteresował się Zamkiem w Niemodlinie?

Województwo Opolskie skrywa wiele tajemnic i miejsc wartych odwiedzenia. Wśród nich jest Niemodlin, niewielkie, aczkolwiek niezwykle urokliwe miasto, którego początki sięgają zamierzchłych czasów średniowiecza.  W centrum miasta wznosi się potężny, siedemsetletni gmach zamku książęcego, jednego z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Polsce. Zamek Książąt Niemodlińskich powoli wraca do życia.

– Nie było takiego obiektu gdzieś bliżej?

– Może i były. Ale ten zamek urzekł nas swoja historią – mówi Arkadiusz Majsterek, inwestor i właściciel Zamku w Niemodlinie  –

– Przede wszystkim był filmowy. JJ Kolski nakręcił tam „Jasminum”, jeden z ulubionych filmów naszej rodziny.  Kiedy trafiła do mnie oferta kupna nie zastanawialiśmy się długo.

Firma A&A w swoim portfelu ma m.in. powierzchnie magazynowe, biura czy lokale handlowe. Większość tych obiektów została zrewitalizowana i ponownie włączona w miejską tkankę architektoniczną. W A&A  nieruchomości to pasja, praca i największy sukces. Kupno pochodzącego z XIII w. zamku było nie tyle kolejnym wyzwaniem co naturalnym biegiem rzeczy.

Dzieje zamku książęcego w Niemodlinie są nierozerwalnie splecione z dziejami ziemi opolskiej, jego początki sięgają czasów piastowskich, a w późniejszych wiekach należał do znanych rodów magnackich. Bryła i mury zamku doskonale ilustrują historyczne i stylowe przemiany.

Bywałem w Niemodlinie wielokrotnie jako przewodnik turystyczny, niestety przez lata wnętrza zamku były dla nas niedostępne, dopiero ostatnie lata przyniosły pewną zmianę połączoną ze zmianą właścicielską. Firma A & A z Łodzi od pierwszego dnia po zakupieniu zamku, otworzyła go dla zwiedzających, a równolegle przystąpiła do kosztownych i rozległych prac konserwatorskich. Sądzę, że po ich zakończeniu otrzymamy kolejną, niezwykle atrakcyjną budowlę obronno-rezydencjonalną, wypełnioną mnóstwem atrakcyjnych zabytków, bogatą w legendy i przybliżającą w doskonały sposób historię tej ziemi – opowiada Ryszard Bonisławski, senator RP

Historia obeszła się z zamkiem w Niemodlinie w typowy bezwzględny sposób. Nieszczęśliwe układy właścicielskie, złe zarządzanie, brak odpowiednich regulacji prawnych doprowadziły obiekt do opłakanego stanu. Rozgrabiony z dzieł sztuki, mienia ruchomego miał podzielić los trwałej  ruiny

Na szczęście spotka go lepszy los. Nieczynny od dłuższego czasu obiekt ponownie otworzył swoje bramy i stał się atrakcją turystyczną miasta.

– Pomysłów na zamek jest mnóstwo – mówi Arkadiusz Majsterek – czekamy aż się któryś do końca wykrystalizuje. Na razie otworzyliśmy zamek dla zwiedzających, bo przez ostatnie 10 lat był zamknięty. Jest ogromne zainteresowanie. Odwiedziło go już prawie dziesięć tysięcy osób. Grupy fotograficzne, explorersi, miłośnicy historii.  To był ogromnie wzruszający moment – symboliczne otwarcie bram Zamku dla turystki.

Od 2015 roku wiekowy gmach poddawany jest stopniowej renowacji. W ostatnich miesiącach wymieniono m.in. poszycia dachowe, wzmocniono mury, a także rozpoczęto restaurację zamkowych komnat i piwnic.

Wkrótce na wieżę powróci zegar, którego kompletny mechanizm odnalazł się podczas prac budowlanych. Pochodzi od prawdopodobnie z II połowy XIX wieku – mówi Arkadiusz Majsterek.

Podczas zabezpieczania kaplicy zamkowej znaleziono dwie trumny. Ze wstępnych ustaleń wynika, że pochówek w nich miał miejsce pod koniec XVIII wieku lub na początku XIX wieku. W trumnach pochowane zostały dwie osoby. – Trumnami oraz złożoną w nich parą zajmuje się teraz miejski konserwator zabytków w Opolu – opowiada Majsterek.

Starania inwestora doczekały się m.in. uznania ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który pozytywnie rozpatrzył wnioski o dofinansowanie. Poskutkowało to m.in. znacznym przyspieszeniem prac remontowych.

Działania łódzkiego inwestora doceniają też władze samego Niemodlina.

W Niemodlinie bardzo doceniamy  i  wspieramy starania Pana Arkadiusza Majsterka w procesie odbudowy Zamku Książęcego. – mówi Dorota Koncewicz Burmistrz Niemodlina.
Intensywne prace na Zamku, wymiana dachu całego obiektu , jakie miały miejsce w ubiegłym roku są widoczne dla wszystkich i dają przekonanie, że Zamek doczekał się w końcu prawdziwego Gospodarza.
Biorąc pod uwagę trwającą  rewitalizację Zamku Gmina  postanowiła odrestaurować mur wraz z zabytkową basteją – mówi Burmistrz Niemodlina.
– To  najbardziej wyeksponowane zabytki znajdujące się przy drodze krajowej nr 46. Po zakończeniu   robót budowlanych planowana jest wymiana lamp typu retro na terenie Rynku wraz z iluminacja budynku bramnego i bastei. To sprawi , że przestrzeń publiczna w tej części miasta zyska nową jakość.
– Cieszymy się również z tego , że Zamek wrócił na turystyczną mapę Polski i jest otwarty dla zwiedzających, odbywają się tutaj różne eventy, spotkania. To znacznie wzbogaca ofertę miasta- dodaje Dorota Koncewicz

Zamek Niemodlinie kusi przyjezdnych niebanalną formą architektoniczną, intrygującą historią i nieustającymi zmianami, jakie zachodzą w jego infrastrukturze. Skala prac poczynionych w ciągu ostatnich miesięcy jest znacząca i choć przed nowymi właścicielami jeszcze długa droga, każdy kolejny krok przyczynia się do ratowania tego nietuzinkowego zabytku. W przyszłości, całkiem niedalekiej, swoje miejsce znajdą tutaj m.in. ekspozycje muzealne, galeria sztuki i winnica.

Kooperacja z władzami miasta, lokalnymi stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi, obecność w lokalnych i krajowych mediach oraz internecie sprawiają, ze Zamek Książęcy zaczyna tętnić życiem, coraz częściej przypominając o swojej kilkusetletniej obecności.

Witam serdecznie w podwojach Zamku Niemodlin,  w imieniu nowego gospodarza, który podjął się trudu odbudowy  zamku. Nie pokażę Państwu dzisiaj przepięknych wystaw, wymuskanych sal muzealnych bo tego tu jeszcze nie ma. Zamiast tego wprowadzę Państwa w historię tego Zamku, jego bogactwo architektoniczne, świat legend i tajemnic jeszcze nieodkrytych, które tak zachwyciły obecnego właściciela zamku, że zostawił tu swoje serce i dużą  część środków  finansowych (z opowieści przewodnika po Zamku Niemodlin).

* Kup Pan Zamek! – tytuł artykułu nawiązuje do produkcji CANAL+ DISCOVERY ukazującej Polskie Zamki i Pałace.

Joanna Kardasińska Prezes Fundacji na rzecz odbudowy Zamku Książęcego Niemodlin menedżer branży turystycznej, realizuje projekty kulturalne, edukacyjne,turystyczno- krajoznawcze. Zaangażowana w ochronę dziedzictwa kulturowego, współpracuje z organizacjami działającymi na rzecz ochrony zabytków, promocji turystyki, odpowiedzialnego podróżowania. Przewodnik i pilot wycieczek.

Uwaga! Artykuł został opublikowany w numerze 4 czasopisma Doradca Rynku Nieruchomości 2017 rok. Patrz link do całości numeru.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Wielkanocne Życzenia

Z okazji Świąt Wielkanocy składamy Państwu najlepsze życzenia. Niech ten szczególny okres będzie czasem zadumy, wyciszenia, wypoczynku i prawdziwej radości w gronie rodzinnym życzy Powszechne

Przeczytaj więcej »